امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61394
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست با برگزیدگان نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست با برگزیدگان نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی اظهار داشت: یکی از اهداف جشنواره نوزدهم شناسایی افراد برجسته، نخبه و حمایت از این افراد است.

وی افزود: شما افرادی هستید که توانسته‌اند جایزه‌ای در سطح ملی، در رشته پزشکی و در جشنواره رازی که معتبر‌ترین جشنواره پزشکی است کسب کنید.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: با هماهنگی‌ای که با بنیاد نخبگان داریم قرار است امکانات در اختیار این پژوهشگران قرار گیرد تا در سالهای آتی با تلاش و کوشش این افراد به تحقیقات عمیق و اثر‌بخش دست یابیم که بتواند باعث ارتقاء سلامت جامعه شود.

ملک‌زاده به بیماری‌های مزمن و غیرواگیر اشاره داشت و گفت: این بیماری‌ها علت 80 درصد ناتوانی‌ها و مرگ و میر‌ها هستند.

وی تصریح کرد: 80 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و 50 درصد سرطان‌ها را می‌توان پیشگیری کرد؛ 30 درصد سرطان‌ها به خاطر سیگار است و باید با انجام کارهای تحقیقاتی سلامت را در جامعه ارتقاء دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: فشار خون علت 80 هزار مرگ در ایران است و افراد 7 الی 8 سال زودتر به دلیل فشار خون جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: ما باید همه با هم کمک کنیم تا تحقیقات کاربردی را به فناوری و ارتقاء سلامتی تبدیل کنیم.

ملک‌زاده بزرگترین محدودیت را بودجه دانست و گفت: ما تلاش می‌کنیم تا آن مقدار که در بودجه تعیین شده را بگیریم و البته ما مقدار منابع زیادی در خارج از وزارت بهداشت هم داریم و می توانیم مثلا در صنایع دارو ارتباط برقرار کنیم ؛ البته اعتبار شما هم در سطح جامعه زیاد است و باید وقت زیادی به تحقیق اختصاص دهید.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: جایزه رازی به این معنا نیست که جایزه گرفته شود و بعد تحقیق رها شود بلکه شما وظیفه دارید که این حرکت را غنی‌تر ادامه دهید و در جهتی که به مردم خدمت کنید تحقیقات کاربردی خود را پیش برید.

وی گفت: ما امکانات را تا آنجایی که در توان و ظرفیت ماست فراهم می‌کنیم و بقیه کار به تلاش و کوشش تک تک شما برمی‌گردد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی ما مهاجرت افراد و نخبگان از ایران است البته مهاجرت در همه دنیا وجود دارد و نمی‌توان با یک فشار غیرمنطقی جلوی مهاجرت را گرفت.

وی دلیل مهاجرت افراد به آمریکا را اختصاص 30 میلیارد دلاری آمریکا برای رشد بهتر و تحقیقات دانست و گفت: آمریکا 30 میلیارد دلار پول می‌دهد و واقعیت این است که افراد برای اینکه بهتر رشد کنند باید بستر لازم را داشته باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: اگر ما نگذاریم افراد بروند و در داخل رشد هم نکنند ظلم کرده‌ایم پس باید سرمایه موردنظر را فراهم کنیم.

وی مشکل بعدی را در این دانست که مسئولین پول کافی نمی‌دهند و هیئت‌علمی وقت کافی نمی‌گذارد.

ملک‌زاده ادامه داد: اگر بعضی از افراد مهاجرت می‌کنند و در قبال مهاجرت رشد علمی داشته‌اند این نقش ایران را در پیشرفت علمی آنها نشان می‌دهد.

وی به تحقیقات ارائه شده در چین اشاره کرد و گفت: دیروز در مجله ساینس گزارشی از چین دیدم که به خرید و فروش مقاله و تحقیقات پرداخته بود؛ همان کاری که در جلوی دانشگاه‌های ما اعمال می‌شود و این نشان می‌دهد که چین که دومین کشور از نظر تعداد مقالات است مقالات و تحقیقاتش پوچ است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: ما سلامت و صحیح بودن تحقیقات را اصل کار خود قرار داده‌ایم و باید مسئولین توجه بیشتری داشته باشند و امکانات بودجه بیشتری به هر محقق اختصاص دهند چرا که هر محقق خوب از یک چاه نفت ارزشش بیشتر است.

وی افزود: ما باید برای محققان خوبی که داریم سرمایه‌گذاری کنیم و حمایت مالی، امکانات بیشتر و تحصیلات بهتر را برای آنها در نظر بگیریم تا بتوانیم تعداد افراد بیشتری را در کشور نگه داریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها