امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6134
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 119
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: فقط یک روز به پایان بیست و ششمین بهار کتاب مانده است. در این دوره از نمایشگاه ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: فقط یک روز به پایان بیست و ششمین بهار کتاب مانده است. در این دوره از نمایشگاه استقبال عموم مردم از نمایشگاه کتاب نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است. البته نمایشگاه در این دو روز اخیر پذیرای شمار بیشتری از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی بوده است به طوریکه جمعیت در این دو روز نسبت به سایر روزها بی سابقه است.

این بار در مسیر خروجی درب های نمایشگاه کتاب ایستادیم و نظرات افراد را درباره این دوره از نمایشگاه جویا شدیم. در این میان عده ای کتاب های زیادی را خریداری کرده بودند که جالب توجه بود. وقتی از آنها درباره خرید از نمایشگاه کتاب جویا شدیم گفتند که برای مدارس، موسسات و نهادها و کتابخانه ها کتاب های زیادی را خریداری کردیم.
 
 
* هدیه کتاب نفیس به جای سکه!
 
البته در این میان کتاب های نفیسی هم مشاهده می شدند که یکی از خریداران گفت: به عنوان مسئول خرید شرکت به نمایشگاه آمدم تا برای هدایایی که در ایام سال به مهمانان اهدا می کنیم کتاب های نفیس را خریداری کنم. در گذشته به مهمانان در بسیاری از موارد سکه های طلا می دادیم اما در این اوضاع گرانی طلا خرید کتاب به صرفه تر است، هرچند کتاب هم دستخوش گرانی زیادی شده است و کتاب هایی که در سال های پیش عرضه می شدند قیمت های چندین برابر پیدا کردند.
 
   

* افزایش وزن قیمت کتاب‌ها کار را دشوار کرده است

گروهی از طلاب هم در گوشه دیگری ایستاده بودند که با اتوبوس از شهرستان به نمایشگاه کتاب آمده بودند. آنها هم می گفتند که برای خرید کتاب برای حوزه علمیه شهرمان به نمایشگاه کتاب آمدیم. متاسفانه پخش کتاب در شهرستان ها به قدری ضعیف است که ما برای تهیه کتاب ها به هر سختی که شده است باید به تهران بیاییم و البته از آنجا که کتاب وزن زیادی دارد حمل آنها کار سختی است. نکته دیگری که آنها در میان صحبت هایشان مطرح می کردند این بود که در گذشته هم به دلیل وزن زیاد کتاب به دشواری می افتادیم اما این دوره از نمایشگاه وزن قیمت کتاب دشواری ها را دو چندان کرده است.
 
 
* خدا را شکر برای شرکت در نمایشگاه ورودیه نمی گیرند

جوانانی هم سن و سال هم با شوری خاص راه خروجی نمایشگاه را طی می کردند، وقتی از آنها درباره حضور در نمایشگاه جویا شدیم با خنده گفتند ما که تفریحی نداشتیم و از اینرو تصمیم گرفتیم به نمایشگاه بیاییم تا با هم خوش بگذرانیم. این جوانان خیلی از روند برپایی نمایشگاه مطلع نبودند ولی حسن نمایشگاه را اینگونه تصویر کردند و گفتند: خدا را شکر برای شرکت در نمایشگاه ورودیه نمی گیرند، نزدیک مترو است و رفت و امد خیلی سخت نیست، خوراکی و بستنی و ... هم در فضای نمایشگاهی پیدا می شود!
 
 
* بچه‌هایم را به عشق برنامه‌های کودک به نمایشگاه کتاب آوردم!

چهره کودکانی که برخی از آنها نقاشی شده بودند و مطالعه بین راهی تصویر بسیار جالبی است. یک دست در دست پدر و مادر داده اند و با دست دیگر سعی می کنند کتاب بخوانند و نقاشی ها را تماشا کنندف این قشر هم عالم خوشی برای خود دارند و شاید بیشترین لذت را از نمایشگاه می برند. پدری می گفت: به اصرار بچه ها امروز به نمایشگاه آمدیم، کتاب هایی که پیش از این با 1000 تومان می خریدیم قیمتی بیش از 3000 هزار تومان دارند اما در واقع بچه هایم به عشق یکی از برنامه‌های کودک که در فضای مصلا برگزار می شود و تبلیغ زیادی بر آن می شود اصرار به شرکت در نمایشگاه کردند.
 
 
* از انقلاب کتاب بخریم به صرفه‌تر است

جوانی اخم کرده و با سرعت راه می رفت و زیر لب با خود حرف می زد، از او درباره این دوره نمایشگاه کتاب و دلیل عصبانیتش جویا شدیم. حرف‌هایش راست بود و جوان خسته. گفت: این چه وضعیتی است که من به عنوان یک دانشجو برای خرید کتاب درسی باید این همه اذیت بشوم؟ نشر بین الملل که آن سوی خیابان بهشتی و نشر دانشگاهی در سمتی دیگر. کتاب ها هم که خیلی گران! کل تخفیفی هم که داده می شود 10 درصد است که در واقع خیلی تفاوتی ایجاد نمی کند. در ضمن برخی ناشران برای کتاب هایی که چاپ جدید نیستند تخفیفی در نظر نمی گیرند و به قیمت روی جلد می دهند. همان خیابان انقلاب کتاب بخریم خیلی راحت تر است. همه نوع کتاب در یک راستا قرار گرفتند، این همه هم شلوغ نیست، در کنار این برخی از کتاب فروشی های خیابان انقلاب به ما دانشجویان تخفیفی می دهند. باید نمایشگاه نسبت به کتابفروشی کنار خیابان تفاوتی داشته باشد که مخاطب را به سوی خود بکشد.
 
 
* بخش الکترونیک شبیه سی‌دی فروشی‌هاست!

یکی دیگر از کسانی که به نمایشگاه کتاب آمده بود، گفت: در این دوره از نمایشگاه فقط برای خرید از نشر الکترونیک آمدم. در حالت ایده ال باید کتاب ها در لوح های فشرده ارائه شوند اما در واقع نشر الکترونیک نمایشگاه کاملا شبیه محل کارم در خیابان ولیعصر است و سی دی های برنامه نویسی و نرم افزارها در غرفه ها جا خوش کرده اند و بیشتر شبیه نمایشگاه رسانه های دیجیتال است. فروش بازی های رایانه ای هم به نوبه خود ارزشمند است اما آیا وقتی به خود مدیران محترم هم گفته شود که در نمایشگاه کتاب غرفه نشر الکترونیک برپا شده است ذهنشان به سمت بازی می رود؟
 
 
* دستمال کاغذی و لیوان عکس‌دار در دست مراجعان نمایشگاه کتاب!

چند خانواده هم با همدیگر به نمایشگاه کتاب آمده بودند و دستشان پر بود از خرید، اما خرید آنها کتاب نبود بلکه جعبه دستمال کاغذی صدف چسبانده شده و دست بند و کیف بود! البته کیف هم برای اینکه کتاب ها را در آنها قرار داد لازم است اما جای آن نمایشگاه کتاب است؟!!! خرید لیوان هایی که روی آنها عکس چاپ شده است بخش دیگر جذاب نمایشگاه کتاب است!
 
 
* خرید پازل هزارتکه با بن‌کتاب اهدایی!

خرید زوج جوانی هم بسیار جالب بود. یکی از آنها گفت: دانشجو هستم و بن کتاب به من داده شد، وقت زیادی را در شبستان و انتشارات دانشگاهی گذراندی اما در نهایت با این بن 1یک یا نهایتا دو جلد کتاب می توانستم خریداری کنم اما در نهایت ترجیح دادیم پازل چند هزار تکه بخریم که با آنها سرگرم شویم! این فروش پازل در نمایشگاه کتاب هم کار جالبی است!

ما از این گفت و گوها نتیجه‌گیری نمی کنیم و نتیجه پرباری نمایشگاه را خودتان بگیرید.
انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها