امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61581
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 121
این روزها موضوع ضرورت صدور شناسنامه فنی ملکی به بحث روز رسانه ها تبدیل شده است و در واقع در حالی اکثر مسئولان نسبت به ضرورت اجرای این طرح متفق القول ...

این روزها موضوع ضرورت صدور شناسنامه فنی ملکی به بحث روز رسانه ها تبدیل شده است و در واقع در حالی اکثر مسئولان نسبت به ضرورت اجرای این طرح متفق القول هستند که بررسی ها حاکی از آن است در صورتی که یکسری ضعف های بنیادی از پیش پای این طرح برداشته نشود، نمی توان امیدوار بود که موضوع شناسنامه فنی ملکی به صورت واقعی اجرایی شود.

چنانچه بخواهیم مشکلات این طرح را بررسی کنیم می بینیم که عمده ترین معضلات آن در چهار محور قابل بررسی است. بارزترین مشکل احتمالی در روند صدور شناسنامه فنی مربوط به ایجاد مسئولیت سنگین برای دستگاه مدیریت شهری است.

براساس قانون، شناسنامه فنی مبنایی است برای صدور پایان کار و بر طبق مقررات ملی ساختمان شهرداری زمانی می تواند اقدام به صدور پایان کار کند که تمامی ضوابط و استانداردهای ساخت و ساز رعایت شده باشد و به اصطلاح تمامی آیتم های موجود در شناسنامه فنی شامل مصالح، اجزاء، طراحی و... دارای تاییدیه استاندارد باشند و هیچ کدام تیک قرمز نداشته باشند.

این در حالی است که بنا به گفته کارشناسان عملیاتی کردن چنین موضوعی غیرقابل انجام است چرا که در هیچ کجای دنیا ساخت مسکنی که 100 درصد استانداردهای ساخت و ساز و مهندسی درآن اعمال شده باشد امکان پذیر نیست. در واقع در این بین شهرداری دچار نوعی بلاتکلیفی می شود؛ از یک طرف سندی از سوی مالک پیش رویش گذاشته می شود که برخی آیتم ها و استانداردهای ساخت و ساز در آن رعایت نشده است و از طرف دیگر نیز مالکی وجود دارد که میلیاردها تومان سرمایه گذاری کرده و معطل دریافت پایان کار است.

در حال حاضر به دلیل اجرایی نشدن طرح شناسنامه فنی ملکی و عدم سخت گیری در اجرای ضوابط و مقررات ساخت و ساز ، معمولا مهندس ناظر، برگه ای را به صورت صوری امضاء و ادعا می کند تمامی مقررات ساختمان در ساختمان رعایت شده و شهرداری براساس آن پروانه پایان کار صادر می کند، این در حالی است که در شناسنامه فنی صدها آیتم با جزییات دقیق قید شده است که می بایست به صورت دقیق تیک بخورد. در واقع مشکل اصلی شناسنامه فنی انتظار رعایت 100 درصدی مقررات ملی ساختمان است که در عمل تحقق آن به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

البته باید یادآور شد عدم حضور مجریان ذیصلاح در روند اجرای پروژه ساخت و ساز به این معضل دامن زده است و سبب شده صدور شناسنامه فنی بدون رعایت تمامی ضوابط به یک سند نمایشی و غیرواقعی تبدیل شود.

اما دومین چالش شناسنامه فنی مربوط به عدم امکان صدور آن برای همه واحدها به صورت تک به تک است چرا که مطابق قانون به عنوان مثال برای یک مجتمع 10 واحدی فقط یک فقره شناسنامه صادر می شود که ظاهرا نزد مدیریت ساختمان نگهداری می شود. این در حالی است که می بایست به تعداد واحدهای ساخته شده، شناسنامه فنی صادر شود تا در زمان معامله ملک مشکلی برای طرفین معاملات ایجاد نشود.

اما چالش سوم شناسنامه فنی مربوط به عدم امکان انعکاس تغییرات بعدی در شناسنامه ملکی است.

به هر روی بعد از اتمام یک ملک تغییرات احتمال نظیر تغییر پکیج، تعمیرات ابتدایی نظیر تغییر دیوار ساختمان و یا احداث پارکینگ و.. وجود دارد، این در حالی است که شناسنامه فنی ملکی به گونه ای طراحی شده است که عملا امکان الحاق تغییرات دوره بهره برداری از ساختمان میسر نیست.

اما شاخص ترین مشکل دیگر شناسنامه فنی ایجاد تعهد برای رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است. به عنوان مثال چنانچه 20 هزار فقره پروانه ساختمان برای شهر تهران صادر شود، باید 20 هزار شناسنامه فنی نیز صادر شود و رییس سازمان می بایست تمامی مولفه های شناسنامه ها را که دارای صدها آیتم ریز و درشت است، تایید کند.

این امر مسئولیت مضاعفی را برای سازمان نظام مهندسی ساختمان ایجاد می کند و ممکن است با توجه به اینکه رییس سازمان نظام مهندسی در جریان ریز تاییدیه آیتم های شناسنامه فنی نیست، رغبتی برای امضای شناسنامه نداشته باشد، در همین حال امضای شناسنامه ای که دارای آیتم های متعددی است و برخی نیز ممکن است دارای اشکال باشد برای رییس سازمان تعهدآور است و در آینده اگر اشکالی ایجاد شود، مصرف کننده می تواند از رییس سازمان شکایت کند و پای او هم به میان می آید، این در حالی است که اگر آن را امضاء نکند، شهرداری نمی تواند پایان کار صادر کند.

و اما آخرین چالش شناسنامه فنی ملکی مربوط به الزام درج شماره سریال شناسنامه فنی ساختمان در اسناد مالکیت است که ضمانت اجرایی پیدا نکرده است.

بابررسی این چالشها جای این پرسش مطرح می شود که آیا تازمانی که این مشکلات وجود دارد اجرای شناسنامه فنی امکان پذیراست؟
*ابراهیم همتی
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها