امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61466
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعید بیابانکی شاعر در خصوص این کتاب گفت: در سومین محفل قول و غزل از سروده‌های حکیم صفاء الحق ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعید بیابانکی شاعر در خصوص این کتاب گفت: در سومین محفل قول و غزل از سروده‌های حکیم صفاء الحق همدانی رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود دو سال پیش مجموعه سروده‌های صفاء الحق توسط نوه‌اش امیر شهاب رضویان که از کارگردانان سینمای کشورمان است، جمع آوری شدند.

بیابانکی با بیان اینکه صفا الدین در هندوستان زندگی می‌کرده، اظهار داشت: سروده‌های این شاعر منطبق بر سبک هندی است که این سبک و سیاق در کشور ما شناخته شده و ارزشمند است.

این شاعر که اجرای برنامه قول و غزل را نیز بر عهده دارد در ادامه افزود: تلاش ما بر این است که این شاعر ناشناخته را به شاعران جوان کشور معرفی کنیم.

وی در پایان گفت: کتاب «خواب در خم قلاب» کمتر از یک ماه است که به چاپ رسیده است و جواد محقق در مراسم رونمایی در خصوص این کتاب به تفصیل به صحبت خواهد پرداخت.

شایان ذکر است کتاب مجموعه شعر «خواب در خم قلاب» حاوی 299 غزل از اشعار این هنرمند به سبک هندی است.

صفاء الحق از آخرین شاعرانی است که در هند با شاعران پارسی گوی شبه قاره محشور بوده و اشعار وی گواهی بر ادامه این سبک مهجور شعری در اوایل قرن هجری شمسی در ایران است. 

صفاء الحق در ابتدای جوانی در سالهای 1280 هجری شمسی، همزمان با آخرین سال‌های سلطنت مظفرالدین شاه قاجار پس از به پایان رساندن تحصیلات قدیمه و آشنایی با طب بوعلی سینا، برای تحصیل و تجارت به هندوستان می‌رود، سه سال در شهر بمبئی در بیمارستان «باتلی والا» متعلق به زرتشتیان ایرانی تبار تحصیل می‌کند، با شاعران پارسی گوی هند هم سخن شده، ظرایف شعر سبک هندی را می‌آموزد و تا پایان عمر در این شیوه شعر می‌سرآید.

از سال 1294 هجری شمسی تا 1340 در همدان و اسد آباد به طبابت می‌پردازد، وی در کنار طبابت شعر می‌سراید و سال‌ها در محافل ادبی شعر همدان حضور پیدا می‌کند. وی در سال 1340 هجری شمسی فوت می‌کند در طی 52 سال پس از در گذشت صفاء الحق، هرگز مجال و فرصتی برای انتشار اشعارش فراهم نمی‌شود و اکنون برای اولین بار زندگی نامه وی به قلم امیر شهاب رضویان و تصحیح و تحلیل غزلیات وی توسط سید علی موسوی به چاپ می‌رسد.

گفتنی است سومین محفل «قول و غزل» روز یاد شده از ساعت 16 درتالار مهر حوزه هنری؛ واقع در خیابان سمیه - نرسیده به پل حافظ - حوزه هنری برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها