امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61897
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۵
تعداد بازدید: 115
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سی‌وپنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در مقطع شکوفه‌ها ، 5 لغایت ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سی‌وپنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در مقطع شکوفه‌ها ، 5 لغایت 12 بهمن‌ماه 1392 در تالار فرهنگ تهران برگزار شد و «رضا نژاد‌تبریزی» موفق به کسب مقام نخست رشته حفظ کل این دوره از مسابقات شد.

این حافظ کل قرآن کریم در سال 1390 با موفقیت در آزمون اعطای مدرک تحصیلی به حافظان قرآن مدرک کارشناسی خود را کسب کرد و تاکنون در مسابقات متعددی حضور داشته است.

به منظور آشنایی بیشتر با این حافظ نوجوان قرآن کریم دقایقی را با وی به گفت‌وگو نشستیم.
  
در 10 سالگی حافظ کل شدم و 13 سالگی مدرک گرفتم

خود را به صورت کامل معرفی کنید.

«رضا نژاد‌تبریزی» هستم متولد 1378 در شهر مقدس قم، در سن 13 سالگی به توفیق الهی موفق به اخذ مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث شدم و هم‌اکنون در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته  مشغول به تحصیل هستم.

چه شد به سمت حفظ قرآن رفتید و در چه مدت موفق به حفظ کل قرآن شدید؟

من در خانواده‌ای قرآنی به دنیا آمده‌ام، بدین صورت که پدر بنده روحانی و در عین حال قاری قرآن و مادرم نیز داور و استاد تجوید مصحف کریم هستند، همچنین خواهرم حافظ کل قرآن کریم و دارنده رتبه اول مسابقات اوقاف در دو مقطع شکوفه‌ها و بزرگسالان در حفظ 20 جزء هستند. خداوند به من لطف کرد و در چنین خانواده قرآنی متولد شدم.

از سن چهار سالگی شروع به یادگیری قرآن در مؤسسه جامعة‌القرآن کردم و تا سن هفت سالگی سه دوره اشاره، روخوانی و روانخوانی را گذراندم. پس از اتمام این مراحل نوبت به حفظ آیه‌هایی از جزء 30، و یک رسید که تا سن 9 سالگی مشغول فراگیری این اجزاء بودم، سپس با جهشی خواندن مقطع سوم دبستان با فراغ بال به حفظ قرآن مشغول و در سن 10 سالگی 28 جزء باقیمانده را هم حفظ کردم، پس از آن هم مشغول مرور و تثبیت محفوظات هستم.
  
پدر و مادر مهم‌ترین اساتید من هستند 

اساتید خود را معرفی کنید. و کدام یک نقش بیشتری در حافظ شدن شما داشتند؟

اصلی‌ترین اساتید من پدر و مادرم هستند که از همان ابتدا مرا در این امر یاری کردند. استاد رضوی، استاد احمدی، خانم شفیعی و استاد ستوده‌نیا هم از دیگر افرادی هستند که در امر حفظ قرآن مرا یاری کردند.

خانواده‌ها به امور معنوی فرزندان هم بپردازند

نقش پدر و مادر در موفقیت شما چقدر است؟

به جرأت می‌توان گفت بعد از لطف خداوند و «پیامبر(ص)» و «ائمه(ع)»، نقش اصلی را در این امر پدر و مادرم دارند از این رو از پدران و مادران عزیزی که دغدغه خوشبخت شدن فرزندان دلبندشان را دارند استدعا می‌کنم پیش از رسیدگی به امور مادی فرزندشان، به امور معنوی آنها بپردازند و سه وظیفه‌ای را که خداوند متعال نسبت به فرزندانشان بر گردن آنها نهاده است بخوبی انجام دهند و اطمینان داشته باشند همانطوری  که خداوند رزاق متین به آنها رزق و روزی داده است  قادر است که بطور شایسته امور مادی فرزندانشان را نیز تأمین کند، لذا به خدا توکل کنند و سه وظیفه بندگی خود را که «انتخاب نام نیکو»، «تعلیم قرآن و حسن تربیت» و «فراهم کردن وسایل ازدواج» است را به خوبی انجام دهند.
  
هدف اصلی شما از حفظ قرآن چه بود؟ 

مهم‌ترین هدف من از حفظ قرآن کریم رسیدن به بندگی خدا است.

دوست دارم در کسوت روحانیت خدمت کنم

در آینده چه شغل و رشته‌ای را دوست دارید انتخاب کنید.

هدف اصلی من کسب رضای خداست و این حاصل نمی‌شود مگر با شناخت خدا و شناخت خدا میسر نمی‌شود مگر با شناخت رسول خدا و اهل بیت و قرآن کریم و من با مدد جستن از آقا «امام زمان‌(عج)» تحصیل در رشته علوم قرآن و حدیث را انتخاب کردم تا بدین‌وسیله به حدیث: «انی تارک فیکم الثقیلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی» عمل کنم، همچنین امیدوارم که خداوند متعال بر سر این بنده کمترینش منت گذارد و توفیق دهد که در نشر معارف ناب «اهل‌بیت(ع)» که همان آب حیات بشریت است در کسوت روحانیت خدمت کنم.

دوست دارید در حفظ قرآن تا کجا پیش بروید؟

حفظ مقدمه‌ای است برای درک بهتر قرآن، همانا قرآن به منزله اقیانوس ژرفی است که جهت استخراج منابع آن غواص متبحر باید خود را مجهز به همه ادوات لازم کند و من تازه قدم به این دریای بیکران گذاشته‌ام و باید حالا حالا در این زمینه کار کنیم.

از کی در مسابقات شرکت می‌کنید و دوست دارید چه مقامی را کسب کنید؟

از سن 8 سالگی در مسابقات قرآن شرکت کرده‌ و تاکنون رتبه‌هایی را به دست آورده‌ام از جمله رتبه اول حفظ کل قرآن کریم در مسابقات کشوری اوقاف در مقطع شکوفه‌ها، رتبه اول مسابقات کشوری جامعة‌القرآن، رتبه اول ترتیل در مسابقات کشوری جامعة‌القرآن، رتبه دوم مسابقات بنیاد شهید و امور ایثارگران، رتبه اول حفظ 20 جزء در مسابقات کشوری اوقاف در مقطع شکوفه‌ها و حدود 40 رتبه استانی و شهرستانی.

به شنا، فوتبال و بازی‌های کامپیوتری علاقه دارم

به جز قرآن و درس به چه کار و یا ورزش و یا سرگرمی‌هایی علاقه دارید؟

به ورزش علاقه زیادی دارم خصوصاً و در شنای استقامت کرال سینه و قورباغه ماهر هستم.

به فوتبال به شدت علاقه دارم و همیشه به دنبال هم‌بازی می‌گردم، همچنین هر وقت چند تا از بچه‌ها را مشغول فوتبال می‌بینم بلافاصله لباس و کفش ورزشی می‌پوشم و به سراغ آنان می‌روم.

به ورزش‌های دیگر مانند والیبال، هندبال، پینگ‌پنگ و بسکتبال نیز علاقه دارم، البته کمی از وقتم را هم صرف بازی‌های کامپیوتری می‌کنم.
  
امام خامنه‌ای قهرمان زندگی من است

قهرمان زندگی شما کیست و الگوی قرآنی خود را معرفی کنید؟ 

الگوی تمام مسلمانان پیامبر اکرم و ائمه معصومین(ع) هستند و من هم از این قاعده مستثنی نیستم،  اما قهرمان زندگی من امام خامنه‌ای هستند که در طول عمر با برکتشان از مقام قرائت قرآن به مقام تدبر در قرآن رسیده‌اند آنگاه عامل به قرآن شده‌ و در طول سالیان گذشته در راستای خدمت به قرآن و ترویج آن بین مردم از هیچ تلاشی دریغ نداشته‌اند. الحق که ایشان خلف صالحی برای «امام‌خمینی(ره)» و شهدای عزیزمان هستند.

در پایان اگر حرف و یا نکته‌ای دارید بفرمایید.

از همه پدران و مادران می‌خواهم که به جوانان خود قرآن را آموزش دهند و اگر خدای ناکرده درب منازلشان را به روی ماهواره باز کرده‌اند به خاطر رضای خدا و تأمین خوشبختی فرزندانشان، هر چه زودتر به درگاه خدا توبه کنند و در اسرع وقت دیو خانمان سوز ماهواره را از حرم خانه خود دور کنند و اجازه ورود به فرشتگان الهی را بدهند تا خانه آنها برای اهل آسمان آنگونه بدرخشد که ستارگان آسمان برای اهل زمین می‌درخشد.

از نوجوانان عزیزی که طالب خوشبختی دنیا و آخرت هستند درخواست می‌کنم که در قدم اول به پدر و مادر خود احترام بگذارند و در قدم دوم عزم خودشان را برای یادگیری قرآن جزم کنند و برای کسب علم و دانش از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.

انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها