امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6166
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 100
ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به تصویب سند توسعه تعاون، اظهار داشت: متأسفانه با وجود اینکه سند توسعه ...

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به تصویب سند توسعه تعاون، اظهار داشت: متأسفانه با وجود اینکه سند توسعه تعاون منبعث از قانون اصل 44 است اما واقعیت این است که فاصله زیادی با این سند از نظر درصد سهم بخش و درصد سهم تصمیم‌گیران داریم.

وی ادامه داد: در صورتی که قرار است در طول برنامه پنجم به اهداف کمی برسیم این معنا را می دهد که باید هر سال عدد و رقمی در نظر گرفته بشود که در این سند رعایت نشده است.

رئیس فراکسیون تعاون مجلس با بیان اینکه در برنامه‌ها بیشتر عنوان سازی می‌شود تا اینکه اصول رعایت شود، گفت: با اسامی، تعاونی ایجاد نمی شود و مانند هر بخشی مالکیت و مدیریت می‌خواهد که بتوان سهم حداقلی در آن دیده شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در صورتی که بخواهیم به سهم تعاون از درآمد ناخالص داخلی کشور برسیم با هدف گذاری‌های کنونی و ارقام دیده شده نمی توان آن را محقق کرد و چنین موقعیتی در بخش تعاون نداریم و قانون تحقق سالانه 21 درصد سهم تعاون در اقتصاد نیز افزوده نمی‌شود.

ندیمی در خصوص مشکلات سند توسعه تعاون بیان داشت: متاسفانه از جهت اندازه گیری اجرایی و وظایف دستگاه‌ها و بخش‌ها و نیز ارزیابی و پاسخگویی مشکلاتی وجود دارد اما در بحث چشم انداز بخش تعاون و اهداف کلی که برای تحقق آن ترسیم شده مشکلی وجود ندارد.

این نماینده مجلس در خصوص چگونگی میزان تحقق این سند و مغایرت‌های کنونی سیاست‌های دولت در بخش تعاون تصریح کرد: بخش تعاون یک واقعیت از بخش اساسی اقتصاد کشور است و از نظر آرمان نیز براساس قانون اصل 44 این سند تدوین شده و در حقیقت از نظر برنامه مشکلی در این بخش نداریم و ضعف اصلی نظارت و مدیریت است.

به گفته وی، آنچه از تعاون دنبال آن هستیم بخش تعاونی خلاق و پویا به همراه درآمد و تولید در اقتصاد است تا نوآوری کند و نه اینکه دولت با انجام اموری و دادن آن دست مردم اسمش را تعاون بگذاریم.

ندیمی افزود: اکنون تعاونی‌ها اسمی بوده و مشارکت واقعی در بخش اقتصادی ندارد.

رئیس فراکسیون تعاون مجلس با اشاره به مشکلات تسهیلات‌دهی به بخش تعاون گفت: معاونت تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیش از آنکه در خدمت بخش تعاون باشد سعی کرده به نوعی عاملیت علمی و عملی برای این بخش را بازی کند.

وی تاکید کرد: راهی به جز توسعه بخش تعاون به صورت واقعی وجود ندارد و جز این موضوع انتظاری از وزارتخانه نیست.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها