امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61522
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه گاردین روز چهارشنبه در یادداشتی به قلم «سیماس میلن» به انتقاد از همراهی انگلیس در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه گاردین روز چهارشنبه در یادداشتی به قلم «سیماس میلن» به انتقاد از همراهی انگلیس در جنگ‌های آمریکا پرداخته و نوشته است لندن به شدت خود در فعالیت‌های بی‌پایان جوخه‌های مرگ واشنگتن درگیر کرده است.

در این یادداشت آمده است: شاید شما فکر کرده باشید که جنگ علیه تروریسم که آمریکا 12 سال پیش به راه انداخت و نتایج مصیب‌بار را به بار آورد، بالاخره در حال تمام شدن است. این رئیس‌جمهور اوباما بود که اوایل امسال با گفتن اینکه «این جنگ، مثل هر جنگ دیگری، باید تمام شود»، چنین حسی را القا کرد.

در واقع، این برنده جایزه صلح نوبل، قضیه را یک طور دیگر مطرح کرد. او قول داد دیگر از «جنگ‌های بی‌پایان علیه تروریسم» خبری نباشد. منظور او این بود که دیگر نبردهای زمینی و اشغال سرزمین‌ها ادامه نیابد، هرچند که آمریکا همین الان هم در تلاش است تا نیروهای خود را بعد از پایان سال آینده هم در افغانستان نگه دارد.

اما جنگ علیه ترور در حال تغییر شکل، رشد و گسترش است. حملات هواپیماهای بدون سرنشین که در دولت اوباما گسترش یافته و از پاکستان به شمال آفریقا هم رسیده، در این مرحله نقش اصلی را ایفا می‌کنند. و همانطور که مستند «جنگ‌های کثیف» (مستندی قدرتمند ساخته «جرمی اسکایل» روزنامه‌نگار آمریکایی با موضوع نبردهای پنهان) به وضوح نشان داد، حملات میدانی نیروی ویژه مخفی آمریکا، نیروهای نیابتی و مزدورها در چندین کشور، بخش‌های دیگر این مرحله از نبرد هستند.

فیلم اسکاهیل که به شکل فیلم‌های ژانر جنایی ساخته شده، در ابتدا با کشتار خانواده یک فرمانده پلیس توسط یک واحد نیروهای ویژه آمریکا در افغانستان آغاز می‌شود و از آنجا به یمن می‌رود و حمله موشکی‌ای را به تصویر می‌کشد که مرگ 46 غیرنظامی از جمله 21 کودک منجر شد. بعد از آن هم ترور «انور الاولکی» رهبر مذهبی آمریکایی-یمنی و فرزند 16 ساله‌اش توسط هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین آدم‌ربایی‌ها و کشتارهایی را که توسط مزدورهای سیا و نیروی ویژه آمریکا در سومالی انجام شده را نشان می‌دهد.

آنچه که عیان شده، اولا ابعاد گسترده کشتار نیروی ویژه آمریکاست (که تنها در یک مورد در افغانستان در یک شب 20 حمله انجام شده) و ثانیا اینکه این واحدها تحت پوشش «امحای هدفمند» تروریست‌ها و شورشی‌ها به نفع ملت آمریکا، واقعا به جوخه‌های مرگ تبدیل شده‌اند.

زمانی که «عبدالله حیدر شایع» روزنامه‌نگار یمنی به این اقدامات اعتراض کرد و واقعیت‌های این حملات به اصطلاح هدفمند را نشان داد، به سرعت به همکاری با القاعده متهم و سپس بازداشت شد. حتی آزادی وی هم در ابتدا با مخالفت شخص اوباما مواجه شد.

قطعا ایالات متحده و دوستانش سال‌هاست به ترورهای مخفیانه و حمایت از جوخه‌های مرگ مشغولند. اما ترور و قتل‌های مخفیانه که زمانی از سوی آمریکا به عنوان عادت تاسف‌بار اسرائیلی‌ها مورد انتقاد قرار می‌گرفت، اکنون به نقطه محوری راهبرد آمریکا آن هم در ابعادی جهانی تبدیل شده است. اکنون تعداد کشورهایی که واحدهای عملیات‌های ویژه آمریکا در آن‌ها مشغول فعالیت هستند، از 40 به 120 رسیده است.

و بریتانیا در تک تک گام‌های این مسیر، آمریکا را همراهی کرده است. مقامات انگلیسی سعی دارند حملات هواپیماهای بدون سرنشین خود در افغانستان را نسخه اخلاقی‌تر حملات سیا و نیروی ویژه آمریکا جلوه دهند. اما در عمل، همکاری‌ها دوجانبه تقریبا در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. همین هفته، «نور خان» که پدرش یکی از 40 قربانی یک حمله پهپادی آمریکا بود، این هفته در دادگاه تجدیدنظر لندن حضور یافت و توضیح دولت انگلیس در مورد میزان نقش «اداره ارتباطات دولتی بریتانیا» (نسخه انگلیسی آژانس امنیت ملی آمریکا) در چنین جنایاتی را خواستار شد.

دولت خود را پشت «منافع ملی» و روابط ویژه مخفی می‌کند. اما شکی نیست که اطلاعات «اداره ارتباطات دولتی بریتانیا» برای انجام حملات پهپادها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که واحدهای سری بریتانیا هم در سومالی، مالی، لیبی، عراق و افغانستان دست در دست آمریکا مشغول فعالیت هستند.

در حالی که از یک سو «ترزا می» (وزیر کشور انگلیس) مسلمانان انگلیسی مظنون به همکاری با گروه «الشباب» در سومالی را لغو تابعیت می‌کند و از سوی دیگر نیروی ویژه آمریکا آن‌ها را می‌ربایند و به قتل می‌رسانند، مدارکی آشکار شده که نشان می‌دهد خود نیروهای ویژه بریتانیا سال گذشته یکی از نیروهای انگلیسی به نام «توفیل احمد» را در آنجا به قتل رسانده‌اند.

البته قطعا انگلیس به تنهایی به اندازه کافی در جنگ‌های کثیف زبده و با تجربه است. ماه گذشته، برنامه «پانوراما» شبکه بی‌بی‌سی مصاحبه‌هایی را از اعضای یک واحد سابقا مخفی ارتش را که در ایرلند شمالی فعالیت می‌کردند (و تعدادی از آن‌ها در نبردهای مستعمراتی نقش داشتند) پخش کرد. این افراد در دهه 1970 در بلفاست به حملات کور و تیراندازی به شهروندان غیرنظامی دست می‌زده‌اند. یکی از این افراد می‌گفت که «ما آنجا مثل یک گروه ترور عمل می‌کردیم». آن‌ها هم نظیر نیروهای ویژه آمریکا در افغانستان برای اقدامات خود توجیه تراشیده و نمی‌پذیرفتند که کسانی که به قتل رسانده‌اند، «تروریست» نبوده‌اند.

این فرض که آن‌ها باید اشرار را چه مسلح باشند و چه غیرمسلح، از بین ببرند، کاملا بر خلاف قوانین جنگی است. همین موضوع در مورد جنگ با تروریسم در ابعاد بزرگتر هم صدق می‌کند. گفته می‌شود حملات پهپادی، بسیار تر و تمیز و هدفمند هستند. اما در عمل، رفع خطر آسیب دیدن نیروهای مهاجم، نه فقط به کاهش تعداد این حملات منجر نشده، بلکه حملات نیز عموما بر اساس اطلاعاتی است که معمولا به میزان ناامیدکننده‌ای اشتباه هستند.

در بسیاری از موارد، یک فرد مشخص هدف قرار نمی‌گیرد، بلکه گروهی از افراد ذکور بالغ هدف قرار می‌گیرند. این گروه‌ها بر اساس اطلاعات منبع داده «ماتریس آرایش» و «لیست مرگ» برآمده از آن که اوباما هر سه‌شنبه آن را امضا می‌کند، انتخاب می‌شوند. به همین دلیل هم هست که تنها در پاکستان 951 غیرنظامی در حملات پهپادی کشته شده و فقط 2درصد از کشته‌شده‌ها اهداف «با ارزش» بوده‌اند.

حملات پهپادی و حملات نیروهای ویژه آمریکا را در بهترین حالت می‌توان اعدام‌های بدون محاکمه دانست. به بیان روشن‌تر، این حملات، کشتارهایی جنایتکارانه و شرارت‌بار هستند. منفعتی که این حملات برای دولت ایالات متحده دارد، این است که می‌تواند بدون حضور سربازان در میدان نبرد و تلفات آن‌ها، به قدرت‌نمایی جهانی و مصونیت ناشی از آن، ادامه دهد. اما، این حملات بازتاب‌دهنده ضعف آمریکا در افغانستان و عراق است: جنگ‌های کثیف موجب ملالت‌های فراوان بشری در برابر دستاوردهای اندک راهبردی هستند.

علاوه بر این، چنین حملاتی، سابقه‌ای بد ایجاد می‌کنند. اگر آمریکا و دوستانش به خود اجازه می‌دهد چنین حملاتی را انجام دهند، بعید نیست که دیگران هم با به دست آوردن پهپادها، حملاتی مشابه را ترتیب دهند. از همه مهمتر، آنچه که اکنون تحت عنوان نبرد علیه تروریسم توجیه می‌شود، به گسترش ترور در سرتاسر جهان عرب و اسلام منجر شده و خود به بهانه‌ای تبدیل شده برای انجام احتمالی حملاتی که عاملان حملات پهپادی قرار بوده از ما در برابر آن‌ها مراقبت کنند.

جنگ‌های کثیف به رهبری آمریکا دقیقا دستورالعملی هستند برای ادامه نبرد بی‌پایانی که اوباما وعده توافق آن را داده بود. آن‌ها دارند اوضاع را به سمت یک نظم جهانی به شدت خطرناک‌تر پیش می‌برند. سیاستمداران و رسانه‌هایی که تلاش می‌کنند با توسل به امنیت ملی از افشای ماهیت این جنگ‌ها جلوگیری کنند، خود تهدیدی برای امنیت ما هستند. ذات مخفیانه و ردپای اندکی که از آن‌ها به جا می‌ماند، امکان مخالفت و حسابرسی عمومی به آن‌ها را نیز به میزان زیادی کاهش داده است. اما نباید اجازه داد که قربانیان این حملات در تلاش برای پایان دادن به این جنگ تنها بمانند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار