امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۱۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61521
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 232
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، تا آغاز سال میلادی جدید چند روزی بیشتر باقی نمانده است، مناسبتی که تمامی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، تا آغاز سال میلادی جدید چند روزی بیشتر باقی نمانده است، مناسبتی که تمامی جوامع منتظرش هستند و به دلیل آن اقدام به برگزاری جشن‌های خاص و یا عمومی می‌کنند. جامعه تونس نیز به این گونه اعیاد و جشن‌های مربوط به بدرقه سال جاری و استقبال از سال جدید میلادی عادت دارد.

اما اخیراً «لطفی بن جدو»، وزیر کشور تونس طی اظهاراتی بر صحت اخباری تاکید کرد که طی آنها گفته می‌شود، گروه‌های تروریستی از مناسبت فوق در راستای اجرای برنامه‌های تروریستی‌اشان استفاده می‌کنند. اظهاراتی که باعث ایجاد سردرگمی و بحث و جدل در میان افکار عمومی تونس درباره صحت این اطلاعات و نحوه تعامل امنیتی با آن شده است.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نیز با اهتمام به این مساله به گفت‌وگو با «فوزی الماروشی»، کارشناس حقوق بین الملل و روابط استراتژیک تونس پرداخته است.

الماروشی بر این باور است که پدیده تروریسم هم اکنون به امری انکار ناپذیر در تونس تبدیل شده که دولت و از جمله وزارت کشور باید با آن تعامل جدی داشته باشد. چراکه تروریست‌ها هر روز یکی از شخصیت‌های ملی و سیاسی تونس را تهدید می‌کنند و این امنیت کشور را از بین می‌برد.

وی تاکید می‌کند که وزارت کشور تونس امسال اقدام به بازبینی صلاحیت‌ها، منابع انسانی، برنامه‌ها و استراتژی‌ها کرده و با جدیت بالا تلاش می‌کند تا شکاف به وجود آمده در دستگاه‌های امنیتی را اصلاح کند.

الماروشی یکی از مهمترین راه‌های مقابله با تروریسم را افکار عمومی دانست و در این خصوص گفت که باید افکار عمومی را در تمام سطوح جغرافیایی، فکری و تربیتی آگاه کرد و دولت تونس با همکاری استراتژیک و هماهنگی منطقه‌ای با کشورهای همسایه همچون الجزایر و لیبی می‌تواند، می‌تواند با چالش فوق مقابله کند.

****آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است****

فارس: دو هفته قبل لطفی بن جدو، وزیر کشور تونس از امکان وقوع مصیبت همزمان با جشن‌های مربوط به سال میلادی جدید خبر داد، ما کمکم به این زمان نزدیک می‌شویم، شما این اظهارات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

الماروشی: در وهله اول باید اشاره کنیم که ماهیت اخبار فوق تبدیل به سوژه روزانه رسانه‌ها و افکار عمومی تونس شده است. اکنون تروریسم افکار عمومی مردم تونس را به خود جلب کرده است و اخبار و اطلاعات زیادی در این خصوص رد و بدل می‌شود و پرونده تروریسم شامل جنگی دائمی و مستمر است، با توجه به اینکه گروه‌های مسلح از اعیاد مشخص برای اجرای برنامه ریزی‌هایشان سوء استفاده می‌کنند و هرگاه  فرصت مناسب در اختیارشان قرار گیرد، بدون شک اقدام به اجرای عملیات می‌کنند. صرف نظر از امکان هدف قرار گرفته شدن جشن‌های سال نو در تونس بر جامعه تونس، افکار عمومی، نیروهای امنیتی و نظامی ضروری است که برای مقابله با هرگونه وضعیتی در آینده آماده باشند.

فارس: این نخستین بار نیست که وزیر کشور چنین اظهاراتی را بیان می‌کند، آیا به نظر شما هرگاه که شکست و یا عدم سیطره بر اوضاع امنیتی در تونس نمایان می‌شود، بن جدو از فرصت برای هشدار درباره خطر تروریسم و یا یادآوری درباره اهداف تروریستی استفاده می‌کند؟

الماروشی: با توجه به ماهیت اطلاعات و اخباری که به دستگاه‌های وزارت کشور می‌رسد، وزیر کشور از جمله مسئولان کشور تونس است که درباره اوضاع امنیت داخلی اطلاعات کامل دارد و وزارتخانه فوق تلاش می‌کند تا استراتژی‌های مد نظر تروریسم را کشف کند. به نظر من اظهارات وزیر کشور جدی است و گمان نمی‌کنم که او قصد دارد تا جنجال رسانه‌ای بر پا کند  و یا جلب توجه کند. اکنون تروریسم تهدیدی بسیار جدی در تونس است و پس از کسب موفقیت‌های امنیتی و اطلاعاتی همچنان تروریست‌ها قصد دارند تا  رعب و نگرانی را در کشور ایجاد کنند، اما ما به عنوان افکار عمومی و سیستم‌های اطلاعاتی اعم از دستگاه امنیتی و ارتش ملی‌گرا باید با این پدیده با جدیت و مسئولیت تعامل کنیم.

فارس: همه ما می‌دانیم که انحلال دستگاه اطلاعات در تونس خلل‌های زیادی در خصوص مسائل امنیتی ایجاد کرد، آیا می‌توان گفت اوضاع امنیتی دشواری که امروز تونس در آن بسر می‌برد نتیجه اقدام فوق است؟

الماروشی: درست است. انحلال آنچه که ساختار پلیس سیاسی در تونس نامیده می‌شد، اشتباه واضحی بود، اشکال موجود در گذشته مربوط به چگونگی بهره گیری از این ساختار بود که با اصول آزادی و دمکراسی در تناقض بودند. شایسته بود که مسئولیت دستگاه فوق درباره تعقیب معارضان و صاحب نظران سیاسی سلب می‌کردیم و مسئولیت حفظ ارکان دولت و ساختارهایش را به آن واگذار می‌نمودیم. همه ما می‌دانیم که در نظام‌های مختلف حکومت در جهان دستگاه‌هایی به امنیت سیاسی و ملی اختصاص داده شده‌اند و در قوانین این نظام‌ها حمایت از حقوق بشر و حفظ آن در نظر گرفته شده است. بنابراین نهادهای فوق نباید آزادی رای و اقدامات افراد را هدف قرار دهند و باید اقداماتشان به نفع منافع  کشور باشد. اما وزارت کشور تونس امسال اقدام به بازبینی صلاحیت‌ها، منابع انسانی، برنامه‌ها و استراتژیها نمود و با جدیت بالا تلاش می‌کند تا شکاف به وجود آمده در دستگاه‌های امنیتی را اصلاح کند.
فارس:‌ خطراتی که تروریسم می‌تواند در این مرحله حساس در تونس به وجود آورد چیست؟

الماروشی: پدیده  تروریسم امری بسیار مهم و منطقه‌ای است که از کابل تا نواکشوت امتداد یافته است و برای رویارویی با آن تهدیدات زیادی وجود دارد. در اینجا لازم است، به کتابی اشاره کنیم که در سال 1994 در آمریکا منتشر شد، کتابی که در آن «بن جامان باربر» به جهاد یا جهاد اسلامی پرداخته است. بدین معنا که اسلام برای اهدافی به دور از معنای حقیقی و اصلی‌اش به کار گرفته می‌شود و اکنون می‌توان گفت که چنین پدیده‌ای از سطح نظری عبور کرده و به واقعیت مبدل شده و پیامدها و نتائج خطرناکی را به همراه دارد.

بنابراین همان طوریکه گفته شد، تروریسم تهدیدی جدی تلقی می‌شود که باید با آن تعامل کرد و امکاناتی که رویارویی با آن را تسهیل می‌بخشند، در اختیار گرفت، در اینجا نقش رسانه‌ها نمایان می‌شود که باید نقشی مثبت ایفا کنند و درمقابل نباید از طریق ارائه آمارها وتحلیل‌ها روزنه‌هایی را برای طرف مقابل جهت بهره برداری و استفاده باز کنند.

همچنین بر افکار عمومی ضروری است که از سطوح جغرافیایی، فکری و تربیتی آگاه باشند و تونس فقط از طریق همکاری استراتژیک و هماهنگی منطقه‌ای با کشورهای همسایه همچون الجزائر و لیبی می‌تواند، می‌تواند با چالش فوق مقابله کند. حتی اگر تونس سیاست موفقی را جهت رویارویی با این پدیده اتخاذ کند، همسایگان در این عرصه می‌توانند، نقطه ضعف تلقی شوند و ضروری است که با آنها در مرزها با استفاده از روش پیشگیرانه تعامل شود.

فارس: گاهی تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و شاخص در جامعه تونس با پیام‌های تهدید و یا توام با وعده و وعید مواجه می‌شوند، شاید آخرین آنها تهدید ترور «حسین العباسی»، دبیرکل اتحادیه کل مشاغل تونس و منفجر ساختن مقر این  اتحادیه باشد، نظر شما در این خصوص چیست؟

الماروشی: چنین تهدیداتی وجود دارد و هر بار تعدادی از شخصیت‌های ملی تهدید می‌شوند. من در اینجا باید به سخن شما این مطلب را اضافه کنم که طی این روزها به پیامی رمزدار دست یافته‌ایم که به خانواده یکی از عناصر تروریستی موجود در کوه الشعانبی رسیده است و وزارت کشور در صدد رمزگشایی از این پیام جهت پی بردن به اسرار و اطلاعات موجود در آن است، اطلاعاتی که می‌تواند در خصوص جستجو برای تروریست‌ها مفید باشد.

بنابراین تهدیدات وجود دارد و باید بگویم تونس باید با این پدیده با جدیت روبه رو شود، اما توانایی در خصوص پیشگیری از آن نسبت به روش بازدارندگی مفیدتر و کارآمدتر خواهد بود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها