امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61520
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، عشایر الانبار بر این باورند که عملیات امنیتی ارتش عراق در صحرای غربی این ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، عشایر الانبار بر این باورند که عملیات امنیتی ارتش عراق در صحرای غربی این کشور برای بازگرداندن امنیت به این منطقه و به ویژه استان «الانبار» یک نیاز مبرم است، آنها همچنین از نفوذ عناصر فراری داعش از سوریه از طریق مرزهای عراق به این استان و از آنجا به مناطق مختلف عراق ابراز نگرانی کردند و خواستار این شدند که عملیات امنیتی شامل اردوگاه‌های تحصن کنندگان در مرکز شهر که تبدیل به پایگاه رهبران القاعده شده است، نیز بشود.

حمید الهایس: عشایر استان از نیروهای امنیتی عراق حمایت می‌کنند

شیخ «حمید الهایس»، رئیس جبهه نجات الانبار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد می‌گوید: عشایر استان با تمام توان از نیروهای امنیتی عراق حمایت می‌کنند و فرماندهان عملیات نیز بر حمایت عشایر از آنها تاکید کردند.

وی افزود: علی رغم اینکه اقدام مذکور با تاخیر صورت گرفت، ولی باید ادامه داشته باشد و ارتش عراق تا نابودی پایگاه‌های القاعده و بازگرداندن آنها به اردوگاهایشان در میدان‌های تحصن عقب نشینی نکند.

الهایس تصریح کرد: ما در مورد حمله به افسران عراقی متأسف شدیم و از خداوند متعال می‌خواهیم که فرماندهان کل نیروهای مسلح را در زمینه ریشه کردن تروریسم در این مناطق توفیق دهد و ما را بعد از عملیات پاکسازی مناطق از شر آنها خلاص کند و آنها به اردوگاه‌های القاعده بازگردند، ما از ارتش خواهان استمرار اقدامات خود هستیم و اینکه هرگز جنگ علیه آنها را متوقف نکند.

رئیس جبهه نجات الانبار یکی از دلایل مهم عملیات پاکسازی الانبار را شروع عقب نشینی داعش از سوریه و نفوذ عناصر آن به عراق دانست، ولی عامل مهمتر شرایط امنیتی برشمرد.

علی الشلاه: عملیات الانبار از حمایت عشایر و شهروندان استان برخوردار است

از سوی دیگر «علی الشلاه»، سخنگوی رسمی ائتلاف دولت قانون عراق نیز در گفت‌گو با خبرنگار فارس گفت که مسائل در استان الانبار باید زیر نظر قانون و دولت عراق باشد، حوادث گذشته و جاری این استان اعم از سرکوب شهروندان عراقی و یگان نظامی استان که آخرین آن حمله به سرتیپ «محمد الکروی»، فرمانده یگان هفتم ارتش عراق بود، بر ضرورت این عملیات تاکید می‌کند و اینکه در الانبار هیچ چیزی خارج از چارچوب قانون نباشد، چرا که این امر حدود را زیر پا می‌گذارد.

وی افزود: عملیات امنیتی الانبار از حمایت عشایر و شهروندان این استان برخوردار است و در حقیقت این اقدام پاسخ مثبت به درخواست اهالی این استان برای پایان بخشیدن به تروریسم در آن و عناصر گروه القاعده و دیگر گروه‌ها صورت می گیرد.

الشلاه افزود: به اعتقاد من واکنش مثبت آنها با این اقدام دلیل تمایل آنها به پایان بخشیدن به تروریسم در شهرهای آن می‌باشد و همگان و در رأس آنها سیاستمداران الانبار باید درک کنند که فقط دو گزینه پیش روی خود دارند، کشور یا القاعده و امیدوارم که آنها کشور را انتخاب کنند، چرا که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

احمد الشریفی: عشایر الانبار خواستار عملیات امنیتی ارتش عراق بودند

اما «احمد الشریفی»، کارشناس امنیتی عراق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس نیز تاکید کرد که من بر این باورم که طبق اطلاعات و اخبار موجود یک نارضایتی کلی از طرف افکار عمومی در مورد تروریسم وجود دارد و شایسته است که دولت عراق این مسائل را بررسی کرده و نارضایتی و مخالفت مردمی و عشایری با تروریست ها را مورد توجه قرار دهد و از عملیات پاکسازی حمایت نظامی کند.

وی افزود: عشایر الانبار پیش از این خواستار ضرورت تحرک نظامی و عملیات امنیتی قبل از حمله به مناطق مسکونی در اردوگاه تحصن کنندگان بودند و می‌گفتند که دولت باید چراغ سبزی برای یورش به این اردوگاه و مقابله با آن به عنوان کانونی برای تروریست‌ها را نشان می‌داد، ولی تردید در این مورد یا عدم دور اندیشی منجر به رشد فزاینده توان تروریسم در این منطقه شد.

این کارشناس امنیتی اظهار داشت: این اقدام با تاخیر زیادی صورت گرفت و دلیل آن برآورد موضع مسئولان پرونده امنیتی است در بعد سیاسی آن است، ما امیدوار بودیم که یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت‌ها صورت گیرد و این تاخیر منجر به نشان دادن چراغ سبز برای رشد گروه‌های تروریستی و پیشرفت توان جنگی آنها شد، همچنین سکوت برای مدت طولانی به آنها آزادی عمل در این مناطق برای اعمال فشار داد و در حقیقت آنها بودند که در بسیاری از موارد پایگاه‌های را به دست آوردند، ما امیدوار بودیم که یک اقدام پیشگیرانه قبل از این صورت گیرد.

علی رغم این تاخیر الشریفی ابراز امیدواری کرد که این عملیات دارای نتایج مثبت باشد؛ هر چند که اگر این عملیات زودهنگام صورت می‌گرفت، بسیار مناسب‌تر و موثرتر بود و دستاوردهای زیادی را داشت، ولی ما امروز خسارت زیادی را متحمل شده‌ایم.

شورای عشایر غرب الانبار از عملیات ارتش عراق در صحرای الانبار اعلام حمایت و تاکید کرد: عشایر برای مقابله با مسلحین تروریست از بیابان به داخل شهر با نیروهای امنیتی همکاری خواهند کرد.

عملیات نظامی ارتش عراق در استان الانبار با هدف نابودی تروریسم که امنیت این استان را با چالش جدی مواجه کرده شروع شده است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها