امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۰:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61893
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۵
تعداد بازدید: 113
سیدمحمد غرضی از مبارزان علیه رژیم پهلوی و اعضای اولیه سازمان مجاهدین خلق در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

سیدمحمد غرضی از مبارزان علیه رژیم پهلوی و اعضای اولیه سازمان مجاهدین خلق در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد علت انتخاب مهندس بازرگان به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت از سوی امام اظهار داشت: مهندس بازرگان تنها شخصیتی بود که در آن زمان می‌توانست مورد توجه انقلاب اسلامی قرار گیرد و نخست‌وزیر شود.

وی افزود: انتخاب مهندس بازرگان به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت به این دلیل بود که بسیاری از جوانان انقلابی به علت اینکه نخست از تجربه کافی برخوردار نبودند و همچنین جوان بودند قادر نبودند نخست‌وزیری انقلاب اسلامی را بر عهده بگیرند و از سوی دیگر اراده اجتماعی نسبت افراد دیگر اقبال نشان نمی‌داد.

غرضی با بیان اینکه مهندس بازرگان بزرگترین خدمتی که به انقلاب اسلامی کرد این بود که در آن زمان نخست‌وزیری دولت موقت را برعهده گرفت، افزود: مهندس بازرگان یکی از افرادی بود که دوره‌های مختلف تاریخی از ملی شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامی تاثیرگذار بود و نقش‌های متفاوتی را برعهده گرفت.

وی با بیان اینکه کلام مهندس بازرگان بیشتر عقلانی بود تا وحیانی گفت: به همین دلیل گفته می‌شود که مهندس بازرگان پدر معنوی سازمان مجاهدین خلق بوده است و مهندس بازرگان نیز این حرف را رد نکرده است. وقایع بعدی نشان داد گروه‌هایی که با توجه به مباحث عقلانی با هم اشتراک دارند و در طول زمان دچار گروه‌بندی سیاسی می‌شوند.

وی در پاسخ به پرسش فارس در مورد نوع رابطه حضرت امام و مهندس بازرگان اظهار داشت: یادم می‌آید که امام بعد از اینکه در سال 43 از زندان آزاد شدند مهندس مهدی بازرگان، آیت‌الله سیدمحمود طالقانی و یدالله سحابی به دیدن حضرت امام رفتند و حضرت امام را دعوت کردند که به نهضت آزادی بپیوندد اما امام نپذیرفتند.

غرضی ادامه داد: رابطه حضرت امام و اشخاص بیشتر برای ابلاغ  انجام امور از سوی امام و مبتنی بر تجربه الهی امام بود و من چند سالی که در خدمت امام بودم ندیدم کسی به امام رهنمود کند و حضرت امام با توجه به جنبه دینی قوی خود به اشخاص ابلاغ امور می‌کرد.

وی درپایان خاطرنشان کرد: امام دستور می‌دادند همه باید اجرا می‌کردند و بازرگان نیز اجرا می‌کردند. مهندس بازرگانی دو صبغه سیاسی و دینی داشتند و چون صبغه دینی مهندس بازرگان از صبغه سیاسی بیشتر بود به همین دلیل مورد توجه حضرت امام قرار گرفت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها