امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61385
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 211
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، فروردین ماه سال گذشته بود که شهردار منطقه 6 خبری خوش برای شهروندان آورد. فخرالدین سلیمانی با اعلام اتصال چهار سوی ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، فروردین ماه سال گذشته بود که شهردار منطقه 6 خبری خوش برای شهروندان آورد. فخرالدین سلیمانی با اعلام اتصال چهار سوی چهارراه ولیعصر(عج) به‌ وسیله احداث زیرگذر تا تیرماه همان سال گفت: تردد سواره و پیاده با احداث این زیرگذر از یکدیگر جدا خواهد شد و عابران در زیر زمین تردد خواهند کرد. آقای شهردار ابراز امیدواری کرد که طی چهار ماه، عملیات اجرایی تکمیل و این پروژه، تا پایان تیرماه 91 به بهره‌برداری برسد.
پلیس هم به زیرگذر چشم دوخته است

کمی پس از آن و در اواخر فروردین ماه همان سال، رئیس پلیس راهنمایی رانندگی تهران بزرگ نیز همین خبر را به شهروندان داد. سردار که چهارراه ولیعصر را یک چالش ترافیکی بزرگ برای پلیس توصیف می کرد، عابران پیاده، مسافران مترو و بی آرتی را امیدوار کرد که از این پس مسیری امن و به دور از دود و همهمه و صدای بوق و تردد خودروها در قلب تهران برای خود خواهند یافت.
یک پروژه و هزار زحمت

با شروع پروژه، تردد در چهارراه ولیعصر حتی از قبل هم سخت تر شد. حفاری در وسط خیابان، آن هم در یکی از شلوغ ترین تقاطع های شهر، مسیر عابران و خودروها را منحرف کرد و به ترافیک طاقت فرسای این چهارراه دامن زد. البته مسیر لوله اصلی آب به قطر یک متر نیز معضل دیگری بود که ساخت زیرگذر را در جریان حفر بخش پایانی آن در محور جنوبی خیابان انقلاب سخت تر کرد و برای آنکه به این خط لوله آسیبی وارد نشود، قرار شد با همکاری راهنمایی و رانندگی حدود یک هفته مسیر عبوری قبل از خیابان فلسطین تا چهار راه ولیعصر بسته شود تا عملیات حفر تونل زیرگذر به اتمام برسد و سازه نگهبان زیرگذر از زیر این لوله عبور کند. مدت زمانی که عملا بیش از آنچه شهردار منطقه 6 به اعضای شورای شهر وعده داده بود، به طول انجامید. البته آقای شهردار بعدتر حرف خود را پس گرفت و نیمه دوم سال 91 را به عنوان زمان افتتاح پروژه اعلام کرد. با این حال، شهردار حتی زمان بیان این سخنان هم به خاطر نداشت که در وهله اول، قول افتتاح چهار ماهه را داده بود و گفت: گرچه زمان افتتاح این پروژه تا پایان شهریور‌ماه امسال و با آغاز سال تحصیلی جدید پیش‌بینی شده بود اما به‌علت جا‌به‌جایی‌ها، برگزاری اجلاس و معارضاتی که وجود دارد این پروژه با تاخیر بیشتری افتتاح خواهد شد.

مشکل دیگری که حفر این زیرگذر ایجاد کرد، تخریب لانه مستاجران زیرزمینی شهر بود و جوندگان خاکستری کثیف را ناچار به کوچ اجباری کرد. کوچی که مقصد آن، جوی های آب و پیاده روهای اطراف بود و رهگذران و کسبه خیابان های انقلاب و ولیعصر را بیشتر از قبل در معرض رودررویی با موش ها قرار داد.
باز هم وعده؛ این بار آخر مهر

یک سال و نیم گذشت و خبری از افتتاح پروژه نشد تا اوایل مهرماه سال جاری. در این زمان معاون فنی عمرانی شهرداری منطقه 6 تهران گفت که پله برقی های زیرگذر چهارراه ولیعصر هم به محل پروژه رسیده و یک هفته ای نصب می شود و بعد هم یک هفته ای مونتاژ و تست می شود و در نهایت دو هفته بعد پروژه آماده بهره برداری می شود.

البته رامین حسین‌نژاد همان زمان هم کمی اما و اگر در کار آورد و استانداردها و تاییدیه های مورد نیاز برای بهره برداری را – که در حوزه اختیارات شهرداری نیستند -، عامل به تاخیر افتادن افتتاح پروژه تا اواخر مهرماه دانست. او همچنین تاخیر 15 ماهه در زمان وعده داده شده افتتاح را چنین توجیه کرد: تغییری در نقشه پروژه و اتصال آن به خط‌ چهار مترو به صورت مستقیم، مدت اجرای پروژه‌ را تغییر داد. با توجه به حجم انبوه کار که تونلی به طول 80 متر را در دست اجرا داشته‌ایم و به صورت همزمان با پروژه اصلی دنبال شد، زمان بهره‌برداری کمی با تاخیر مواجه شد.

البته حسین نژاد توضیحی نداد که چرا از ابتدا طرح تونل 80 متری در نقشه پروژه در نظر گرفته نشده بود که وسط راه بخواهد پروژه را معطل کند و همچنین نگفت که آیا 15 ماه تاخیر، برای پروژه ای که قرار بوده از صفر تا صد آن 4 ماهه بسته شود، «تاخیر کمی» است. ولی گفت که بخش مربوط به مترو یک ماه پس از بخش اصلی پروژه به اتمام می رسد و ممکن است که در فاز بعدی و با یک ماه تاخیر نسبت به بخش اول افتتاح شود.
شورای شهر دخالت می کند

با این اوصاف، بخش اصلی باید تا پایان مهرماه و بخش مربوط به مترو باید نهایتا تا آخر آبان ماه افتتاح می شد. اما به رغم اینکه از هفته ها قبل بَنرهای تبلیغاتی پروژه در سراسر شهر نصب شده بود، تا اواسط آذر ماه که اعضای شورای شهر نهایتا مجبور شدند سراغی از پروژه بگیرند، افتتاحی صورت نگرفت. در این زمان بود که پارلمان شهری بالاخره به یاد زیرگذر چهارراه ولیعصر افتاد و سخنگوی شورا گفت که کمیسیون عمران شورا جلسه ای در این خصوص برگزار کرده و از آن بازدید می کند.
13 دی؛ تاریخ قطعی افتتاح

اما ظاهرا بازدید و رسیدگی اعضای شورای شهر هم کارگر نیفتاد؛ چرا که به رغم اینکه گفته شد پروژه سه شنبه 29 آذر ماه بهره برداری می شود، اما عمر پاییز 92 هم به افتتاح زیرگذر چهارراه ولیعصر قد نداد. بعد از آن بود که مسئولان شهری به فکر افتادند که به سراغ آن بروند و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران در ظهر آخرین روز پاییز به اتفاق شهرداران مناطق 11، 9، 3 و 6، رئیس شرکت بهره‌برداری مترو، رئیس سازمان فرهنگی و هنری و معاون هنری وزارت ارشاد راهی چهارراه ولیعصر شدند تا از این پروژه 22 ماهه بازدید کنند. در این بازدید بالاخره محمدهادی ایازی تاریخ دقیقی را برای افتتاح پروژه اعلام کرد: جمعه 13 دی، همزمان با اول ربیع الاول، سالروز هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه.

اعضای شورا: ما بی اطلاعیم/ پروژه افتتاح شده است!

در پیگیری خبرنگار اجتماعی فارس از اعضای شورای شهر درباره دلایل افتتاح نشدن پروژه، احمد دنیامالی گفت که پیگیری کرده و پروژه یک سری اشکالاتی دارد که در حال رفع است و به زودی افتتاح می شود، محمد سالاری اصلا از وجود چنین پروژه ای اطلاع نداشت و گفت از آقای سرخو پیگیری کنید، محمد حقانی هم مثل او بی اطلاع بود، مهدی چمران گفت در بازدیدی که هفته پیش از زیرگذر داشته، ظاهرا کار پروژه تمام شده و یک سری ریزه کاری ها در حال انجام است و که آن هم رو به اتمام است و به زودی می توان از زیرگذر بهره برداری کرد، مرتضی طلایی هم گفت که دوشنبه دوم دی از چهارراه ولیعصر عبور کرده و پله برقی های زیرگذر را روشن دیده و ظاهرا پروژه به صورت غیررسمی افتتاح شده است.
منتظر بودیم عزاداری ها تمام شود

مازیار حسینی، معاون فنی و عمرانی شهرداری هم به خبرنگار فارس گفت که زیرگذر چهارراه ولیعصر طی چند روز آینده افتتاح می شود و علت افتتاح نشدن آن در سه شنبه هفته پیش این بوده که باید برخی هماهنگی ها انجام می شده و منتظر بوده اند ایام عزاداری و شهادت تمام شود و به دنبال مناسبتی ویژه برای بهره برداری بوده اند، وگرنه پروژه آماده است و ... .

حال تنها کاری که از دست شهروندانِ عاصی از ترافیک و همهمه و آلودگی در چهارراه ولیعصر برمی آید، این است که منتظر بمانند، شاید روزی زیرگذر افتتاح شود!
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها