امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6151
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 95
ارسلان فتحی پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با تاکید بر اهمیت بی‌بدیل صنعت کشاورزی در صنایع کشور گفت: ...

ارسلان فتحی پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با تاکید بر اهمیت بی‌بدیل صنعت کشاورزی در صنایع کشور گفت: با چشم‌های باز و از دریچه‌های روشن به باغ‌های سبز کشاورزی نگاه نکرده‌ایم ، این صنعت نیاز به آفت‌زدایی دارد.
وی  تاکید کرد: کشاورزی، به دلیل ویژگی‌هایی همچون ارتباط مستقیم با امنیت غذایی، اشتغال‌زایی بالا به دلیل میانگین سرمایه‌ لازم برای ایجاد شغل و نیز ارتباط گسترده با معیشت، بخش بزرگی از خانواده‌های دهک‌های درآمدی پایین، همواره یکی از ارکان مهم تشکیل دهنده‌ تولید ناخالص ملی کشور محسوب می‌شود.
فتحی‌پور ادامه داد: وجود مسائل ویژه‌ای همچون بی‌نظمی شدید درآمد کشاورزان و دامداران (به دلیل صفر بودن درآمد در فصل کاشت و کسب درآمد در فصل برداشت محصول و نیز به علت اتفاق‌های غیرمترقبه‌ای مانند خشک‌سالی که موجب نابودی محصول می‌شود)، باعث شده شاخه‌ مجزایی از علم اقتصاد با عنوان «اقتصاد کشاورزی»، به طور ویژه بر تجزیه و تحلیل جنبه‌های اقتصادی مختلف کشاورزی متمرکز باشد. 

*پیشنهاد ایجاد سازمان گسترش تولیدات کشاورزی ایران

فتحی پور در همین ارتباط، ایجاد سازمان گسترش تولیدات کشاورزی ایران را با اساسنامه و مرامنامه تولیدی صرف پیشنهاد داد و تصریح کرد: این روزها شاهد هستیم حتی در اقتصادهای کاملاً صنعتی هم دولت‌ها برنامه‌ ویژه برای کمک به رونق بخش کشاورزی دارند.
وی ادامه داد: سیستم‌های گسترده‌ خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط سازمان‌های دولتی تا طراحی سیستم بیمه‌ محصولات کشاورزی، ارائه‌ آموزش‌های حرفه‌ای به کشاورزان، ارائه‌ مشاوره به کشاورزان در مورد نوع محصول، از برنامه‌های دولت است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: وجود مسائلی خاص در حوزه‌ اقتصاد کشاورزی باعث شده حتی اقتصاددانانی که به شدت حامی کمترین دخالت دولت در اقتصاد هستند، ورود سازمان‌های دولتی به حوزه‌ اقتصاد کشاورزی را تجویز کنند.
به گفته وی، به همین دلیل ایجاد ساختاری با عنوان سازمان گسترش تولیدات کشاورزی می تواند سازمان مناسبی برای رسیدگی به همه مسائل حوزه کشاورزی باشد.
فتحی پور صحبت های خود را با طرح چند پرسش ادامه داده و گفت: چرا درآمد اکثر کشاورزان کم است؟ آیا پایین بودن درآمد بخش بزرگی از کشاورزان، مسئله‌ای گریزناپذیر است؟ آیا تنها راه ارتقای معیشت کشاورزان و دامداران، پرداخت کمک‌های مالی از طرف دولت است؟ به نظر می‌رسد که پاسخ این دو پرسش، به صورت قاطعانه منفی خواهد بود.
وی در ادامه عنوان کرد: کافی است توجه کنیم که چگونه در کشورهای ثروتمندی مانند استرالیا، دانمارک و فرانسه و کشورهای در حال توسعه‌ای مانند پاکستان و تایلند، انبوهی از کشاورزان و دامداران دارای سطح معیشتی بالاتر از متوسط را می‌توان مشاهده کرد.
فتحی پور با اشاره به میزان رونق و سوددهی فعالیت‌های کشاورزی و دامداری در هر یک از کشورهای یاد شده گفت: رقابتی شانه به شانه با میزان سوددهی فعالیت‌های صنعتی دارد، از طرف دیگر، در جامعه‌ روستایی ایران نیز با وجود آنکه بخش بزرگی از کشاورزان از درآمد بسیار کمی برخوردارند، می‌توان نمونه‌های متعددی از رونق و سوددهی مناسب فعالیت‌های مرتبط با کشاورزی را در مناطق مختلف کشور ذکر کرد.

*دلایل عمده‌ عوامل کلیدی پایین بودن درآمد کشاورزان

فتحی پور با ارائه نظرات کارشناسی پیرامون مباحث کلان کشاورزی ایران عوامل پایین بودن درآمد پایین کشاورزان ایرانی را به دودسته عمده تقسیم کرده و بیان داشت: عواملی که به پایین بودن «بهره‌وری» در تولید محصولات کشاورزی را به دنبال داشته و به بیان دیگر باعث شده‌اند که در مقایسه با میزان سرمایه و نیروی کار درگیر در بخش کشاورزی کشور، «مجموع درآمد ناخالص تولید شده در بخش کشاورزی»، در سطح پایینی قرار بگیرد.
وی همچنین ادامه داد: دسته دوم نیز عواملی هستند که سبب شده‌اند سهم کشاورزان از «مجموع درآمد ناخالص تولید شده در بخش کشاورزی»، در مقایسه با سهم مالکان زمین‌های کشاورزی و نیز واسطه‌گران محصولات کشاورزی، سهم پایینی باشد. 

*ریشه‌های بهره‌وری پایین در بخش کشاورزی کشور و راهکارها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ریشه‌های بهره‌وری پایین در کشاورزی ایران را به طور اجمالی دسته بندی کرده و گفت: پایین بودن سطح سواد عمومی در بین کشاورزان؛ پایین بودن سطح آموزش‌های حرفه‌ای ؛ کمبود نیروی جوان در بین کشاورزان؛ امکانات حمل‌و‌نقل نامناسب و بهره‌مندی اندک روستائیان از ماشین‌‌های کشاورزی مدرن از اصلی ترین دلایل پایین بودن میزان بهره وری کشاورزی است.
فتحی پور افزود: راهکار این مشکلات در سازمان گسترش تولیدات کشاورزی ایران با اساسنامه و مرامنامه تولیدی صرف می توان یافت و آنها را در صنعت کشاورزی کشور به اجرا گذشت.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها