امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61602
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۲
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات نخستین هفته دی ماه برای حوزه IT هفته پر خبری بود. این هفته با خبر فیلتر شدن برنامه ارتباطی رایگان وی‌چت آغاز ...

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات نخستین هفته دی ماه برای حوزه IT هفته پر خبری بود. این هفته با خبر فیلتر شدن برنامه ارتباطی رایگان وی‌چت آغاز شد.

کارگروه فیلترینگ به دلیل نقض حریم خصوصی، انتشار محتوای مجرمانه و آسیب دیدن جوان ها، دستور به مسدود شدن این شبکه داد و پس از آن موافقان و مخالفان این تصمیم صف آرایی کردند.

اظهار نظر‌ها در این خصوص از سطح کاربران نیز فراتر رفت و یک مقام مسئول در وزارت ارتباطات تلویحا مخالفت وزارت ارتباطات با این اقدام را اعلام کرد.

وی گفت: از نماینده وزارت ارتباطات در کمیته 13 نفره فیلترینگ کسب اطلاع کرده‌ام. طبق گفته او در این جلسه تنها یک نفر با این تصمیم مخالف بود و آن هم نماینده وزارت ارتباطات بوده است. این اظهار نظر در آخرین روز از هفته به نوعی رسما از سوی وزیر ارتباطات تایید شد و واعظی در حاشیه جلسه هئیت دولت گفت: دولت با فیلترینگ وی چت مخالف بود.

*خبرهای خوش اینترنتی در راه است...

در روزهای بعدی هفته، گوشه ای از اقدامات اجرایی وزارت ارتباطات برای برنامه کاهش قیمت اینترنت مشخص شد.

واعظی پیش از این وعده داده بود که وزارت ارتباطات به شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت 20 تا 30 درصد تخفیف در فروش اینترنت خواهد داد؛ به شرط اینکه شرکت‌ها نیز بخشی از تخفیف را در قیمتی که از مشتری می‌گیرند، لحاظ کنند.

این هفته مدیرعامل شرکت زیرساخت با تایید این برنامه، گفت که در حال بررسی راه‌های اجرای این وعده هستند.

در کنار پیش زمینه های اخبار خوش از قیمت اینترنت، از بازار دیجیتال نیز خبر از تداوم روند نزولی قیمت‌ها می‌رسد. چندین هفته است که قیمت ها در بازار لپ‌تاپ، تبلت و موبایل کاهشی شده و این هفته نیز این روند تداوم یافت.

*گزارش وزیر ارتباطات به روحانی در مورد پارازیت ها 

اما این تمام اخبار  IT نیست؛ کاربران چند شبکه اینترنتی مدتی است به حضور وزیر ارتباطات در شبکه های اجتماعی داخلی عادت کرده‌اند. این هفته موعد دومین حضور وزیر در 4 شبکه‌ اجتماعی داخلی بود. اما این بار وزیر در پاسخ به پرسش‌ها و دغدغه‌های کاربران اینترنتی، برای نخستین بار در خصوص تشعشات پارازیت‌های ماهواره‌ بر سلامتی مردم صحبت کرد.

واعظی گفت: «کمیته ای در وزارت ارتباطات با حضور نمایندگانی از وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و سازمان انرژی اتمی تشکیل شده که دو ماه است در مناطق مختلف و در ساعات مختلف روز و شب تششعات را اندازه می‌گیرد. اگر نتایج این بررسی کمیته اثبات مضر بودن این تششعات بر سلامتی مردم باشد قطعا اعلام خواهیم کرد. گزارشی به آقای رئیس جمهور داده‌ام و او هم به جد دنبال این موضوع است که اگر موردی علیه سلامت مردم باشد مستقیم و شخصا وارد خواهند شد.»

*سیم کارت های بدهکار همراه اول از اول اسفند سلب امتیاز می شوند

خبر دیگری که تجربه انتشار آن ثابت کرد برای بسیاری از مردم با اهمیت است، اعلام سلب امتیاز خطوط بدهکار و قطع‌ همراه اول از اول اسفند بود.

همراه اول برای مشترکانی که به دلیل بدهی دچار قطع سیم‌کارت شده‌اند، سه نوع جایزه تعیین و اتمام حجت کرد که هر بدهکاری که تا اول اسفندماه بدهی خود را پرداخت نکنند، خطش سلب امتیاز خواهد شد.

*مذاکره دولتی با گوگل 

آخرین رویداد خبری هفته باز هم با مدیرعامل شرکت‌ ارتباطات زیرساخت مرتبط است که از برنامه‌هایش برای داخلی کردن ترافیک سایت‌های پربازدید ایرانی و خارجی خبر داد و گفت: با مذاکره با سایت‌های بزرگ ایرانی و فراهم کردن امکانات، 25 گیگ ترافیک سایت‌های ایرانی به داخل منتقل شده و مذاکراتی را نیز با سایت‌های بزرگ از جمله گوگل مطرح کرده‌ایم. این مذاکرات در دو محور آمدن به ایران (آوردن نسخه‌ای از سرور گوگل در ایران) و قبول سیاست‌های ایران بوده است.
فاطمه سامعی
انتهای پیام/ک
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها