امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۸:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61401
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بم، اسکندر مختاری پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی بم و یک دهه میراث جهانی اظهار داشت: اینکه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بم، اسکندر مختاری پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی بم و یک دهه میراث جهانی اظهار داشت: اینکه ما به ارگ بم چقدر پرداختیم، باید بگویم ما به این اثر به طور واقعی نپرداخته‌ایم و ما قدر گوهرهای خود را ندانستیم.

وی با بیان اینکه ارگ بم چشم و چراغ آثار تاریخی منطقه جنوب‌شرق است، ابراز داشت: ارگ بم بازار اشتغال و گردشگری است.

مدیر سابق پروژه نجات‌بخشی ارگ بم عنوان کرد: گردشگران به کرمان نمی‌آیند مگر برای دیدن آثاری مانند ارگ بم و اگر به اشتغال و میهن خود فکر می‌کنید باید بدانید ارگ بم یک مرکز اشتغال است.

مختاری با اشاره به اینکه ارگ بم یک کارگاه نیست، تصریح کرد: ارگ بم یک نقطه خاص است که نشان از تجربه هزار ساله زیست انسان دارد و بم، تاریخ معماری جهان است.

وی افزود: ارگ بم نشان می‌دهد که انسان چگونه محدودیت‌ها را به امکانات تبدیل کرده و موجب ایجاد موهبت شده است و 2 هزار سال قبل توانست با کمبود امکانات بنایی به جا بگذارد که پس از سال‌ها همچنان ماندگار است.

مختاری بیان داشت: بعد از زلزله بم قرار بود، ارگ بم در میراث جهانی ثبت شود که پس از بازدید کارشناسان یونسکو مشخص شد، شهر بم هم یک ارزش جهانی دارد و مطالعات نشان داد گسل بین شهرهای بم و بروات که 12 کیلومتر طول دارد در انتهای این گسل قنات‌هایی موجود است که مربوط به هزاران سال قبل می‌شود.

وی عنوان کرد: به همت کارشناسان مشخص شد که ارگ بم فقط یکی از آثار مهم این منطقه است و قنات‌ها و نخلستان‌های منطقه هم جذابیت فراوانی دارند، لذا منظر فرهنگی شهر بم ثبت جهانی شد.

مدیر سابق پروژه نجات‌بخشی ارگ بم اذعان داشت: ارگ بم یک کارگاه ساختمانی نیست بلکه یک دانشگاه است که می‌تواند اطلاعات را در اختیار علاقه‌مندان میراث فرهنگی در سراسر جهان قرار دهد.

مختاری خاطر نشان کرد: یکی از دستاوردهای کارشناسان در ارگ بم ارتقای تکنولوژی حفاظت خشت و راه‌اندازی مجهزترین کارگاه خشتی و مرمتی جهان بود.
انتهای پیام/2446/غ30/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار