امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6144
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 118
خسرو ارتقایی با بیان اینکه دشت شهریار یکی از مهم ترین دشت های کشاورزی استان تهران بوده افزود:برای جبران آب سفره ها و محدودیت منابع آب موجود، طرح ...

خسرو ارتقایی با بیان اینکه دشت شهریار یکی از مهم ترین دشت های کشاورزی استان تهران بوده افزود:برای جبران آب سفره ها و محدودیت منابع آب موجود، طرح تغذیه مصنوعی در آن به اجرا درآمده است و با اجرای این طرح سالانه 47 میلیون مترمکعب آب در سفره های زیرزمینی ذخیره خواهد شد.

وی گفت: با توسعه شهرستان شهریار و رشد جمعیت، همچنین کاهش آب های سطحی تغذیه کننده آبخوان و اختلال در نحوه ی بهره برداری از چاه ها و منابع آب زیرزمینی با پدیده فرونشست زمین روبرو هستیم.

وی افزود: در این راستا مطالعات علاج بخشی دشت شهریار با هدف شناسایی وضعیت موجود و نیازهای آبی در سال های آینده با دو گزینه تغذیه مصنوعی دشت شهریار با بهره گیری از جریان های سیلابی فصلی  رودخانه کرج و همچنین انتقال پساب تصفیه خانه غرب تهران مورد بررسی قرار گرفت.
 
*تصفیه خانه غرب تهران در فاز مطالعاتی 

ارتقایی با اشاره به گزینه تصفیه خانه غرب تهران گفت: این طرح در فاز مطالعاتی است که با ساخت این تصفیه خانه 240 میلیون مترمکعب پساب آن با احداث یک کانال 20 کیلومتری، اراضی پایین دست دشت شهریار را سیراب خواهد کرد.

وی دو راهکار موجود را به منظور کاهش مشکلات دشت شهریار در برنامه توسعه و در قالب راهکارهای مدیریت مصرف و تامین آب عنوان کرد و گفت: در سال 1380 طرحی تحت عنوان کانال آب محمدیه با انتقال 100 میلیون مترمکعب آب به اجرا درآمد که به تنهایی برای ساماندهی دشت شهریار کفایت نمی کرد، بنابراین با توجه به لزوم سرعت در اجرای طرح علاج بخشی دشت شهریار، طرح تغذیه آبخوان با بهره گیری از جریان های سیلابی فصلی رودخانه کرج در دست اجرا است.

ارتقایی هدف اصلی طرح را بالابردن بیلان و ذخیره سفره آب زیرزمینی دشت شهریار عنوان کرد و درمورد اهداف فرعی آن اظهار کرد:ساماندهی رودخانه و کنترل سیلاب، جلوگیری از برداشت غیرمجاز شن و ماسه در محدوده پروژه و تقسیم آب به تناسب ظرفیت رودخانه های شادچای و کرج توسط سرریزهای احداث شده از موارد قابل ذکر است.

وی تصریح کرد: این طرح برای سیلاب های 250 مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شده و آبی که از جریان های سیلابی و سرریز سد کرج به سفره های آب زیرزمینی تزریق می شود و دشت شهریار از این آب به عنوان منبع تغذیه کننده بهره مند و تمام ذینفعان و کشاورزان از آن منتفع خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران حجم  این مخازن را بالغ برسه میلیون مترمکعب اعلام کرد.

ارتقایی اعتبار پیش بینی شده جهت تکمیل طرح را بالغ بر 30 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: اعتبار مصوب سال گذشته آن در حدود چهار میلیارد ریال در نظر گرفته شده و تاکنون حدود یک میلیارد و 740 میلیون ریال آن تخصیص یافته است.

به گفته ارتقایی، این طرح استانی بوده و اعتبارات آن از محل بودجه استانی تامین می شود.

وی در پایان، این طرح را به عنوان یک طرح زودبازده عنوان کرد که به لحاظ حفظ تعادل آبخوان دشت شهریار و مهمترین عامل در چشم انداز توسعه پایدار منطقه موثر خواهد بود.
انتهای پیام/ک 
برچسب ها:
آخرین اخبار