امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62020
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۳
تعداد بازدید: 69
محسن کوشش‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت:‌ بر اساس وظایف دهیاری‌ها مطابق با اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها مصوب 1380 هیئت ...

محسن کوشش‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت:‌ بر اساس وظایف دهیاری‌ها مطابق با اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها مصوب 1380 هیئت وزیران و سرفصل‌های دستورالعمل اجرایی توزیع اعتبارات متمرکز دهیاری‌های کشور و در راستای وظایف محوله دهیاری‌ها مبنی بر انجام پروژه‌های عمرانی و خدماتی در روستاها، دهیاری‌ها موظف به اجرای پروژه‌های عمرانی در روستاها هستند که این پروژه‌ها به لحاظ نوع، شامل بهسازی معابر، احداث ساختمان دهیاری، بهداشت محیط و پسماند، ایمنی و آتش‌نشانی ساماندهی گورستان، گلزار شهدا، اماکن ورزشی و فرهنگی، بوستان روستایی و فضای سبز است.

وی ادامه داد: هر ساله همزمان با فرا رسیدن دهه مبارک فجر، تعدادی از پروژه‌های مذکور توسط دهیاری‌ها در این ایام افتتاح و به بهره‌برداری می‌‌رسد.

کوشش‌تبار افزود: با توجه به اطلاعات اخذ شده از استانداری‌های سراسر کشور تعداد کل پروژه‌های عمرانی قابل افتتاح در دهیاری‌های کشور 2678 پروژه است که بیشترین تعداد پروژه‌ها مربوط به بهسازی معابر با 1208 پروژه معادل 45 درصد کل پروژه‌ها می‌باشد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بیان داشت: پس از بهسازی معابر، بیشترین تعداد پروژه‌ها مربوط به احداث ساختمان‌ها و تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های مختلف اداری با 563 پروژه است که این پروژه‌ها شامل ساختمان دهیاری‌، دفتر شورای اسلامی و ...است.

وی با بیان اینکه کمترین تعداد پروژه‌ها مربوط به ایمنی و آتش‌نشانی با 18 پروژه است خاطرنشان کرد: میزان کل اعتبارات هزینه شده برای انجام پروژه‌ها مبلغ یک میلیون و 258 هزار و 704 میلیون ریال بوده که با توجه به تعداد کل پروژه‌های مذکور به طور میانگین برای هر پروژه مبلغ حدود 470 میلیون ریال هزینه شده است.

معاون امور دهیار‌ی‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد:بیشترین اعتبارات صرف پروژه‌های بهسازی معابر و در رتبه‌ بعدی صرف احداث ساختمان‌های اداری شده است.

کوشش‌تبار درباره بهسازی معابر روستایی بیان داشت: وفق بند 23 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان‌ دهیاری‌ها، این نهاد وظیفه فراهم کردن زمینه ایجاد خیابان‌ها، کوچه‌ها، میدان‌ها، پارک‌ها، فضاهای سبز، ورزشی و آموزشی، مراکز تفریحی عمومی و مجاری آب و توسعه معابر و اجرای آنها و همکاری در زمینه طرح بهسازی روستا را به عهده دارد.

وی گفت: بهسازی معابر از مهمترین اقدامات دهیاری‌ها است که این پروژه‌ها طیف وسیعی از پروژه‌های خرد مقیاس، مانند اجرای طرح هادی، احداث پل، آسفالت معابر، روشنایی معابر و ... را در بر می‌گیرد.

وی یادآور شد:‌ بیشترین حجم پروژه‌های افتتاحی دهیاری در دهه مبارک فجر مربوط به بهسازی معابر بوده که با افتتاح 1208 پروژه در این قالب، حدود 45 درصد از تعداد کل پروژه‌ها را شامل می‌شود. ضمنا استان قزوین با افتتاح 209 پروژه بهسازی معابر بیشترین تعداد را در بین دیگر استان‌ها به خود اختصاص داده است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درباره احداث ساختمان‌های اداری افزود: به منظور انجام تمام امور مربوط به دهیاری و لزوم پاسخگویی و رسیدگی به امور اداری اهالی روستا از قبیل صدور پروانه ساختمان، ساخت و ساز، صدور معرفینامه برای افراد و تائیدیه آنها مبنی بر سکونت در روستا و ...، دهیاری نیاز به محلی مناسب برای استقرار دارد.

کوشش‌تبار یادآور شد: از این رو احداث ساختمان‌های اداری که معمولاً شامل ساختمان دهیاری و شورای اسلامی روستا است، از اولویت‌های عمرانی دهیاری‌ها است. بر اساس داده‌های موجود تعداد 25 هزار و 710 ساختمان دهیاری در روستاهای کشور وجود دارد که تعداد 5579 آن، ساختمان ملکی و بقیه به صورت استیجاری، مسکونی، اهدایی و مالکیت دولتی است.

وی افزود: در این ایام نیز تعداد 563 ساختمان اداری به بهره‌برداری می‌رسد. استان هرمزگان با افتتاح 77 پروژه احداث ساختمان، بیشترین سهم این نوع پروژه‌ها را به خود اختصاص داده است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درباره احداث بوستان‌های روستایی و فضای سبز بیان داشت: وجود بوستان و فضای سبز در روستاها باعث ایجاد روحیه، طراوت، نشاط و سبب افزایش جذابیت‌های بصری در محیط‌های روستایی می‌شود. همچنین ایجاد مکانی برای گذراندن اوقات فراغت ساکنان و مسافران و بازی کودکان از کارکردهای دیگر این فضاها است.

کوشش‌تبار افزود: وفق بندهای 1 و 23 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها، دهیاران را موظف به فراهم کردن زمینه‌های لازم برای بهبود وضعیت زیست‌محیطی روستا و پارک‌ها و فضاهای سبز می‌‌کند که از جمله این اقدامات می‌توان به احداث بوستان‌های روستایی و فضای سبز اشاره کرد. بر اساس داده‌های موجود تعداد 2356 بوستان و فضای سبز در روستاهای کشور وجود دارد و در دهه فجر سال جاری نیز تعداد 267 پروژه در این قالب به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: استان کردستان با افتتاح 51 پروژه در این مورد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

کوشش‌تبار درباره اقدامات صورت گرفته در بخش بهداشت محیط و پسماند خاطرنشان کرد: وفق بندهای 1 و 14 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها مبنی بر بهبود وضع زیست‌محیطی روستا و نیز مفاد مندرج در قانون مدیریت پسماند، دهیاری‌ها ملزم به ارتقاء سطح بهداشت و جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های روستا است.

وی گفت‌: در حال حاضر تعداد 6650 روستای کشور تحت پوشش سیستم مدیریت پسماند توسط دهیاری‌ها هستند. در ایام دهه مبارک فجر سال جاری نیز تعداد 93 پروژه در این قالب اجرا شده است و استان کردستان با اجرای 60 پروژه بیشترین سهم پروژه‌ها را در بین استان‌ها به خود اختصاص داده است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درباره وضعیت ایمنی و آتش‌نشانی افزود: در راستای نیازمندی نقاط روستایی به پوشش حمایتی و خدماتی مطمئن برای مقابله با حوادث و بحران‌های طبیعی و انسانی و همچنین وفق بندهای 30 و 39 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها با موضوع اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ روستا از خطر سیل و حریف و سایر بلایای طبیعی، دهیاری‌ها موظف به ایجاد زمینه‌های لازم جهت تامین امکانات و تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در روستاها هستند.

وی گفت: همچنین مستند به آیین‌‌نامه اجرایی ماده 194 قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دهیاری به عنوان مرکز مدیریت بحران روستا معرفی و وظایفی را در این راستا برعهده دارد. از این رو تاکنون تعداد 331 پایگاه آتش نشانی در روستاهای کشور احداث گردیده است. در این ایام نیز تعداد 18 پروژه در زمینه ایمنی و آتش‌نشانی در روستاهای کشور اجرا گردیده که استان مرکزی با اجرای 5 پروژه بیشترین تعداد پروژه‌ها را به خود اختصاص داده است.

کوشش‌تبار درباره ایجاد اماکن ورزشی و فرهنگی بیان داشت: در راستای ایجاد فضاهای فرهنگی و ورزشی در روستاها و لزوم توجه به ارتقاء سلامت روحی و جسمی روستائیان و وفق بند 23 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها، همکاری با دستگاه‌های مرتبط در زمینه ایجاد فضاهای فرهنگی و ورزشی در روستاها بر عهده دهیاری‌هاست که این وظیفه شامل همکاری در احداث سالن‌های ورزشی، کتابخانه، خانه‌های قرآن و ...است.

وی گفت: بر اساس داده‌های موجود تاکنون تعداد 7198 مکان ورزشی و فرهنگی در روستاهای کشور وجود دارد. در دهه مبارک فجر سال جاری نیز تعداد 85 پروژه در دهیاری‌ها افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد که استان‌های تهران و هرمزگان با اجرای 15 پروژه بیشترین سهم این نوع پروژه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون امور سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به پروژه‌های اماکن مذهبی شامل احداث مسجد، خانه عالم و ... اشاره کرد و گفت:در راستای وظیفه‌مندی نهاد دهیاری در ایجاد زمینه‌های ارتقاء دانش و بینش جامعه روستایی خاصه اعتلاء ارزش‌های دینی و فرهنگ مذهبی و با اعتقاد بر ضرورت توجه به ابعاد فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی، دهیاری با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط و نیز مشارکت اهالی روستا اقدام به احداث اماکن مذهبی در روستا می‌‌کند.

وی گفت: همچنین به منظور ترویج اندیشه و فرهنگ دینی و گسترش تعالیم دین مبین اسلام در روستاهای کشور و در راستای همکاری با سازمان تبلیغات اسلامی جهت اعزام مبلغین مذهبی به روستاها، احداث ساختمان‌های خانه عالم نیز در برخی از روستاها انجام شدها ست. بر اساس داده‌های موجود حدود 39 هزار مسجد و 4600 خانه عالم در روستاهای کشور ساخته شده است. در این ایام نیز تعداد 41 پروژه در قالب احداث اماکن مذهبی به بهره‌برداری می‌رسد. در بین استانها نیز استان کرمانشاه با افتتاح 13 پروژه بیشترین سهم را در بین استان‌های دیگر به خود اختصاص داده است.

وی درباره اقدامات صورت گرفته در گلزار شهدا افزود: به منظور ارج نهادن به مقام شامخ و والای شهدای هشت سال دفاع مقدس و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره آن عزیزان و همچنین به استناد بند 13 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها مبنی بر همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و ایجاد تسهیلات لازم برای ایفای وظایف آنها، دهیاری‌ها با هماهنگی و همکاری بنیاد شهید اقدام به احداث و ساماندهی گلزار شهدا در روستاها می‌نامند.

وی یادآور شد: بر اساس داده‌های موجود تاکنون تعداد 11 هزار و 300 گلزار شهدا در روستاهای کشور احداث و ساماندهی شده‌اند. در ایام دهه فجر سال جاری نیز تعداد 50 پروژه توسط دهیاری‌ها در این قالب اجرا و به بهره‌برداری می‌رسد. استان همدان با افتتاح 18 پروژه؛ بیشترین تعداد در ساماندهی گلزار شهدا را به خود اختصاص داده است.

کوشش‌تبار افزود: وفق بند 29 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها مبنی بر ایجاد و سازماندهی غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن‌ها، دهیاری‌ها وظیفه ساماندهی گورستان در روستاها را برعهده دارند. همچنین جهت ایجاد شرایط بهداشتی در زمینه دفن اموات و جلوگیری از بروز آلودگی‌های ناشی از آن، دهیاری‌ها پروژه‌هایی را در قالب احداث غسالخانه و ساماندهی گورستان اجرا می‌کنند.

وی گفت: مکانیابی اصولی و بهداشتی غسالخانه و مکان‌گزینی صحیح گورستان از جمله اقدامات دهیاری‌ها در این خصوص است. بر اساس داده‌های موجود تعداد 13 هزار و 480 پروژه‌ ساماندهی گورستان تاکنون در روستاهای کشور اجرا شده که تعداد 247 پروژه نیز در ایام دهه مبارک فجر سال جاری افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد و استان گیلان با افتتاح 76 پروژه؛ بیشترین تعداد را در زمینه ساماندهی گورستان  به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها