امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۷:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61835
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۴
تعداد بازدید: 86
جان کری روز جمعه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس با استقبال از توافق هسته‌ای ژنو گفت: "این توافق٬ برنامه هسته‌ای ایران را به عقب بازگرداند. ایران ...

جان کری روز جمعه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس با استقبال از توافق هسته‌ای ژنو گفت: "این توافق٬ برنامه هسته‌ای ایران را به عقب بازگرداند. ایران باید اندوخته اورانیوم غنی‌شده 20 درصدی را به صفر برساند. آنها باید ذخایر اورانیوم 3/5 درصد خود را نیز محدود کند. ایران نمی‌تواند سانتریفیوژهای خود را افزایش دهد و نسل جدید سانتریفیوژهای خود را نصب کند. ایران نمی‌تواند نیروگاه اراک را تکمیل کند."

اظهارات کری با واکنش صریح "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران همراه شد و در مصاحبه چهارشنبه گذشته خود با سی‌ان‌ان تصریح کرد که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا توصیف نادرستی از امتیازاتی که طبق توافق اولیه 6 ماهه با ایران واگذار می‌شود ارائه داده است و تأکید کرد: «ما با برچیده شدن هیچ چیز موافقت نکردیم.»

وی تصریح کرد که کلمات فنی و واژگانی که کاخ سفید برای توصیف توافق اولیه «ژنو» به کار برد، با متن توافق بین ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) متفاوت است.

وزیر خارجه ایران در این رابطه افزود: نسخه کاخ سفید هم امتیازات را دست کم گرفت و هم در تعهدات ایران طبق توافق ژنو که روز دوشنبه به مرحله اجرا درآمد، بزرگنمایی کرد.

وی با اشاره به اینکه "دولت اوباما با چنین واژگان و زبانی، موجب ایجاد تصورات غلط می‌شود"، تصریح کرد: «کاخ سفید تلاش می‌کند تا آن را (توافق ژنو) طوری به تصویر بکشد که اساساً برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد. این واژه‌ای است که آنها مدام استفاده می‌کنند.»

ظریف خبرنگار سی ان ان را ترغیب کرد که متن واقعی توافق را مطالعه کند و گفت: «اگر شما در کل متن یک کلمه، یک کلمه واحد پیدا کردید که حتی شبیه به برچیده شدن بود یا می‌شد آن به عنوان برچیده شدن معنی کرد، آنوقت حرفم را پس می‌گیرم.»

حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز در گفتگوی خود با فرید زکریا خبرنگار سرشناس سی ان ان در پاسخ به پرسش «که آیا ایران سانتریفیوژهای خود را نابود خواهد کرد»، گفت: «به هیچ عنوان این کار انجام نمی‌شود.»

این اظهارات مقامات ارشد ایران از سوی رسانه‌های آمریکایی-بدون آگاهی از موضوعات فنی اساسی در متن توافقنامه ژنو- به عنوان نشانه‌ای از امتناع ایران برای مذاکره جدی در مسیر دستیابی به توافقی جامع تفسیر شده است.

در واقع لفاظی‌های اخیر دولت آمریکا مبنی بر "برچیده شدن" برنامه هسته‌ای ایران در راستای دلجویی از رژیم صهیونیستی صورت می گیرد که در واکنش به توافق ژنو خواستار بسته شدن برنامه هسته‌ای ایران شده بود اما چنین اظهارات نابخردانه‌ای از سوی مقامات آمریکایی، با واکنش جدی تهران روبرو شد.

به عبارتی دیگر، تاکید ظریف مبنی بر اینکه "کلمات فنی و واژگانی که کاخ سفید برای توصیف توافق اولیه «ژنو» به کار برد، با متن توافق بین ایران و 1+5  متفاوت است."، با مقایسه آنچه که از سوی کاخ سفید درباره توافق ژنو منتشر شده، متقاعد کننده است: کاخ سفید در 23 نوامبر بیانیه‌ای منتشر کرد با عنوان «تفاهمات گام اولیه در ارتباط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که بیان می کند ایران با برچیدن ارتباطهای فنی مورد نیاز برای غنی سازی بالای 5 درصد موافقت کرده است.»

این جمله دقیقا با آنچه که در متن توافقنامه ژنو به صراحت آمده در تضاد است و به عبارت دیگر توافقنامه ژنو به روشنی تصریح کرده است که جمهوری اسلامی ایران چه تعهداتی را باید عملی کند:

«- نیمی از اورانیوم موجود غنی شده 20 درصد را به صورت اکسید 20 درصد برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ذخیره نماید. بقیه UF6 20 درصد را به مواد کمتر از 5 درصد رقیق نماید. خط برگشت پذیر نیز وجود نداشته باشد.

- ایران اعلام می‌کند که برای این دوره 6 ماهه، اورانیوم را به سطح بالاتر از 5 درصد غنی سازی نکند.

- ایران اعلام می‌کند که فعالیت‌های خود در تاسیسات سوخت هسته‌ای نطنز، فوردو و یا راکتور اراک را که توسط آژانس با نام IR-40 شناسائی می‌شود، بیش از این گسترش نخواهد داد.

- همانگونه که ایران در برنامه عملیاتی کردن تاسیسات تبدیل مواد، به آژانس اعلام کرده است، با آغاز خط تبدیل مواد UF6غنی شده تا 5 درصد بهUO2، ایران تصمیم دارد موادUF6  جدیدا غنی شده تاسطح 5 درصد طی 6 ماه آینده را به اکسید تبدیل کند.

-در چهار آبشار سایت فردو که در حال حاضر غنی سازی اورانیوم انجام می‌دهند، از این پس غنی سازی بالای 5 درصد انجام نخواهد گرفت و ظرفیت غنی سازی افزایش نخواهد یافت. گاز UF6 به دوازده آبشار دیگر تزریق نمی شود تا در وضعیت غیرعملیاتی باقی بمانند. بین آبشارها اتصال وجود نخواهد داشت. ایران اعلام می‌کند که طی شش ماه اول، سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهای همان نوع جایگزین می‌کند. »

از این رو با توجه به متن توافق ژنو، ایران ملزم به "برچیدن" چیزی نیست و لفاظی‌های جان کری و باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا مبنی بر ملزم بودن ایران به برچیدن برنامه هسته‌ای خود صرفأ واکنشی به حملات لابی صهیونیستی است که دولت اوباما را به ضعف مواضع در قبال جمهوری اسلامی ایران متهم می کنند اما پیامدهای چنین جوسازی‌هایی از سوی مقامات آمریکایی چیزی جز محدود شدن انعطاف پذیری دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات آتی را به دنبال نخواهد داشت.

به نظر می رسد که جان کری پس از گفتگویی که با "جرج استفانوپولوس" خبرنگار شبکه خبری ان بی سی در 24 نوامبر داشته، به این نتیجه رسیده که دولت آمریکا باید از واژه "برچیدن" در قبال توافق ژنو بهره گیرد.

استفانوپولس در این گفتگو به انتقادات جدی "لیندسی گراهام" سناتور طرفدار اسراییل اشاره می کند مبنی بر اینکه " گراهام می گوید تا زمانی که توافقنامه، برچیده شدن سانتریفیوژها را ضروری نسازد باید بگوییم که دستاوردی نداشته‌ایم."

هنگامی که کری واکنش نشان داد که "سانتریفیوژها پس از این در مکانهایی که می بایست مستقر شوند، دیگر مستقر نخواهند شد، استفانوپولوس بسرعت جواب داد "اما برچیده نمی شوند"و کری در پاسخ گفت: "آن در مرحله بعدی است".

کمی بعد کری اعلام کرد "و در حالی که ما طی شش ماه آتی حرکت می کنیم، درباره برچیده شدن {سانتریفیوژها} و محدودیتها مذاکره خواهیم کرد."

پس از آن بود که کری "برچیده شدن" را هدف بیانیه از پیش آماده شده خود قرار داد و در جلسه استماعی در برابر کمیته امور خارجی در 11 دسامبر اعلام کرد که آمریکا در حال اعمال تحریمها بر ایران است "چرا که ما می دانیم که تحریمها امیدوارانه کمک خواهد کرد که ایران برنامه هسته‌ای خود را برچیند."

بتدریج واژه "برچیده شدن" وارد ادبیات مقامات آمریکایی شد به طوری که "جی کارنی" اظهارات ظریف را شانه خالی کردن ایران در قبال تعهدات بر اساس برنامه اقدام مشترک نامید که "با اهداف سیاسی داخلی ایران طرح شده است." اما وی از اعلام اینکه آیا توافق ژنو به "برچیده شدن" برنامه هسته ای ایران اشاره ای داشته طفره رفت و صرفا تاکید کرد که "ایران به عنوان بخشی از توافق جامع ملزم است که با محدودیتهای شدید بر تمامی جنبه‌های برنامه هسته‌ای خود که شامل برچیدن بخشهای مهم ساختار زیربنایی هسته‌ای آن می شود، موافقت کند."

در هر حال به نظر می رسد که اظهارات کری و کارنی درباره "برچیدن" برنامه هسته‌ای ایران صرفا در خدمت خنثی کردن انتقادات طرفداران رژیم صهیونیستی در کنگره و دیگر محافل آمریکایی و افزایش قدرت چانه زنی آمریکا در مذاکرات آتی صورت می گیرد اما کری و دیگر مقامات آمریکایی نیک می دانند که ایران به موجب توافق ژنو خود پذیرفته که به غنی سازی فراتر از 5درصد اقدام نکند و هر زمان که اراده کند می تواند غنی سازی با غنای 20 درصد را در کوتاهترین زمان ممکن از سر بگیرد.

مقامات آمریکایی بیش از آنکه با فرار از واقعیت در آرزوی برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران باشند، بپذیرند که حتی برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران-که البته امری محال است- باعث از بین رفتن دانش و تخصص فنی بومی دانشمندان ایران نخواهد شد و متخصصان ایرانی ثابت کرده‌اند که فشارها و تهدیدات، عزم آنها را برای فتح قله‌های دانش و پیشرفت دوچندان می کند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها