امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۶:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6140
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا ریاحی با بیان اینکه براساس الزام قانونی برای راه اندازی بورس انرژی، باید حداقل 50 درصد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا ریاحی با بیان اینکه براساس الزام قانونی برای راه اندازی بورس انرژی، باید حداقل 50 درصد حجم برق مصرفی در معامله های بورس انجام شود، اظهار داشت: برای اجرایی شدن این مصوبه باید هرچه سریعتر مصرف کنندگان عمده برق نیز وارد بازار بورس انرژی شوند تا بازار رقابتی پر رنگ تر شود.

وی گفت: مجموع گردش مالی بازار برق عمده فروشی (میزان خرید برق از نیروگاه ها) 100 هزار میلیارد ریال در سال است که 50 درصد آن معادل 50 هزار میلیارد ریال در سال معادل چهار هزار و 160 میلیارد ریال در ماه است.

وی افزود: مجموع ارزش خرید برق شرکت های توزیع از بورس در یک ماهه نخست فعالیت بورس 10 میلیارد ریال بوده است که تنها 0.24 درصد از برنامه یادشده (0.12 درصد از کل بازار) محقق شده است.
 
*بیشترین حجم معامله 
 
وی ادامه داد: بیشترین حجم معامله ای که تاکنون به صورت روزانه در این رقابت انجام شده، یکهزار و 527 مگاوات بوده است.

ریاحی گفت: این میزان معامله در 28 اسفندماه 91 و ناشی از 94 بسته معاملاتی بوده و ارزش معامله ها به میزان دو میلیارد و 197 میلیون ریال بوده است.

وی افزود: حجم مبادله ها در روز نخست فعالیت بورس به 20 مگاوات و در 20 اسفندماه 91 به 72 مگاوات رسید و تنها یک هفته بعد به بیشترین حجم مبادلات روزانه بورس انرژی یعنی بیش از یکهزار و 527 مگاوات رسید.

معاون بازار برق ایران فراهم کردن شرایط حضور مصرف کنندگان عمده برق در بورس انرژی، ایجاد زمینه حضور خرده فروشان در بورس انرژی، ایجاد ساز و کار خرید و فروش گواهی ظرفیت به عنوان بخشی از هزینه انشعاب در بورس و راه اندازی ابزارهای مشتقه را از برنامه های آینده بورس انرژی خواند.

وی با بیان اینکه پیشنهاد رسمی برای راه اندازی بورس انرژی از سوی سازمان بورس کشور در سال 86 انجام شد، گفت: بورس انرژی فعالیت خود را از صفر آغاز کرد و در زمان حاضر با روند بسیار خوبی در حرکت است.
 
*عرضه ۳۷۵۱ مگاوات برق در بورس
 
ریاحی ادامه داد: از کل ظرفیت نیروگاه های دارای مجوز فروش در بورس که 9 هزار و 377 مگاوات است، 40 درصد این ظرفیت به میزان سه هزار و 751 مگاوات برق خود را در داخل بورس عرضه می کنند.

وی درخصوص مزایای بورس انرژی اضافه کرد: تامین مالی، مدیریت انتقال ریسک و توزیع آن، شفافیت اطلاعات، کشف قیمت و ایجاد بازارهای رقابتی از ویژگی های بورس انرژی است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها