امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61389
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، اسکندر مختاری مدیر پروژه نجات بخشی ارگ بم پس از زلزله در نشست ملی بم و یک دهه تجارب میراث فرهنگی به مناسبت دهمین سالگرد ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، اسکندر مختاری مدیر پروژه نجات بخشی ارگ بم پس از زلزله در نشست ملی بم و یک دهه تجارب میراث فرهنگی به مناسبت دهمین سالگرد زلزله بم که امروز در سازمان ارشاد بم با حضور محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بم برگزار شد، اظهار داشت: ارگ بم برای هر کشوری در جهان مورد افتخار است، اینکه به این ارزش جهانی چه میزان پرداخته‌ایم باید گفت که در این باره اقدام مؤثری انجام نداده‌ایم.

مدیر پروژه نجات بخشی ارگ بم پس از زلزله،با بیان اینکه ما قدر گوهرهای خود را ندانستیم گفت: ارگ بم چشم و چراغ گردشگری این منطقه است. گردشگر به کرمان نمی‌آید مگر آنکه در مسیر میراث بم حرکت کند.

وی بیان داشت:‌اگر به اشتغال، اقتصاد، میهن و بیکاری فکر می‌کنید باید به این نکته توجه کنید، اینجا مرکز اشتغال است.

وی با بیان اینکه ارگ بم را نباید فقط یک کارگاه جدید دید که از سهمیه بودجه دولتی استفاده می‌کند، گفت: ارگ بم تاریخ معماری جهان است انسان گذشته با عقل، شعور و خلاقیت خود محدودیت‌ها را به امکانات تبدیل کرده است.

مختاری ادامه داد: آنچه که امروز در بم شاهد هستیم ناسپاسی به نعمت‌های خداوند است. چرا که امروز هتلی را شاهد بودم که به تازگی ساخته شده بود اما در حال ترک برداشتن بود.این در حالی است که طی 2300 سال گذشته ارگ بم را به شکلی بنا کردند که در طول هزاران سال دوام داشته باشد.

وی با بیان اینکه ارگ بم قرار بود بعد از زلزله در فهرست میراث جهانی قرار بگیرد، ادامه داد: کارشناسان یونسکو آمدند و پیشنهاد داشتند که ارزش‌های بم فراتر از ارگ بم است. 

مدیر پروژه نجات بخشی ارگ بم پس از زلزله، بیان داشت: میراث فرهنگی از این فرصت استفاده کرد تا ارزش‌های جدیدی خلق کند.

وی ادامه داد: ارگ بم را دانشگاه تلقی نکنید، تجربیات ارگ بم در صدر گزارشات جهانی بوده است.

وی با بیان اینکه آنچه که بعد از زلزله در بم اتفاق افتاد یک دستاورد جهانی است، گفت: ساختمان 10 طبقه، پل‌های 10 کیلومتری و حتی نانو تکنولوژی در مقابل بازسازی خشت‌های بم افتخار نیست.

مختاری گفت: ما می‌توانیم ادعا کنیم که نیروهای جانبی را در سازه‌های خشتی ایجاد کرده‌ایم و دستگاه‌‌هایی ایجاد کرده‌ایم که مقاومت خشت را بالا برده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ما مجهزترین کارگاه خشتی و مرمتی جهان را داریم، افزود: مدیریت بحران برای اولین بار در میراث فرهنگی در بم ایجاد شد.

مدیر پروژه نجات بخشی ارگ بم پس از زلزله یادآور شد: در تمام کنگره‌ها در سایر کشورها مشاهده می‌شود که یکی از دستاوردها مدیریت بحران در زمینه معماری خشتی ارگ بم بوده است.

وی یادآور شد: در ظرف 10 سال گذشته کارشناسان زیادی بدون سر و صدا به ایران آمدند و در بم کار کردند و همه اذعان داشتند که بم یکی از امن‌ترین کارگاه‌ها است. به طوری که بعد از بازگشت به کشورشان پوسترهای ارگ بم را با افتخار پشت میز خود چسباندند.

مختاری بیان داشت: هم‌اکنون 12 تز دکترا راجع به ارگ بم تهیه می‌شود که البته دو تز دانشگاهی اروپایی نیز در این باره داشته ایم.

وی با بیان اینکه معضل ما مسئولیت‌‌های ما است که روی زمین مانده است، خاطرنشان کرد: معرفی شایسته اثر اصلی‌ترین گام در حفاظت آن است که این یک راهکار حفاظتی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها