امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61547
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، تعدادی از مقامات چین اعلام کردند، دولت این کشور قصد دارد، با افزایش سن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، تعدادی از مقامات چین اعلام کردند، دولت این کشور قصد دارد، با افزایش سن بازنشستگی در این کشور با کاهش نیروی کار در سال‌های آینده مقابله کند. رشد جمعیت در ایران از بیش از 4 درصد به 1.3 درصد کاهش شدید داشته است.

طی سال‌های گذشته و با هدف کاهش جمعیت در چین، سیاست های تک فرزندی در جامعه چین اتخاذ شده بود، اما با طولانی شدن این سیاست ها و همچنین افزایش رو به رشد تعداد افراد سالخورده و کهنسال در این کشور، دولت این کشور در حالت هشدار کاهش شدید نیروی کار در سال‌های نزدیک قرار گرفته است.

بر اساس اعلام برخی از مسئولان دولت چین، دولت این کشور قصد دارد تا با افزایش سن بازنشستگی اجباری برای افراد در این کشور با کاهش نیروی کار در سال‌های آینده به علت رشد پیری در جمعیت خود مقابله کند.

بر این اساس دولت این کشور تا سال 2020 سن بازنستگی را تا 5 سال افزایش خواهد داد.

در حال حاضر سن بازنشستگی در این کشور برای مردان 60 سال و برای زنان 50 سال است.

ژو هایبین، اقتصاد دان ارشد در شرکت جی پی مورگن در چین، با اشاره به تأثیر قابل توجه افزایش سن بازنشستگی در جلوگیری از کاهش سریع نیروی کار، گفت: «تغییر سن بازنشستگی در مقایسه با تغییر سیاست تک فرزندی در این کشور تأثیر سریعتری خواهد داشت، زیرا تغییر سیاست تک فرزندی در بازه زمانی 20 ساله  اثر گذار خواهد بود».

همچنین سایت گوگل، ایران نیز با رشد جمعیت معادل 1.3 درصد در خطر پیر شدن جمعیت در دهه های آینده قرار دارد. جمعیت برخی کشورهای اروپایی و آسیایی در حال حاضر به صورت نسبی پیر محسوب می شود.

به عنوان مثال، کشور ژاپن در حال حاضر با مشکلات جدی تأمین هزینه و امکانات اقشار سالخورده خود مواجه شده است.

اختصاص هزینه 208 میلیارد دلاری تنها برای تأمین هزینه‌های سلامت افراد سالخورده این کشور تنها یکی از مشکلات حال حاضر این کشور است.

یکی از سیاست‌های دولت چین برای کنترل کاهش نیروی کار این کشور کاهش محدودیتها برای بچه دار شدن خانواده هاست.

دولت این کشور که پیشتر با اتخاذ سیاست های سخت گیرانه داشتن فرزند دوم را برای خانواده های این کشور منع کرده بود، طی ماه اخیر با تجدید نظر در این سیاست ها شرایط جدیدی را برای داشتن فرزند دوم در این کشور ارائه کرد که افزایش جمعیت را در این کشور تسهیل می‌کند.

کاهش نیروی کار و کاهش رشد اقتصادی از یک سو، افزایش تعداد افراد بالای 64 سال و نیاز به تأمین هزینه‌های حمایتی و همچنین پرداخت مستمری ماهانه از سوی دیگر، کشور های در معرض پیر شدن را با مشکلات جدی در آینده مواجه خواهد کرد.

ایران با اتخاذ سیاست های کنترل جمعیت طی سال های گذشته، نرخ رشد جمعیت را از بیش از 4 درصد در دهه 60 شمسی به 1.3 درصد در سال جاری کاهش داده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها