امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62045
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۳
تعداد بازدید: 86
نوری آکچای نویسنده و روزنامه نگار و سردیبر خبری "طه خبر" ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به تشریح دیدگاه خود درباره بحران سیاسی و اقتصادی جاری در ...

نوری آکچای نویسنده و روزنامه نگار و سردیبر خبری "طه خبر" ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به تشریح دیدگاه خود درباره بحران سیاسی و اقتصادی جاری در کشورش و سفر دیوید کوهن معاون خزانه داری آمریکا و مسئول بخش اطلاعاتی مالی خزانه آمریکا به ترکیه و سیاست آنکارا در قبال دمشق پرداخت.

آکچای تصریح کرد که آمریکا که مدتی است از روابط ایران و ترکیه ناراحت است با اعزام کوهن به ترکیه آشکارا در بخش مالی این کشور مداخله کرد و این سفر نمونه بارز اعمال فشار آمریکا بر روی ترکیه است. وی همچنین اظهارات اخیر احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه درباره تهدید تلقی کردن حضور تروریست‌های تکفیری در سوریه علیه کشورش را اظهاراتی دیرهنگام توصیف کرد.

کوهن در ترکیه ترور مالی اجرا کرد

آکچای درباره سفر اخیر دیوید کوهن به ترکیه اظهار داشت: نمی‌توان از کنار تحلیل‌هایی که می‌گوید کوهن در ترکیه ترور مالی اجرا کرد، به سادگی گذشت. زیرا در حالی که به دنبال توافق با گروه 1+5 بحث سبکتر کردن تحریم‌ها علیه ایران مطرح شد، خیلی از شرکت‌های اروپایی به دنبال امضای قرارداد با ایران هستند. شرکت‌های ترکیه‌ای هم همینطور هستند. آمریکا که از نزدیکی شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه‌ای با ایران ناراحت بود، به کمک کوهن خواست تا در این روند مداخله کند. کوهن در نشست با روسای بانک‌ها در استانبول با لحنی تهدیدآمیز بر ادامه تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد و خواست تا جریان پول به سوی ایران شل نشود و بدین ترتیب ابعاد ترور مالی را نشان داد.

هدف آمریکا، کسب نتیجه با اعمال فشار بر روی ایران

آکچای در ادامه تصریح کرد: در واقع هدف اصلی تخریب تجارت ترکیه نیست. هدف اصلی تحت فشار قرار دادن ایران است. زیرا آمریکا در حالی که مذاکرات با 1+5 ادامه دارد، می‌خواهد با افزایش فشار بر ایران به نتیجه برسد و لذا از دست ترکیه به دلیل تحت تاثیر قرار دادن این فشار ناراحت است و این ناراحتی خود را با مداخله کوهن در ترکیه نشان داد.

اظهارات تهدیدآمیز کوهن علیه ایران در ترکیه

این نویسنده ترک در ارتباط با ماموریت کوهن در ترکیه نیز گفت: کوهن به عنوان مسئول اطلاعات مالی و ترور آمریکا بدون مراجعه به مقامات و مسئولین اقتصادی ترکیه مستقیماً به استانبول آمد و با مدیران بانک‌ها نشست برگزار کرد. کوهن حتی دستور کار سفر خود به استانبول را مانند یک راز محرمانه مخفی نگاه داشت. کوهن در این نشست اظهارات تهدیدآمیزی علیه ایران مطرح ساخت و حتی راهکارهای جلوگیری از جریان پول و طلا به سوی ایران را بیان کرد.

هیچ کس سخنان داوداوغلو را باور نمی‌کند

آکچای در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرنگار فارس به مسئله حمایت دولت آنکارا از تروریست‌های سلفی در سوریه و اظهارات اخیر احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه درباره تهدید تلقی کردن حضور تروریست‌های تکفیری در سوریه علیه کشورش اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اظهارات داوداوغلو را نباید جدی گرفت. درباره دلایل و مدارک حمایت دولت آنکارا از گروه‌های تروریستی رادیکال در سوریه می‌توان حداقل دو جلد کتاب نوشت. امروز همه می‌دانند که دولت آنکارا از طریق نهادهای غیردولتی به گروه‌های تروریستی در سوریه کمک ارسال می‌کند. داوداوغلو می‌خواهد با این حرف‌ها به جامعه بین‌المللی پیام دهد، اما فکر نمی‌کنم امروز کسی باقی مانده باشد که حرف‌های وی را باور کند.

عملیات داعش علیه ترکیه غیرمنتظره نیست

وی افزود: از سوی دیگر مواضع جدید دولت آنکارا علیه گروه تروریستی داعش تنها به یکی دو ماه گذشته باز می‌گردد. ترکیه که حمایت خود از گروه تروریستی داعش را قطع کرده، توجه داشته باشید که می‌گویم "قطع کرده"، این حمایت را متوجه دیگر گروه‌های تروریستی نظیر جبهه النصره و یا جبهه اسلامی کرده و این حمایت را از طریق انجمن‌هایی که خود را اسلامی معرفی می‌کنند، دنبال می‌کند. در ضمن باید گفت داوداوغلو که اینک متوجه تهدید این گروه‌های تروریستی رادیکال علیه ترکیه شده، متاسفانه دیر متوجه این موضوع شده است. زیرا ترکیه که حالا علیه داعش موضع گیری می‌کند، در آینده باید نتایج ناشی از این موضع گیری را نیز پذیرا شود. لذا در آینده نه چندان دور عملیات‌های تروریستی علیه ترکیه اصلاً غیرمنتظره نخواهد بود.
/ انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها