امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61442
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یدالله عضدی فرزند نصرت‌الله میرزا ملقب به امیر اعظم و نوادۀ وجیه‌الله میرزا ...

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یدالله عضدی فرزند نصرت‌الله میرزا ملقب به امیر اعظم و نوادۀ وجیه‌الله میرزا سپهسالار، در سال 1277ش/ 1898م، در تهران به دنیا آمد.

تحصیلات ابتدایی را نزد معلمان خصوصی در منزل فرا گرفت. عضدی علاوه بر صرف و نحو عربی، علومی مانند فیزیک، شیمی، مثلثات، هندسه و ریاضیات را هم آموخت.

وی بر زبانه‌ای ‌فرانسوی، اسپانیولی، آلمانی نیز مسلط بود. سپس برای ادامه تحصیل به استانبول رفت و پس از قتل پدرش (1294ش) ‌به تهران آمد. در آن زمان به همراه شاهزاده عبدالمجید میرزا عین‌الدوله عموی پدرش به دیدار احمدشاه قاجار رفت و شاه قاجار ضمن تسلیت به او، طبق فرمانی به او لقب «امیر اعظم» داد که همان لقب پدرش بود و او را حکمران شاهرود و سمنان و دامغان نمود و حکومت استرآباد را نیز به او داد.
 
عضدی در سال 1306ش، به وزارت امور خارجه منتقل شد و اولین سمت او مستشار سفارت ایران در برلین بود و چند سالی هم کاردار همان سفارتخانه شد. 

بعد از بازگشت به تهران به ریاست ادارۀ کارگزینی رسید. در سال 1310ش، با سِمت شارژدافر ــ کاردار ــ به واشنگتن رفت و به مدّت دو سال طی سالهای 12- 1310، در آمریکا بود.  در تیر ماه 1312، با سمت وزیر مختاری عازم ورشو پایتخت لهستان گردید و در دی ماه همان سال به ایران بازگشت. سپس ریاست اداره سجلات و تذکره و تابعیت را به دست آورد. در اردیبهشت 1320، به جای اللهیار صالح، معاون اول وزارت دارایی شد.

یدالله عضدی در کابینه‌های مختلف خدمت کرد. همواره سمت وزارت یا معاونت را بر عهده داشت. در کابینه فروغی وزیر دارایی بود. در زمان نخست‌وزیری سهیلی در کابینه اول او وزیر راه شد.  همین سمت را در کابینه سوم قوام‌السلطنه (از 18مرداد 1321 تا 24 بهمن 1321) برعهده داشت. در زمان نخست وزیری شریف امامی به سمت وزارت امور خارجه منصوب شد.
 
عضدی در 14 مرداد 1322، سفارت ایران را در ریودوژانیرو (برزیل) تأسیس کرد و تا اسفند 1327، وزیر مختار بود.

در مرداد ماه 1322، عضدی وزیر مختار ایران در برزیل نزد دولت ‌آرژانتین آکردیته شد و از آن زمان تا سال 1334، سفیران ایران در برزیل، در آرژانتین وزیر مختار آکردیته بودند. عضدی، به مدّت یک ماه از تیر تا مرداد 1340، سفیر ایران در «بوئنوس آیرس» آرژانتین بود.
 
عضدی قبل از رسیدن به منصب وزارت امور خارجه، از اردیبهشت تا شهریور 1339، سفیر ایران در عراق بود و دائماً از محل مأموریت خود و آب و هوای عراق شکایت داشت. 

در شهریور ماه 1339، زمان نخست وزیری شریف امامی به مدّت شش ماه به سِمت وزارت امور خارجه منصوب شد و در زمان وزارت خود کار خاصی انجام نداد. در کابینه دکتر امینی هم در این سِمت بود. شریف امامی در خاطرات خود می‌گوید: «روزی که یدالله عضدی که از سفارت بغداد برای ارائه گزارشات خود به تهران آمده بود؛ به این فکر رفتم که خوب است عضدی را برای وزارت امور خارجه تعیین کنم. شاه نسبت به وزارت خارجه حساسیت خاصی پیدا کرده بود و هر کسی را نمی‌پسندید و میل داشت کسی باشد که کاملاً مورد نظر خودش باشد. شاه به او دستورهایی داد از جمله گفت: توجّه داشته باشید که شما وزیر من هستید. و اینکه هر روز گزارشات را به خود من بدهید.» در واقع هر روز وزیر امور خارجه شرفیابی داشت. سپس دستور می گرفت و بعد روی آن اقدام می کرد. وزارت خارجه را خود شاه زیر نظر داشت. یدالله عضدی در سال 1340، در سن 63 سالگی در شاهرود درگذشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها