امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61393
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بم، فرهاد عزیزی پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی بم و یک دهه میراث جهانی اظهار داشت: با وجود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بم، فرهاد عزیزی پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی بم و یک دهه میراث جهانی اظهار داشت: با وجود اینکه زلزله بم چالش‌های بسیار فراوانی داشت، ‌اما برنامه‌ها و اقدامات به عمل آمده پس از زلزله و وقوع بحران فرصت‌های بی‌نظیری را برای کسب تجربه‌های بزرگ در اختیار ما گذاشت.

وی افزود: تجربه مدیریت بحران در میراث فرهنگی در این مقیاس و با مشارکت و استفاده از تمام امکانات محلی، ‌ملی و بین‌المللی انجام گرفت و طی این دهه فعالیت‌هایی که به صورت شبانه‌روزی به انجام رسید، شامل سه مقطع کاری بسیار فشرده، با اهمیت و متوالی است.

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی ایران ابراز داشت: مقطع نخست شامل ایام پس از زلزله بود که اقدامات چشمگیری صورت گرفت و تشکیل کارگروه نجات‌بخشی ارگ تاریخی بم، ایجاد کارگروه‌های کاری جوان و متخصص برای مستندسازی، آسیب‌شناسی و انجام اقدامات حفاظت اضطراری و ایمن‌سازی کالبد و تثبیت ساختارهای معماری از جمله این اقدامات است.

عزیزی جمع‌آوری تمام اطلاعات و اسناد مربوط به ارگ تاریخی بم و همچنین تولید اسناد پایه برای مطالعه و انجام اقدامات اجرایی و ثبت اثر در فهرست میراث جهانی در معرض خطر را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد.

وی افزود: مقطع دوم فعالیت‌ها که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به طرح‌ریزی و انجام آن نتیجه یافت این گونه بود که همکاران پس از سپری شدن و کاهش بحران به موازات رفع خطر و آواربرداری و انجام مطالعات و آزمایش‌های علمی و تخصص پرداختند که این مطالعات منجر به کسب تجارب و یافته‌های ارزشمندی در مورد استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی بناهای گلی در کشور شد.

عزیزی خاطر نشان کرد: تلاش‌های شبانه‌روزی گروه‌های خارجی همکار در این پروژه قابل توجه بود و جای تقدیر دارد.

وی بیان داشت: مقطع سوم مواجه با ارگ بم شامل اتمام آواربرداری، استحکام‌بخشی و بازسازی‌های علمی بود که علاوه بر کسب تجارب معماری و احیای فضاها، چهره و نمای اصلی ارگ در معرض دید قرار گرفت.

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی ایران افزود: مهمترین دستاورد این مشارکت حرفه‌ای حفاظت و رفع خطر کلی از ارگ خشتی بم و خروج آن از فهرست میراث در معرض خطر یونسکو بود که در این راستا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توانست این اثر تاریخی را از لیست آثار در معرض خطر خارج و به ثبت جهانی برساند که از همه مهمتر رضایت افکار عمومی در سطح بین‌المللی و ملی را در پی داشت.
انتهای پیام/2446/ع40/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها