امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۶:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61969
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۴۲
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، کتاب «نقد و بررسی متن توافق‌نامه ژنو» دارای هشت فصل با عناوینی همچون «کلیات توافق‌نامه ژنو»، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، کتاب «نقد و بررسی متن توافق‌نامه ژنو» دارای هشت فصل با عناوینی همچون «کلیات توافق‌نامه ژنو»، «بررسی مقدمه توافق‌نامه ژنو»، «بررسی گام اول توافق‌نامه ژنو»، «بررسی گام دوم توافق‌نامه ژنو»، «بررسی گام نهایی توافق‌نامه ژنو»، «بررسی گام بعد توافق‌نامه ژنو» و «بررسی برخی شبهات موجود درباره توافق‌نامه» است.

بخش «بررسی برخی شبهات موجود درباره توافق‌نامه» به سوالاتی نظیر «آیا تفاسیر طرف آمریکایی از متن توافق‌نامه ژنو با وجود این همه بغض و اختلاف فی ما بین برای ما باید اهمیت داشته باشد؟»، «آیا به روابط ما با چین و روسیه بعد از این توافق‌نامه خللی وارد می‌شود؟»، «آیا این توافق‌نامه زمینه حمله نظامی را فراهم می‌آورد؟»، «این که آقای ظریف می‌گوید آمریکایی‌ها همیشه برداشت‌های شاذ دارند یا اینکه شما به حرف‌های صهیونیست اعتماد دارید ولی به حرف وزیر امور خارجه نه؛ چطور توجیه می‌شود؟» و «اگر توافق‌نامه ژنو این همه خسارت بار است، پیام تبریک رهبر معظم انقلاب را چگونه تحلیل می‌نمایید؟» پاسخ داده است.

 

از دیگر سوالات پاسخ داده به آن در این بخش از کتاب می‌توان به «آیا تحریم‌های جدید وضع شده توسط خزانه‌داری آمریکا (12 دسامبر 2013) می‌تواند قرارداد ژنو را نقص نماید؟» و «آیا آمریکا می‌تواند با متن توافق‌نامه ژنو در امور نظامی ما دخالت کند؟»، اشاره کرد.

در پایان کتاب «بررسی برخی شبهات موجود درباره توافق‌نامه» سه پیوست با عنوان «متن کامل انگلیسی توافق‌نامه ژنو»، «ترجمه فارسی توافقنامه ژنو» و «متن کامل ترجمه بیانیه توجیهی آمریکا از توافق‌ ژنو» آمده است.    

در مقدمه این کتاب می خوانیم: در مورد توافق ژنو سؤال اساسی این جا است که چرا بعد از اولین جلسه تیم مذاکره کننده دولت یازدهم با 1+5، مفاد گفت‌وگوها به طور کلی محرمانه و سری اعلام شد. محرمانه شدن مذاکرات به نفع کدام طرف بود؟ اما این سری شدن مذاکرات تازه ابتدای راه بود. بعد از حصول توافق در 3 آذر 92 اولین مواضع تیم مذاکره کننده ایرانی خبر از موفقیتی تاریخی می‌داد که با سوت و کف رسانه‌های داخلی همراه گردید؛ اما پس از چندی مواضع صد در صد متناقض طرف غربی، اضافه شدن تهدیدهای قبلی و لحن بی‌ادبانه آنها به خصوص آمریکا خبر از راز دیگری می‌داد. علاوه بر همه اینها طفره رفتن مسئولان ایرانی از پرداختن به متن توافق ژنو بود که ذهن کاوشگر ما را بر آن داشت تا فارغ از همه نگاه‌های سیاسی و جناحی به متن توافق‌نامه ژنو بپردازیم تا بلکه بتوانیم پرده از راز ادعای «برد، برد» برداریم.

دفتر مطالعات گفتمان انقلاب اسلامی کتاب «نقد و بررسی متن توافقنامه ژنو» را در 108 صفحه و با قیمت 3000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است، علاقه‌مندان برای مطالعه این کتاب می‌توانند به سایت مراجعه و به دانلود آن بپردازند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها