امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61869
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۴
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پانزدهمین جشنواره ابن سینا اظهار داشت:‌ موضوع سلامت از مسائل رکنی در ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پانزدهمین جشنواره ابن سینا اظهار داشت:‌ موضوع سلامت از مسائل رکنی در جامعه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شاید گاه دیده شده که موضوع سلامت و هزینه آن به عنوان هزینه جاری مطرح شده و به عنوان یک امر پیش‌رونده به آن توجه می‌کنند، اما باید دانست هزینه سلامت به تولید کشور کمک می‌کند و باید بستر سلامت باشد و هزینه جاری نیست.

لاریجانی با اظهار خوشحالی از دوره‌هایی که حرکت برای سلامت انجام شده، گفت: ‌امروز وضعیت پزشکی و متخصصان طب ما با 30 - 35 سال پیش متفاوت است، آن زمان به اندازه امروز و به این تعداد حجم استاد نداشتیم و حتی از خارج از کشور اطباء می‌آمدند اما امروزه دانشگاه‌ها گسترش یافته، تألیفات مهم انجام می‌شود و حجم مقالات نسبت به گذشته در مجامع بین‌المللی افزایش یافته است و این حرکت رو به رشد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در سفری که به یکی از کشورهای اطراف داشتم با توجه به وضعیت طب در ایران خیلی از کشورها عنوان می‌کردند که برای مداوا به ایران سفر می‌کنند حتی تعدادی از آنها تقاضا داشتند که اساتید ایرانی برای دانشگاه‌هایشان تدریس کنند و خوشبختانه ایران در منطقه ما در بحث طب محل رجوع کشورهای دیگر شده است و اگر کشورها علاقه‌مند باشند و مسائل سیاسی اجازه دهد، این سرمایه بزرگی محسوب می‌شود.

لاریجانی ادامه داد: تکریم اساتید طب نیز مهم است و کسی که در این رشته کار می‌کند کار مقدسی را شروع کرده است و باید اساتید در افکار عمومی مورد تکریم و احترام باشند و اینکه گاهی در ادبیات سیاسی با الفاظی عنوان می‌شوند، درست نیست و نباید دانشمند طب که دانشمند برجسته‌ای است، مورد بی‌مهری قرار بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر بهداشت، گفت: دکتر هاشمی باید افکار متخصصان را دریابند و شرایط را به صورتی درآورند که ما از صاحبنظران مربوطه استفاده کنیم.

لاریجانی به وضعیت بودجه درمان و سلامت در کشور اشاره داشت و گفت:‌ ما حرکت‌های خوبی داشته‌ایم که قابل تقدیر است، اما هنوز با وضعیت کشورهای پیشرفته فاصله داریم و هنوز هزینه سلامت ما با آنها فاصله دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من سال‌ها این فکر را دنبال می‌کردم تا اگر از طریق اصلاح قیمت حامل‌های انرژی درآمدی داریم، بخشی به تولید توجه شود و قسمتی به موضوع سلامت بپردازد تا دغدغه مردم مرتفع شود چرا که الان در جامعه حجم نیازهای مردم برای سلامت زیاد است و به آنها فشار می‌آید.

وی ادامه داد: ما دو مشکل داشته‌ایم، یکی اینکه سیستم بیمه ما متمرکز است و جدا از وزارت بهداشت است و همواره نزاع بین وزارت مربوطه، رفاه و بهداشت را داشته ایم و مشکلاتی در زمینه پرستاران، پزشکان و غیره بوده است و از طرفی عنوان می‌شد که بیمه با تأخیر پول‌ها را می‌دهد و بیمه‌ها نیز دلایلی داشتند که این مسئله هنوز هم وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به سهم سلامت از کل بودجه کشور پرداخت و گفت: ‌سیاست‌های کلی سلامت در مجمع تشخیص نظام مطرح شده و قرار شد بیمه مربوط درمان متصل به راهبری وزارت بهداشت شود که خوشبختانه بعد از بحث فراوان تصویب شد و امیدواریم که ابلاغ شود و وزارت بهداشت متکفل این امر شود.

وی به بحث یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: اجرای این امر مطابق قانون نبود و سهمی برای تولید و درمان در نظر گرفته نشده بود و این مسئله مشکلاتی به وجود آورده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی به بودجه که در مجلس در حال تصویب است، اشاره کرد و گفت:‌ یک درصد از مالیات افزوده را زیاد کردیم که بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان می‌شود تا این رقم در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد که سطح پرش خوبی برای وزارت بهداشت محسوب می‌شود.

وی افزود: در اجرای طرح هدفمندی در مرحله دوم سهم قابل توجهی در حدود 10 هزار میلیارد تومان را برای بهداشت و درمان در نظر گرفتیم که این مقدار با همان 3 هزار میلیارد و بودجه‌ای که دولت در اختیار وزارت قرار داده می‌تواند مسئله سلامت را به جایگاه دقیق خود برساند. تا طبق فرمایش رهبری فرد بیمار نگرانی جز بیماری خود نداشته باشد.

لاریجانی ادامه داد: آقای هاشمی نیز باید قول بدهند بعد از اصلاحات با تدبیر در وزارت بهداشت این موضوع سلامت را که دغدغه عمومی است به نحو عقلایی از نظر بیمه، اصلاح شرایط کاری در وزارت بهداشت مدیریت کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی به حجم پروژه‌های عمرانی که کلنگ آن در کشور زده شده، اشاره کرد و گفت: 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در نظر داریم که اگر با بودجه متعارف جلو رویم، 40،50 سال طول می‌کشد که به نتیجه برویم و 300،400 بیمارستان تا آن موقع کلنگی خواهند شد.

وی افزود: کار دقیقی که دولت فعلی قرار است انجام دهد این است که ثقل بودجه داشته باشد و روی پروژه‌هایی که روی کار جلو رفته، متمرکز شود.

لاریجانی تصریح کرد:‌پروژه‌ها باید به مردم واگذار شود و اگر بخش خصوصی تمایل دارد ما می‌توانیم با تسهیلات بانکی از آنها حمایت کنیم تا وارد چرخه کشور شوند و ما در بودجه امکان آن را فراهم کرده‌ایم.

وی گفت: این پروژه‌هایی که دست وزارت بهداشت است تا آنجا که مقدور است در اختیار اطباء قرار گیرد تا اگر می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و با تسهیلات بانکی ساخت آنها را پیش ببرند چرا که ما بودجه 400 هزار میلیاردی برای انجام پروژه‌ها نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی به اصل 44 و واگذاری پروژه‌ها به مردم اشاره کرد و گفت:‌ وقتی قرار است پروژه‌ها در نهایت به مردم واگذار شود، پس بهتر است از اول این مسئله را اجرا کنیم و ما قانوناً این اجازه را به دولت می‌دهیم تا واگذاری را انجام دهد و با اجرای تسهیلات به سیستم بانکی به بخش خصوصی کمک می‌کنیم چرا که این امر هم به نفع کشور است و هم باعث می‌شود ساختمان‌ها نیمه‌کاره نمانند و سریع‌تر برای خدمت‌رسانی آماده شوند.

لاریجانی به مسئله تفکیک علوم اشاره داشت و گفت: در یکی دو قرن اخیر تفکیک علوم به عنوان مسئله مهمی برگزیده شد و شاخه شاخه شدن علوم مطرح شد اما در دهه اخیر یک حرکت متفاوت ایجاد شد و بحث میان‌رشته‌ای شکل گرفت.

وی ادامه داد: حقیقت امر پیوسته‌ای است اما بخش‌هایی از حقیقت وجود دارد که ما رجوع نمی‌کنیم و غافل می‌مانیم و بحث میان رشته‌ای میان پزشکی و مهندسی یا مسئله روانشناسی که میان پزشکی و حکمت است، در این مقوله‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی نقطه ممتاز فرهنگ ایرانیان را تکیه بر عقلانیت دانست و گفت:‌ اگر آثار دانشمندان و علمای برجسته را بررسی کنیم، می‌بینیم که اکثر آنها ایرانی بودند و زمانی که ابن سینا در قرن 10 میلادی زندگی می‌کرد، در آن زمان فروغی از علم در اروپا و غرب نمی‌بینیم.

وی افزود: در بین قرن 6 و 7 میلادی تا 15 میلادی غرب دچار رکود شدید بود و شاید به تعداد انگشتان دست در قرن دهم دانشمندی در اروپا وجود نداشت و در آن زمان ابن سینای ما این همه کتاب با این همه حجم علمی نوشت و حدود 450 اثر از خود به جا گذاشت که این حجم کتاب علمی بسیار ممتاز و بیشتر جنبه ابداعی داشت و فقط یک اعجوبه می‌تواند چنین تألیفاتی داشته باشد.

وی به تألیفات ابن سینا در فلسفه، طب، حکمت،‌ریاضیات، موسیقی، چینی و حتی جادو اشاره داشت و گفت: ‌تنوع فکری این مرد اعجاب‌انگیز است و کتاب ابن سینا در طب برای چند قرن در اروپا تدریس می‌شد و شما افراد خوش سلیقه ای هستید که جشنواره‌تان نام برجسته‌ای را حمل می‌کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار