امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۵:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61481
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، حکم دادگاه عالی تاجیکستان که شب گذشته در یک جلسه غیرعلنی در محدوده ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، حکم دادگاه عالی تاجیکستان که شب گذشته در یک جلسه غیرعلنی در محدوده بازداشتگاه کمیته امنیت ملی اعلام شد، محافل سیاسی و کارشناسان را در حالت شوک قرار داد.

جمعی از شخصیت‌های مطرح در جامعه مدنی تاجیکستان با اعتراض به تصمیم دادگاه در رابطه با «زید سعیداف»، وزیر اسبق صنایع این حکم‌ را غیرعادلانه خواندند.

«برزو عبدالرزاف‌اق»، هنرمند رشته تئاتر و سینما که در جمع طرفداران سعیداف در خارج محل برگزاری جلسه دادگاه منتظر نتایج محاکمه بود، در پی اعلام حکم دادگاه به خبرنگاران گفت: چنین برخوردی نسبت به سرنوشت یک انسان که هیچ گناهی مرتکب نشده مرا شوک‌زده کرده است.

«رجب میرزا»، کارشناس و رئیس مرکز تحلیلی «بازتاب» معتقد است که از آغاز، این ماجرا جعلی بود و تصمیم نهایی دادگاه با انگیزه سیاسی بوده است.

«رحمت‌الله زائراف»، رئیس حزب سوسیال دموکراتیک تاجیکستان و از مخالفان سرسخت دولت نیز حکم دادگاه علیه این تاجر موفق و از شخصیت‌های شناخته‌ شده را سیاسی و با دستور مقامات عنوان کرد.

وی گفت: اگر حکم نهایی در مورد این پرونده سفارشی نمی‌بود دادگاه با توجه به دلایل وکلای مدافع، مدت محکومیت را که از طرف دادستانی در مقابل سعیداف تقاضا شد، حداقل چند سال کاهش می‌داد.

زائراف که خود از حقوق‌دانان برجسته در تاجیکستان است، تصریح کرد که تمام پرونده‌های مربوط به شخصیت محکوم‌ شده را هم‌اکنون در اختیار دارد و پس از بررسی، نظر خود را از طریق بیانیه‌ای منتشر خواهد کرد.

«حاجی‌محمدعمراف»، عضو گروه مؤسسان حزب سیاسی «تاجیکستان نو» و از طرفداران سعیداف با اعلام نارضایتی از حکم دادگاه گفت: تا آخرین لحظه امیدوار بود که دادگاه تصمیم منصفانه‌ای می‌گیرد، ولی این همه امیدواری با اعلام این حکم غیرعادلانه به هم خورد.

وی افزود: اکنون تنها امید به بازنگری این حکم از سوی دادگاه‌های دیگر ذی‌ربط مانده‌ است و اگر چنین نشود، طرفداران حزب به رئیس جمهور نامه اعتراضی خواهند نوشت.

عمراف تأکید کرد: در این نامه تقاضا خواهیم کرد که ضمن بررسی دلایل این حکم براساس اطلاعاتی که ارائه می‌کنیم جنایتکاران واقعی را بشناسد.

پرونده این شخصیت شناخته‌ شده تاجیک از سوی سازمان مبارزه با فساد مالی درحالی تشکیل شد که وی تابستان سال گذشته تلاش می‌کرد، حزب سیاسی جدیدی را با نام «تاجیکستان نو» تأسیس کند.
 
سعیداف در نشستی، هدف از تأسیس این حزب را مساعدت در روند انجام اصلاحات در بخش اقتصاد به منظور توسعه تجارت عنوان کرده بود.

در همین حال، برخی از صاحب‌نظران سعیداف را از پاک‌ترین وزرا در چند هیئت دولت قبلی می‌دانند که رحمان طی مدت بیش از 20 سال رهبری در تاجیکستان داشته‌ است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها