امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6153
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 146
علی حسین شهریور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به اینکه طبق قانون باید سهم تعاونی ها از بازار مالی به 15 درصد است، ...

علی حسین شهریور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به اینکه طبق قانون باید سهم تعاونی ها از بازار مالی به 15 درصد است، اظهار داشت: در این راستا بانک مرکزی ملزم شده برای صدور مجوزها برنامه ریزی کند و تا پایان برنامه پنجم 25 ارزش افزوده بانکداری و بیمه به این بخش تعلق داشته باشد.

وی افزود: دو نوع تعاونی اعتبار گروه شغلی و اعتباری آزاد وجود دارد که هزار و 700 تعاونی اعتبار گروه شغلی مشغول فعالیت هستند و به اعضای خود در چارچوب مقررات خدمات ارائه می‌کنند.

مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه  101 تعاونی اعتبار آزاد در کشور وجود دارد: این تعاونی‌ها باید طبق قانون مجوز فعالیت از بانک مرکزی می‌گرفتند و 55 تعاونی اعتبار به دلیل نداشتن مجوز در موسسات ادغام، منحل و یا تغییر فعالیت داده‌اند.

وی افزود:‌ طبق قانون موسسه ‌ای که در شرف تاسیس است مجوز فعالیت ندارد اما مشاهده می شود برخی فعالیت‌های پولی و مالی انجام می‌دهند.

شهریور با اشاره به برنامه‌های وزارت تعاون کار و رفاه برای تحقق سهم تعاونی‌های از بازار پولی و مالی کشور عنوان کرد: این وزارتخانه با تعاونی‌های اعتباری گروههای شغلی مشکلی نداریم اما طبق قانون اجازه نداریم که مجوز فعالیت تعاونی اعتباری آزاد بدهیم.

مدیر کل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون کار و رفاه تاکید کرد: طبق قانون در صورتی که بخواهند فعالیت بانکی و موسسه مالی انجام دهند باید در قالب تعاونی سهامی عام و یا شرکت‌های سهامی باشند.

به گفته وی، در حال حاضر بانک مرکزی بسیاری از تعاونی‌ها را در قالب بخش خصوصی ساماندهی کرده که این موضوع از سوی وزارتخانه به بانک مرکزی منعکس شده است.

شهریور از تقاضا برای تاسیس بانک تعاونی در سال گذشته داشتیم، بیان داشت: همچنین تقاضا برای تاسیس موسسه مالی و اعتباری در قالب تعاونی به بانک مرکزی اعلام شده اما بانک مرکزی اعلام می‌کند که شورای پول و اعتبار مصوب کرده که موسسه و بانک جدید تاسیس نشود و موسسات موجود ساماندهی شوند.

شهریور با بیان اینکه 7 تعاونی اعتبار آزاد موضوع فعالیت خود را تغییر دادند، ‌گفت: یک تعاونی نیز به موسسه مالی تبدیل شده و 37 تعاونی دیگر باید تعیین تکلیف شوند.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها