امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61496
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، کارشناسان سیاسی معتقدند، حملات مستمر به زائران در عراق بعد از 10 سال از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، کارشناسان سیاسی معتقدند، حملات مستمر به زائران در عراق بعد از 10 سال از سرنگونی رژیم بعث بیانگر آن است که هدف قرار دادن زائران از تروریسم دولتی در زمان رژیم «صدام حسین» به تروریسم گروهی تبدیل شده که امروزه القاعده و گروه‌های وابسته به آن، در عراق در پیش گرفته‌اند.

با وجود موفقیت قابل توجه طرح‌های امنیتی برای حمایت از زائران در اربعین حسینی(ع)، باز وجود برخی ضعف‌های امنیتی بیانگر ادامه اقدامات تروریستی در هدف قرار دادن زائران است که چندین شهید و زخمی در میان زائران برجای گذاشت که تعداد آنها به 26 ملیون نفر می‌رسید.

ابعاد مذهبی حملات

حمله به کاروان‌ها و تجمعات زائران در وهله نخست دارای بُعد مذهبی می‌باشد .. «مؤید العبیدی»، مشاور رهبر ائتلاف هم پیمانی ملی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد در این رابطه می‌گوید: حمله به کاروان‌های زیارتی امری قابل پیش بینی است، زیرا تروریست‌ها با حمله به زائرین امام حسین (ع) به این اعتبار که از طایفه شیعی هستند، در واقع بُعد مذهبی را نشانه رفته‌اند و القاعده دارای تفکرات مذهبی است، از این رو باید میان هر مذهب و تفکرات تکفیری فرق قائل شد.

وی افزود: می‌بایست با در پیش گرفتن تسامح مذهبی، جبهه یکپارچه‌ای بر ضد تروریسم و کسانی که در پی خشونت‌های مذهبی و جنگ داخلی هستند، تشکیل دهیم.

العبیدی ادامه داد: ملت عراق در این مرحله از سختی‌ها و مشکلات عبور کرده و از آنچه که در عرصه بین المللی، منطقه‌ای و عراق مبنی بر جذب عناصر مسلح از سوریه جریان دارد، آگاه است و می‌دانیم که اعزام عناصر مسلح به طور منظم در اروپا و کشورهای منطقه صورت می‌پذیرد، لذا ملت عراق از دولت و پارلمان می‌خواهد که در سطح قانون گذاری و اجرایی هماهنگ باشند تا نبرد فراگیری بر ضد گروه‌های مسلح تروریستی شکل گیرد.

درخواست اقامه دعوی در دادگاه‌های بین المللی

برخی پیشنهاد می‌کنند که باید در محاکم بین المللی بر ضد کشورهایی که از تروریسم در عراق حمایت می‌کنند، اقامه دعوی کرد، تروریسمی که به سبب تعارفات سیاسی با کشورهای حامی تروریسم به ویژه قطر و عربستان سعودی همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد.

«عالیة نصیف»، نماینده فراکسیون ائتلاف عراق آزاد نیز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: مخالفت‌هایی با روند سیاسی عراق وجود دارد، از این رو القاعده و دیگر تروریست‌ها هرگونه گردهمایی مربوط به شعائر حسینی و ... را مورد حملات خود قرار می‌دهند. البته برخی از این حملات به منظور برهم زدن امنیت عراق انجام می‌شود، به ویژه اینکه به زمان همه پرسی ملی نزدیک می‌شویم.

نصیف افزود: رژیم سابق با شدّت و قساوت تمام با این‌گونه حملات چه در سطح داخلی و منطقه‌ای برخورد می‌کرد، اما در حال حاضر عراق باید در محاکم بین المللی بر ضد کشورهایی که حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریسم کرده و کنفرانس‌ها و نشست‌های زیادی را با حضور دشمنان روند سیاسی عراق تشکیل می‌دهند و القاعده و گروه‌های وابسته به آن را در دامان خود می‌پرورانند، اقامه دعوی نماید.

وی ادامه داد: اما حکومت عراق نقاط ضعفی دارد، به گونه‌ای که بر اساس تعارفات سیاسی و نه شدّت عمل، با برخی کشورها که به هیچ یک از قوانین بین المللی و اصول حسن همجواری و نه حتی به معامله به مثل، پایبند نیستند، برخورد می‌کند.

نصیف در ادامه اظهار داشت: عربستان سعودی بیشترین میزان مدارس تکفیری را در خود جای داده و عراق باید بر اساس فتواهای تکفیری که بر ضد عراق صادر شده، به سازمان ملل رجوع نماید. همچنین قطر نیز آشکارا با عراق دشمنی می‌ورزد و در راستای طرح اسرائیل، از برخی شخصیت‌های سیاسی مخالف روند سیاسی عراق حمایت می‌کند.

تروریسم دولتی ... تروریسم گروهی

می‌توان گفت که از زمان سقوط رژیم بعث، عراق از مرحله تروریسم دولتی به مرحله تروریسم گروهی (گروه‌های تروریستی) وارد شده است؛ سقوط صدام باعث بر هم خوردن موازنه به نفع اراده ملی به ویژه طایفه شیعه شد.

«احمد الشریفی»، کارشناس مسائل امنیتی عراق در این خصوص به خبرنگار فارس می‌گوید: حملات تروریستی دارای ابعاد طایفه‌ای است و روند سیاسی عراق را نشانه رفته است.

الشریفی افزود: کسانی که اقدام به حملات تروریستی بر ضد زائران می‌کنند، همان کسانی هستند که در گذشته قدرت را در اختیار داشتند و به اقدامات تروریستی از نوع دولتی دست می‌زدند، اما اکنون همان تروریسم وجود دارد، ولی معنا و مفهوم گروهی به خود گرفته است.

وی از روند سیاسی عراق که پس از مدت‌ها هنوز نتوانسته امنیت زائران و انجام فرائض و شعائر دینی را برقرار کند، انتقاد کرد و از مسئولان که خود جزئی از مردمی هستند که مورد حملات تروریستی قرار می‌‌گیرند، خواست تا به منظور مقابله با اقدامات تروریستی جهت ارتقای تلاش‌های امنیتی تلاش و دوراندیشی بیشتری داشته باشند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها