امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61490
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز در بیانیه‌ای آورده است، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز در بیانیه‌ای آورده است، «نیوکولای بوردیوژا» و «امامعلی رحمان» در این دیدار همچنین درمورد توسعه روابط کشورهای عضو این سازمان در چارچوب برنامه‌های امنیتی نیز تبادل نظر کردند.

به گفته این منبع، دبیرکل سازمان امنیت جمعی ورئیس جمهوری تاجیکستان به طور خاص در مورد تحولات احتمالی در وضعیت امنیتی آسیای مرکزی پس از خروج نیروهای ائتلاف ضدتروریستی به رهبری ناتو از افغانستان گفت‌وگو کردند.

در بیانیه آمده‌ است: طرفین ضمن بررسی این موضوع از جمله بر ضرورت پشتیبانی کشورهای عضو سازمان در جهت کمک وتکمیل نیروهای مرزبان و سایرنهادهای نظامی و امنیتی تاجیکستان نیز تاکید کردند.

تاجیکستان از تابستان گذشته ریاست دوره‌ای سازمان پیمان امنیت جمعی را بر عهده داشته و مطابق با تصمیم نشست سران کشورهای عضو این سازمان که در شهریورماه در شهر سوچی به تصویب رسید، این کشور کمک‌هایی‌را در زمینه تقویت نیروهای مرزبان خود باید دریافت کند.

دبیرکل سازمان امنیت جمعی در پایان اجلاس سران در سوچی به رسانه‌ها اعلام کرده بود که بر اساس تصمیم روسای جمهوری و بر پایه توافق تصویب‌شده تاجیکستان در اوایل سال 2014 بخش نخست کمک‌های نظامی فنی سازمان را دریافت خواهد کرد.

در چارچوب تقویت آمادگی‌های تاجیکستان به تحولات احتمالی پس از خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان همچنین روسیه و قزاقستان نیز اعلام کرده‌اند که به این کشورهمپیمان کمک‌های نظامی و فنی ارائه می‌کنند.

سازمان پیمان امنیت جمعی یک اتحاد نظامی سیاسی در جامعه کشورهای همسود بوده و از سال 1992 بر اساس قرارداد امنیتی 9 کشور این جامعه ایجاد شد.

 ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و بلاروس عضویت این سازمان را دارند.

ازبکستان از دیگرکشورهای عضو به نشان اعتراض از شیوه کند فعالیت وتصمیم‌گیری‌های به گفته مقامات ازبک غیرموثر در تابستان سال 2012 این سازمان را ترک کرد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها