امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61337
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۱
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی لاری عضو مجمع روحانیون مبارز در مراسم عزاداری ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی لاری عضو مجمع روحانیون مبارز در مراسم عزاداری که با موضوع نقش محوری حضرت زینب (س) در حوادث عاشورا برگزار شد، با اشاره به نقش کاروانسالار اسرای کربلا و مبلغان حماسه عاشورا، اظهار داشت: مهمترین مسئله‌ای که علاوه بر مصیبت‌های اهل بیت(ع) باید مورد توجه قرار گیرد، رسالت مهمی است که حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) برعهده داشتند.

موسوی لاری با اشاره به ترسیم موضوع عاشورا توسط آنها طوری که تحریف‌گران نتوانند حادثه عاشورا را آنطور که می‌خواهند بهره‌برداری کنند، افزود: هم محتوای عاشورا باید تبیین و هم ماهیت حرکت امام حسین(ع) باید توسط حضرت زینب(س) معرفی می‌شد.  

عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به نقش مکمل حضرت زینب(س) برای امام حسین(ع) تصریح کرد: حادثه عاشورا نیم‌قرن پس از رحلت حضرت رسول(ص) اتفاق افتاد که 25 سال اول آن دوران خلفای ثلاثه بود.

وی با بیان اینکه ما اگرچه با برادران اهل سنت در مبدأ خلافت و رفتارهایی که وجود داشت، اختلاف داریم اما بین 25 سال اول و 25 سال دوم تفاوت قائل می‌شویم، افزود: این دو دوره از نظر اجرای احکام اسلامی و توجه به کتاب و سنن متفاوت بود.

موسوی لاری با اشاره به 5 سال زعامت امام علی(ع) و امام حسن(ع) در 25 سال دوم، خاطرنشان کرد: بنابراین 20 سال پس از شهادت امیرالمؤمنین(ع) تا حادثه عاشورا شرایط ویژه‌ای بود که این مقطع را اهل سنت مقطع سلطنت و ملوکیت می‌داند.

وزیر اسبق کشور با بیان اینکه در 20 سال دوران معاویه و یزید دیگر از شرایط جامعه اسلامی عصر پیامبر خبری نبود، یادآور شد: این تغییرات در تمام شئون اتفاق افتاد و در واقع نشانه بیماری و ضعف جامعه اسلامی بود.

وی با اشاره به تفکرات جریان دگم و تنگ‌نظر خوارج که به عنوان یک جریان سیاسی پس از حکمیت شکل گرفت، تصریح کرد: آنها برای کسب هویت اقدام به تئوری‌پردازی کردند و آغاز انحراف رسمی آنها نیز طرح بحث ایمان بود.

موسوی لاری با بیان اینکه از نظر آنها امام علی(ع) کافر بود و هرکس را که با ایشان قرابتی داشت، قتلش را واجب می‌دانستند، گفت: آنها شرایط تلخی را به وجود آورده بودند و مانند همین جریان القاعده هرکس غیر از خود را کافر می‌دانستند لذا کشتارهای عراق نیز به دلیل همین نوع تفکر است.

عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به شکل‌گیری یک جریان تسامح در مقابل خوارج به اسم جریان مرجعه ادامه داد: حکومت آن زمان احساس کرد که می‌تواند ازاین جریان استفاده کند چرا که آنها حتی با شرابخواری و سگ‌بازی حاکم اسلامی هم مشکل نداشتند.

وی به تشریح برنامه‌های معاویه بر ضد امیرالمؤمنین از طریق رسانه‌های آن زمان همچون نمازجمعه پرداخت و گفت: استفاده از رسانه‌های آن زمان و بذل و بخشش و پول دادن‌ها از بیت‌المال در این جهت استفاده شد.

موسوی لاری تأکید کرد: در میان همه فرزندان سحابه و خود سحابه تمام تلاش امام حسین(ع) این بود که جریان معاویه تثبیت نشده و به عنوان یک جریان حق در جامعه مطرح نباشد.

عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به سخنرانی‌های امام حسین(ع) در جمع 700نفر از چهره‌های شاخص آن روزگار که طبق تواریخ دو سال یا یک سال قبل از مرگ معاویه انجام شد ادامه داد: حضرت ضمن تشریح حقایق اسلام از آنها خواست که این حقایق را برای کسانی که اعتماد دارند در شهرهایشان مطرح کنند.

وی با اشاره به مواضع امام حسین (ع) در قبال یزید تصریح کرد: اگر امام حسین(ع) در مقابل این جریان انحرافی که آخرین دین خدا را هدف قرار گرفته بود، نمی‌ایستاد آنچه که از حضرت آدم تا حضرت خاتم درباره اندیشه توحیدی مطرح کرده بود از بین می‌رفت از این رو امام حسین(ع) وارث جریان حق است.

موسوی لاری با اشاره به خارجی عنوان کردن امام حسین(ع) توسط دستگاه بنی‌امیه برای پوشاندن جنایت خود، ادامه داد: حضرت زینب(س) به عنوان بانویی که در چند ساعت آن همه مصیبت دیده بود در برابر عبیدالله‌ابن زیاد چنان سخنرانی کرد که آنها وادار به عقب‌نشینی شدند.

این فعال اصلاح‌طلب با باین اینکه امام حسین(ع) به همراه خانواده خود به کربلا رفت تا نگویند که آنها شورشی بودند، افزود: کار مهم حضرت زینب(س) تبیین ماهیت قیام عاشورا بود، از این رو پس از سخنرانی حضرت زینب(س) در شام ورق برگشت و یزید تسلیم بیان امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) شد.

وی در پایان با بیان اینکه با موضع‌گیری پیام‌آوران کربلا عاملان قتل امام حسین(ع) ناچار شدند که جنایات کربلا را به گردن یکدیگر بیاندازند تأکید کرد: نابودی جریان بنی‌امیه به واسطه افشاگری‌های حضرت زینب(س) رقم خورد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار