امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6174
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 169
محمدعلی مددی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص اولویت اقتصادی دولت آینده اظهار داشت: دولت آینده ...

محمدعلی مددی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص اولویت اقتصادی دولت آینده اظهار داشت: دولت آینده باید در انتخاب کارگروه تیمی خود عجله‌ای نداشته باشد و اولین اولویت اقتصادی را کنترل بازار و مهار تورم در نظر بگیرد.

وی افزود: دومین اولویت حل مشکل اشتغال است که اگر دولت با برنامه باشد می‌تواند علاوه بر حل مهار تورم و کنترل بازار نظر مردم را جلب و در عملکردش موفق باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص هفت محور طرح تحول اقتصادی، گفت: دولت باید در چارچوب وظیفه‌اش برنامه داشته و در مقابل مردم پاسخگو باشد و با بیان ریز برنامه‌هایش مردم را در جریان عملکرد خود قرار دهد و بتواند با برنامه محورهای اقتصادی را کنترل کند.

وی در خصوص نحوه اجرا و مکانیزم پرداخت یارانه‌ها، عنوان کرد: پرداخت 18 هزار میلیارد تومان پول نقد به مردم بدون کنترل بازار به نفع مردم و مملکت نیست، کسی با پرداخت یارانه مشکلی ندارد بلکه مخالفت با نحوه اجرای آن است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ادامه این عملکرد باعث کاهش تولید و رکود صادرات شده و از طرف دیگر بیکاری و تورم نیز افزایش پیدا می‌کند. اگر این هزینه 18 هزار میلیارد در بخش تولید تزریق شود مشکلات مختلف اعم از بیکاری و کاهش تورم حل شده و در نتیجه کنترل بازار را می‌توان در دست گرفت.

*سرمایه‌گذاری در تولید و صادرات عوامل بالا بردن ارزش پول ملی

مددی در خصوص ارزش پول ملی و کنترل نظام ارزی اظهار داشت: در این زمینه دولت باید بر روی تولید و صادارت سرمایه‌گذاری کند به دلیل اینکه به هر میزان که واردات وارد کشور شود ارزش پول ملی نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: دولت باید نرخ ثابتی را برای ارز در نظر گرفته تا برنامه‌های اقتصادی خود را بر مبنای آن تنظیم کتد متأسفانه نوسانات موجود باعث شده حدود 50 یا 60 درصد ارز از اختیار مسئولان خارج و در اختیار دلالان قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر دولت نرخ ارز را ثابت نگه داشته و بر مبنای آن در تولید و صادرات سرمایه‌گذاری کند هم ارزش پول ملی را حفظ کرده و هم در بالا بردن ارزش آن در سطح بین‌المللی قدم مثبت برداشته است.

وی در خصوص گرانی مسکن عنوان کرد: دولت باید برنامه‌ای طراحی کند که از ارزش افزوده‌ای مانند مسکن در صورت خرید و فروش حدود 70 درصد مالیات دریافت کند در این صورت علاوه بر کنترل این بازار افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در این بخش نمی‌روند. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص بهبود معیشت مردم گفت: دولت باید کنترل بازار را به خوبی به دست گرفته و نظارت بیشتری داشته باشد و نهادهای نظارتی را قوی و فعال‌تر کند و تصمیمات اقتصادی با نهادهایی مانند مجلس مطرح تا در رابطه با نیازهای کالاهای اساسی، این مشکلات مرتفع شود.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها