امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61456
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد اسفندیاری، نویسنده و منتقد حوزه دین در چهارمین جلسه نقد و بررسی آثار مکتوب عاشورایی که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد اسفندیاری، نویسنده و منتقد حوزه دین در چهارمین جلسه نقد و بررسی آثار مکتوب عاشورایی که در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد، اظهار داشت: توجه به قیام عاشورا و امام حسین(ع) نباید مختص به محرم و صفر باشد، زیرا عاشورا تنها یک فصل از زندگی سیدالشهداء(ع) است و زندگی این امام بزرگ، جنبه‌های دیگری هم دارد که در همه روزهای سال باید به آن پرداخته شود.
نویسنده کتاب «راه خورشیدی» با بیان این‌که به عاشورا با دو نگاه می‌توان نگریست، گفت: نگاه نخست، نگاهی عاطفی است که منعکس کننده بخشی از عاشوراست. بیشتر کتاب‌هایی که طی حدود سیصد سال گذشته درباره عاشورا نوشته شده‌اند، الهام گرفته از همین نگاه عاطفی بوده‌اند و به همین دلیل کلماتی مانند گریه، مصیبت، حزن، غم، بلا و ابتلا را در این نوع ادبیات می‌توان یافت. نتیجه این نوع نگاه این است که عاشورا را تنها یک تراژدی بنامیم و بر مصیبت‌های آن بگرییم اما نگاه دوم، نگاه سیاسی به عاشوراست که نتیجه این نگرش، تغییر واژگان ذکر شده به واژه‌هایی مانند آزادی، عدالت، آزادگی و عدالت‌‌خواهی است.
وی با بیان این‌که از مشخصات استاد محمدرضا حکیمی ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی است، گفت: علامه حکیمی به «فیلسوف عدالت» مشهور است. وی به عاشورا با نگاهی سیاسی نگریسته و با کلیدواژه‌های نگاه سیاسی، عاشورا را بررسی کرده‌است.
اسفندیاری افزود: از دیدگاه علامه حکیمی «عدالت » اساسی‌ترین هدف و کلیدواژه قیام عاشوراست. در مفهوم «عدالت» عدالت سیاسی، عدالت اقتصادی و عدالت قضایی مورد نظر است و باید به طور همزمان به هر سه بعد عدالت توجه شود.
نویسنده و منتقد حوزه دین یادآور شد: حکیمی در آثار خود توجه زیادی به موضوع عدالت دارد و هدف او از نوشتن کتاب، پرداختن به موضوع عدالت است و در موضوع امام حسین(ع) نیز بر عنصر عدالت و قیام عدالت‌خواهانه عاشورا اشاره مستقیم دارد.
اسفندیاری عنوان کرد: در باب عاشورا پژوهی تاکنون کتاب‌های متعددی از سوی متقدمان و متأخران نوشته شده‌است و حتی برخی کتاب‌ها به قلم اهل سنت و مسیحیان نیز نوشته شده‌اند اما همچنان خلاء‌های زیادی برای شناخت قیام عاشورا دیده می‌شود.
وی افزود: علامه حکیمی به‌خوبی موضوع عدالت و ارتباط آن را با قیام عاشورا  بررسی و تلاش کرده‌ است حقیقت عاشورا را برای اجرای عدالت به تصویر بکشد.
محمدرضا حکیمی، متفکر، نویسنده ایرانی و اسلامی مشهور به «علامه» و «فیلسوف عدالت» است. کتاب‌های خورشید مغرب، آنجا که خورشید می‌وزد ،دانش مسلمین، اجتهاد و تقلید در فلسفه، ادبیات و تعهد در اسلام، «بعثت، غدیر، عاشورا، مهدی (عج)»، عقل سرخ، «عاشورا، عدالت»،«عاشورا، غزه» و عاشورا مظلومیتی مضاعف از جمله آثار این متفکر و فیلسوف معاصرند.
در ابتدای این مراسم محمد صادق افراسیابی معاون فرهنگی، مطبوعاتی و اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: علامه حکیمی به ظلم ستیزی و عدالت خواهی توجه ویژه داشت.
وی افزود: علامه حکیمی آثار تالیفی و تحقیقی زیادی در موضوع فلسفه عاشورا داشته‌اند که بر اساس توافقی که با اساتید دانشگاه‌ها داشته بنا شده تا با نگاه و دید متفاوتی بررسی شوند.
وی خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این نشست این است تا مخاطبان بیشتر به فلسفه قیام امام حسین (ع) آشنا شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها