امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61883
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۵
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «کارل بیلت» وزیر خارجه سوئد که دیروز برای دیدار با مقامات کشورمان وارد ایران شد، در اولین روز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «کارل بیلت» وزیر خارجه سوئد که دیروز برای دیدار با مقامات کشورمان وارد ایران شد، در اولین روز سفر خود به اصفهان رفت. وی که فعالیت گسترده‌ای در فضای مجازی دارد، در مطلبی در وبلاگ شخصی‌اش به توصیف روز اول سفر خود به ایران پرداخته است. در ادامه متن مطلب او در مورد اصفهان آمده است:

اصفهان زیبا و برفی

روز اول سفر من به ایران در شهر اصفهان سپری شد که تا همین چند صدسال قبل پایتخت امپراطوری صفوی بود و بعدها به یکی از جذاب‌ترین شهرهای فرهنگی جهان اسلام تبدیل شد.

در مرکز شهر محلی فوق‌العاده وجود دارد که با مساجد و کاخ‌هایی احاطه شده و یکی از بزرگترین‌ نمونه‌های اینچنینی در جهان به شمار می‌آید. این محل مجموعه‌ای از معماری را در خود جای داده که به سختی می‌توان تحت تأثیر آن قرار نگرفت.

اینکه در روزی آنجا باشی که برف سبکی هم آمده، که گفته می‌شود به ندرت هم چنین اتفاقی می‌افتد، بر اثرگذاری شهر می‌افزاید. در ارتفاع 1600 متری (از سطح دریا) هوا به طرز غیرمعمولی تمیز است.

کاملا مشهود است که اگر فضای ایران بیش از این باز شود، این شهر می‌تواند یک مقصد گردشگری فوق‌العاده باشد.
بحث‌های متعدد رسمی و همچنین غیررسمی در مورد وضعیت کشور و چالش‌های پیش روی آن وجود دارد.

مردم به طرز تعجب‌آوری به صراحت دیدگاه‌های خود را در مورد امیدشان به اینکه دوره‌ای تازه آغاز شده را ابراز می‌کنند.

امروز که در شهر گشت می‌زدیم، با هرکس که صحبت کردیم آشکارا از گشایشی که در تعامل با دنیا ایجاد شده، استقبال می‌کرد.

مشخصا خیلی‌ها به ورود یک هیئت بزرگ تجاری از فرانسه به تهران اشاره می‌کردند. اینجا منافع زیادی برای فرانسوی‌ها وجود دارد، آن هم نه فقط در بخش صنعت خودروسازی ایران.

ما با استاندار تازه‌منصوب شده از سوی رئیس‌جمهور روحانی در مورد چالش‌های پیش‌رو این استان بحث‌هایی داشتیم. استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده و حدود 6 میلیون نفر جمعیت دارد.

واضح است که مسئله اقتصادی یکی از این موارد است، اما نگرانی‌هایی هم در مورد مسائل زیست‌محیطی وجود دارد که البته محدود به دسترسی به منابع آبی نیست. این مسئله همواره در فلات ایران وجود داشته، اما اخیرا بیش از پیش آشکار شده است.

الان در رودخانه‌ای که از وسط شهر عبور می‌کند، آبی وجود ندارد، هرچند که این امیدواری وجود دارد که بارش برف اخیر بتواند وضعیت را بهبود بخشد. فعلا برای آنکه بتوانید به آب برسید باید 14 فوت (بیش از 4 متر) زمین را حفاری کنید. واضح است که این چالشی بسیار جدی است.

ما همچنین در مورد موضوعات مختلف مربوط به همسایه شرقی یعنی افغانستان نیز صحبت کردیم. دوران شکوه اصفهان پس از آن پایان یافت که توسط افغان‌ها تسخیر شد.

به طور رسمی حدود یک میلیون پناهجوی افغان در ایران حضور دارند (آن‌ها بعد از تهاجم شوروی به این کشور آمدند)، البته آمار واقعی احتمالا 2 یا 3 برابر بالاتر است. استاندار می‌گوید تنها در منطقه تحت مدیریت او 400 هزار افغان وجود دارد.

اما مشکل واقعی قاچاق مواد مخدر به طور مستقیم و غیرمستقیم از پاکستان و افغانستان است.

استاندار همچنین گفت روزانه تعدادی از نیروهای پلیس در نبرد با باندهای قاچاق در مرزهای ایران جان خود را از دست می‌دهند. با وجود آنکه بخش اعظم مواد قاچاق شده نهایتا به اروپا می‌رسد، تخمین زده‌شده که بیش از یک میلیون نفر در این کشور به مواد مخدر اعتیاد دارند.  امیدوارم فردا در تهران بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

الان ناهاری غیرسمی داریم و امیدوارم فردا صبح هم وضعیت هوا مانع پرواز به تهران و بحث‌هایی که می‌خواهیم آنجا داشته باشیم، نشود.

مذاکراتمان در ابتدا و بیش از همه با وزیر خارجه ظریف خواهد بود، اما دیداری هم در روزهای آتی با رئیس‌جمهور روحانی خواهم داشت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها