امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 61978
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۴۲
تعداد بازدید: 157
یوسف مولایی، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص موضع روس‌ها در ...

یوسف مولایی، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص موضع روس‌ها در مورد نقض توافق ژنو توسط آمریکا ابراز داشت: با توجه به دریافت‌ها، برداشت‌ها و خوانش‌های مختلف موجود از سند برنامه اقدام مشترک، خیلی نمی‌توان با بحث‌های حقوقی به تعبیر و تفسیر این سند پرداخت. این سند، یک سند منحصر به فرد است و حتی امضا هم نشده است. یک‌سری بحث‌هایی در این سند آمده که اگر طرفین حسن نیت داشته باشند، قابلیت اجرایی می‌یابد.

این استاد دانشگاه تهران افزود:  اظهار نظر روس‌ها از این جهت اهمیت دارد که یکی از شش کشوری هستند که در طرف مقابل ایران قرار گرفته و در رسیدن به برنامه اقدام مشترک دخالت داشته و موضعشان می‌تواند تاثیرگذار باشد از این جهت که شاید بتواند بیانگر کوتاهی آمریکا در «حسن نیت» باشد و این کوتاهی می‌تواند آثاری بر اجرایی شدن نهایی سند داشته باشد.

مولایی در خصوص بین‌المللی بودن سند توافق ژنو ابراز تردید کرد و خاطرنشان ساخت: این بحث بسیار پیچیده‌ای است. اگر سندی بخواهد بین‌المللی تلقی شود، باید بر اساس معاهده 1968 وین ناظر به معاهدات بین‌المللی تفسیر شود ولی طرفین از اینکه این سند، سندی بین‌المللی است تاکنون سخنی نگفته‌اند.

این سند از نظر مولایی از آن جهت منحصر به فرد است که تعهدات مندرج در آن داوطلبانه است. از این رو همان‌طور که نامش اقتضا می‌کند، تنها یک برنامه اقدام مشترک است. این سند عمدا به صورت سند بین‌المللی تعریف نشده و خواسته‌اند تا انعطاف‌پذیر باشد و لذا نمی‌توان در قالب‌های سنتی حقوقی بحث آن را دنبال کرد. باید منتظر ماند تا نهایتا برآمد بحث‌ها مشخص شود.

استاد دانشگاه تهران جدید بودن تحریم‌ها را محل بحث دانست اما تصریح کرد که اینکه یکی از 6 کشور چنین ابراز نظری کرده، نهایتا تاثیرگذار خواهد بود. اما به لحاظ حقوقی نمی‌توان گفت نظر یکی از شش کشور می‌تواند نظر نهایی باشد اما به لحاظ سیاسی کشورها می‌توانند نظرشان را تغییر دهند.

مولایی تاکید کرد که موضع روس‌ها فرصت زیادی برای ایران ایجاد می‌کند چرا که بخشی از وزن رای شش کشور به موضع ایران نزدیک شده و فرصت چانه‌زنی بیشتر برای ایران ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها