امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61215
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 102
«سیدجمال فکوری بهشتی»،عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، گفت: هیئت‎های پارلمانی ...

«سیدجمال فکوری بهشتی»،عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، گفت: هیئت‎های پارلمانی افغانستان و پاکستان در جلسه روز گذشته خود راهکاری جدیدی را اتخاذ کردند که بر اساس آن یک هیئت از پارلمان افغانستان و یک هیئت از پارلمان پاکستان با مقامات نظامی پاکستان دیدار کنند.

بهشتی افزود: تصمیم مشترک هیئت‎های پارلمانی افغانستان و پاکستان پس از آن صورت می‎گیرد که روز گذشته هیئت پارلمانی پاکستان با هیئت پارلمانی افغانستان به این نتیجه رسیدند که مقامات نظامی پاکستان در امور داخلی افغانستان مداخله می‎کنند.

به گفته وی، دیدار هیئت پارلمانی افغانستان و پاکستان با مقامات نظامی پاکستانی به منظور پایان دادن به مداخله نظامیان آن کشور در امور افغانستان بوده و در آینده نزدیک انجام می‎شود.

به اعتقاد وی، دیدار هیئت پارلمانی افغانستان و پاکستان بر دیدگاه مقامات نظامیان پاکستانی تأثیر گذاشته و امکان عدم مداخله آن‎ها در امور افغانستان نیز وجود دارد.

اعضای پارلمان افغانستان و پاکستان نسبت به منطقه دیدگاه واحد دارند

بهشتی در ادامه گفت: بر اساس گفته‎ها و نظریات هیئت‎های پارلمانی پاکستان و افغانستان، هر 2 هیئت دارای دیدگاه واحد یدر برابر مسائل منطقه‌ای هستند.

به گفته وی، هیئت پارلمانی پاکستان معتقد است که نظامیان پاکستانی در امور افغانستان مداخله کرده و هر 2 دولت باید در برابر آن یک سیاست مشخص اتخاذ کنند تا مقامات نظامی پاکستان معتقد به همکاری با دولت افغانستان و پاکستان شوند.

قدرت دولت پاکستان را نظامیان آن کشور در اختیار دارند *

به گفته بهشتی، دولت پاکستان دارای قدرت نظامی نیست و نظامیان آن کشور تا حدی به طور مستقلانه عمل کرده و تمام اختیارات پاکستان را به دست دارند.

وی اظهار داشت: به اعتقاد دولت‎مردان افغانستان و پاکستان در اختیار داشتن تمام قدرت نظامی پاکستان یکی از عواملی است که آن کشور نمی‎تواند با دولت افغانستان همکاری‎های بیشتر داشته باشد.

این عضو پارلمان افغانستان معتقد است که بهترین راه برای دولت مردان افغانستان، جلب حمایت نظامیان پاکستانی است که باید توسط آن‎ها مذاکره صورت گیرد.

وی تصریح کرد: هیئت پارلمانی پاکستان به هیئت پارلمانی افغانستان وعده داده است، تا زمینه بیشتر گفت‎وگو با مقامات نظامی طالبان را مساعد کنند.

هیئت پارلمانی پاکستان در مقابله با تروریست‌ها همگام خواهند بود

بهشتی اظهار داشت: در نشست روز گذشته هیئت‎های پارلمانی افغانستان و پاکستان درخصوص فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله طالبان بحث و گفت‎وگو صورت گرفت.

وی افزود: در این گفت‎وگو‎ها مقامات پاکستانی گفته‎اند که در این راستا با دولت افغانستان همکاری کرده و همگام خواهند بود.

این عضو پارلمان افغانستان اعتقاد دارد که تروریست‌ها در خاک پاکستان تأمین، تجهیز و آموزش دیده و برای انجام حملات تروریستی وارد افغانستان می‌شوند که این مسئله برای دولت و ملت افغانستان به یک چالش بزرگ ناامنی مبدل شده است.

به گفته وی، همکاری دولت‌مردان پاکستان در از بین بردن مخفی گاه‌های تروریسم در آن کشور برای صلح افغانستان بسیار مؤثر بوده و همکاری آن کشور می‎تواند ثبات 2 کشور و منطقه را در قبال داشته باشد.

طرح جدید پارلمان افغانستان و پاکستان مؤثر خواهد بود

بهشتی در ادامه گفت: هیئت پارلمانی افغانستان و پاکستان در نشست روز گذشته خود تصمیم گرفتند تا در مورد ناامنی‎های جاری در افغانستان و پاکستان طرح جدیدی را ایجاد کنند.

به گفته وی، در این طرح موضوعاتی که برای استحکام روابط 2 کشور مؤثر باشد، گنجانده خواهد شد و پس از آن به پارلمان هر 2 کشور فرستاده می‎شود.

این عضو پارلمان افغانستان اعتقاد دارد که این طرح می‎تواند توجه پارلمان 2 کشور را به خود جلب کرده و اعضای آن ‎را وادار به اقدامات جدی در موارد مختلف در همین راستا کند.

وی افزود: پارلمان 2 کشور می‎تواند نقش مؤثری در راستای تعیین سیاست‎های 2 کشور داشته باشد، زیرا پارلمان یکی از بخش‎های 3 گانه یک دولت شمرده شده و تأثیرات چشمگیری بر دولت‎ها دارند.

پاکستان در راستای صلح افغانستان همکاری می‎کند

بهشتی معتقد است که دولت پاکستان در این اواخر همکاری با دولت افغانستان را در دستورکار خود قرار داده و در این راستا با دولت افغانستان همکاری می‎کند.

به گفته وی، دولت پاکستان پس از آن تصمیم به همکاری در راستای صلح گرفت که آن کشور نیز از جانب تروریست‌ها آسیب دید و برای مقابله با آنان به همکاری‎های دولت افغانستان احساس نیاز کرد.

به اعتقاد وی، دولت‌مردان پاکستان به این نتیجه رسیده‎اند که هر 2 دولت باید در راستای صلح افغانستان و پاکستان همکاری‎های صادقانه داشته باشند.

این عضو پارلمان افغانستان تصریح کرد: دولت‌مردان افغانستان و پاکستان در این اواخر سفرهایی را نیز در راستای صلح منطقه و استحکام روابط 2 کشور انجام داده‎اند که این سفرها می‎تواند بسیار مؤثر واقع گردد.

گفته می‎شود، «نواز شریف»، نخست وزیر پاکستان روز گذشته نیز با هیئت کابینه خود دیدار کرده و در بحث همکاری‎ها در روند صلح افغانستان و منطقه توافق کرده‎اند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها