امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62053
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 315
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

ام‌اس و میگرن صدای اضافی در گوش ایجاد می‌کنند

پدرام برقعی، متخصص گوش و حلق و بینی گفت: اغلب صداهای اضافی منشاء گوشی ندارند و جنبه سایکولوژیک و روانی دارند چرا که در مراکز شنوایی مغز ایجاد می‌شوند؛ مثل بیماری ام‌اس، بیماری عروقی در مغز و میگرن.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: صدای اضافی به صدایی گفته می‌شود که در عدم وجود هیچ صدای در خارج از بدن شنیده می‌شود.

متخصص گوش و حلق و بینی گفت: عوامل بسیار متعددی صدای اضافی در گوش را باعث می‌شوند که به دو دسته بزرگ تقسیم می‌شوند؛ دسته اول آن صداهایی هستند که در خود بدن وجود دارند و ما آن صداها را می‌شنویم، مثل صدای ضربان قلب، رگ‌ها، عضلات و مفاصل یا اینکه فرد صحبت می‌کند و صدای خودش را بلندتر می‌شنود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: دسته دوم صداهایی هستند که در بدن فرد نیست و در بیرون هم صدایی نیست اما مریض آن را می‌شنود که علت آن می‌تواند علت داخل و یا خارج گوشی باشد.

برقعی افزود: علل گوشی می‌تواند به گوش خارجی، میانی، داخلی یا عصب گوش مربوط باشد.

متخصص بیماری‌های گوش ادامه داد: اگر در گوش خارجی جرم،‌ترشح ، عفونت  یا هرگونه جسم خارجی وجود داشته باشد مثلاً مویی به پرده صماخ چسبیده باشد، می‌تواند در اثر برخورد صدا ایجاد کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: اگر مایعی داخل گوش میانی وجود داشته باشد این مایع موقع حرکت تکان می‌خورد و صدا را ایجاد می‌کند.

برقعی افزود:‌ شایع‌ترین علت صداهای اضافی با منشاء گوش به گوش داخلی مربوط می‌شود که خیلی از بیماری های گوش داخلی مثل منی‌یر باعث ایجاد صدای اضافی در گوش می‌شود.

متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد: عملاً هر نوع بیماری که سلول‌های مویی گیرنده شنوایی را تخریب کند، می‌تواند باعث ایجاد صدای گوش شود.

وی ایجاد تومور بر روی عصب گوش را در ایجاد صدای اضافی گوش مؤثر دانست و افزود: اغلب صداها منشاء گوشی ندارند و جنبه سایکولوژیک و روانی دارند و این صداهای اضافی در مراکز شنوایی مغز ایجاد می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تصریح کرد: بسیاری از بیماری‌های مغزی مثل ام‌اس، بیماری عروقی در مغز و میگرن می‌توانند ایجاد صدای اضافی داشته باشند چرا که عمده صداهای اضافی منشاء مغزی دارند.

متخصص گوش و حلق و بینی در پاسخ به پرسش فارس، مبنی بر رنج سنی مبتلایان به این بیماری گفت: این بیماری می‌تواند در هر سنی وجود داشته باشد اما آنچه که مسلم است هرچه سن بالاتر می‌رود احتمال شیوع بیشتر است و معمولاً شیوع این بیماری در سنین میانسالی است.

برقعی افزود: با توجه به دلایل متعدد ایجاد صدای اضافی در گوش، درمان این بیماری متفاوت است و باید برای دریافت راه‌حل بیماری به پزشک متخصص مراجعه کرد.

خونریزی هنگام مسواک زدن علامت وجود جرم دندانی است

پریسا مهر اشتیاق، دندانپزشک گفت: اولین علامت وجود جرم، خونریزی هنگام مسواک زدن و همچنین تغییر فرم و رنگ لثه به صورت قرمزی و افزایش حجم لثه است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارداشت: علت وجود جرم دندان، پلاک دندانی است و اگر فردی به طور مداوم مسواک نزند پلاک دندانی به مرور کلیسیفیه می‌شود و محل تجمع میکروب‌های مختلف می‌شود.

این دندانپزشک افزود: تجمع میکروب‌ها باعث التهاب لثه و در نهایت تحلیل لثه و استخوان می‌شود.

مهراشتیاق ادامه داد: اولین علامت وجود جرم، خونریزی هنگام مسواک زدن و همچنین تغییر فرم و رنگ لثه به صورت قرمزی و افزایش حجم لثه است.

وی تصریح کرد: امروزه درمان جرم‌گیری دندان با وسایل جدید انجام می‌شود که مکانیزم آن ایجاد لرزش است که باعث جدا شدن جرم از دندان می‌شود.

این جراح و دندانپزشک ادامه داد: جرم‌گیری دندان در چند جلسه انجام می‌شود و باید بیمار در فاصله بین جلسات طبق دستورات دندانپزشک عمل کند و بهداشت را کاملاً رعایت کند و از دهان‌شویه‌های مخصوص استفاده کند.

مهراشتیاق افزود: اگر نیاز به جرم‌گیری دندان در فرد به تعویق بیفتد سیر بیماری لثه پیشرفت خواهد کرد و حتی می‌تواند منجر به از دست دادن استخوان دور دندان، لقی دندان و حتی در مواردی از دست دادن دندان می‌شود.

این جراح و دندانپزشک در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر نگرانی افراد در انجام جرم‌گیری دندان به واسطه از بین رفتن مینای دندان، گفت: اگر جرم‌گیری به صورت حرفه‌ای انجام شود هیچ صدمه‌ای به مینای دندان وارد نمی‌شود البته بعد از جرم‌گیری رعایت دقیق بهداشت دندان ضروری است چرا که در غیر اینصورت احتمال بازگشت جرم وجود دارد.

مهراشتیاق به یکسری از تغییرات رنگی روی دندان که به واسطه تغذیه و سیگار کشیدن ایجاد می‌شود اشاره داشت و افزود: این تغییرات رنگی نیاز به جرم‌گیری ندارد.

خار پاشنه و روشهای درمان آن

آرش شرافت وزیری عضو انجمن جهانی آسیبهای ورزشی در مورد درد خار پاشنه پا گفت: ﺷﺎﯾﻌﺘﺮﯾﻦ ﻋﻠﺖ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺧﺎﺭ ﭘﺎﺷﻨﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﻋﻀﻼﺕ ﺳﻔﺖ ﻭ ﺍﻧﻌﻄﺎﻑ ﻧﺎﭘﺬﯾﺮ ﺩﺭ ﭘﺸﺖ ﺳﺎﻕ پا است ﮐﻪ باعث ﮐﺸﺶ ﻣﺪﺍﻭﻡ ﮐﻒ ﭘﺎ به ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺭﺍﻩ ﺭﻓﺘﻦ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.

وی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: ﺩﺭ ﮐﻒ ﭘﺎ ﯾﮏ ﻓﺎﺳیای ﺧﺎﺹ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺁﻥ ﻓﺎﺳیای ﭘﻼﻧﺘﺎﺭ ﻣﯽ ﮔﻮئیم ﮐﻪ ﺍﺯ ﻋﻠﻞ ﻣﻬﻢ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻗﻮﺱ ﮐﻒ ﭘﺎ است.

شرافت وزیری گفت:‌ ﺍﯾﻦ ﻓﺎﺳیا بر ﺍﺛﺮ انجام ﺍﻋﻤﺎﻝ ﮐﺸﺶ ﻁﻮﻻﻧﯽ ﻣﺪﺕ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺩﭼﺎﺭ ﺍﻟﺘﻬﺎﺏ ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺑﻪ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ ﭘﺎﺷﻨﻪ ﭘﺎ باعث ﺭﺷﺪ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ ﺍﺿﺎﻓﯽ شود ﮐﻪ ﺑﻪ ﺧﺎﺭ ﭘﺎﺷﻨﻪ معروف است.

وی در مورد ﻋﻼﺋﻡ ﻭ ﻧﺷﺎﻧﻪ ﻫﺎی بیماری خار پاشنه ادامه داد: ﺩﺭﺩ ﭘﺎﺷﻨﻪ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﺩﺍﺧﻠﯽ ﻭ ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ مخصوصاً در زمانی که وزن روی پاشنه پا بیفتد از نشانه‌های این بیماری است.ﮔﺎﻫﯽ ﻣﻮﺍﻗﻊ نیز ﺩﺭﺩ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﭘﺎﺷﻨﻪ پا ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ.

این جراح استخوان تصریح کرد:معمولاً درد خار پاشنه ﺻﺒﺢ ﺷﺪﯾﺪ می شود ﻭ ﺑﻪ ﺗﺪﺭﯾﺞ ﺩﺭ ﻁﯽ ﺭﻭﺯ ﺑﺮﻁﺮﻑ می شود ﯾﺎ ﮐﺎﻫﺶ ﻣﯽ ﯾﺎﺑﺪ.

وی با اشاره به اینکه خار پاشنه ﯾﺎ ﻓﺎشیت ﭘﻼﻧﺘﺎﺭ ﺍﻏﻠﺐ ﺩﺭ ﻭﺭﺯﺷﮑﺎﺭﺍﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﻭ میدانی مشغولند دیده می شود،افزود:ﮐﺎﻫﺶ ﺍﺳﺘﺮﺱ ﻭ ﻓﺸﺎﺭ ﺭﻭی ﭘﺎ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻥ ﺭﻓﻊ ﻋﻼﺋﻢ بهترین روش درمان این عارضه است ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﻏﻠﺐ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﮐﺎﺭﻫﺎی ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ ﻭ نیاز ﺑﻪ ﭘﻮﺷیدﻥ ﮐﻔﺶ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺍﯾﻦ روش ﺭﺍ ﺭﻋﺎﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻁﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﺩﺍﺋﻤﺎً ﺑﻪ ﻓﺎﺳیای ﮐﻒ ﭘﺎ نیرو ﻭﺍﺭﺩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺍﻟﺘﻬﺎﺏ ﺗﺸﺪﯾﺪ ﻣﯽ شود.

عضو انجمن جهانی آسیبهای ورزشی،آرتروسکوپی و جراحی زانو گفت: ﺷﺎﯾﻌﺘﺮﯾﻦ ﻋﻠﺖ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺧﺎﺭ ﭘﺎﺷﻨﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﻋﻀﻼﺕ ﺳﻔﺖ ﻭ ﺍﻧﻌﻄﺎﻑ ﻧﺎﭘﺬﯾﺮ ﺩﺭ ﭘﺸﺖ ﺳﺎﻕ پا است ﮐﻪ باعث ﮐﺸﺶ ﻣﺪﺍﻭﻡ ﮐﻒ ﭘﺎ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺭﺍﻩ ﺭﻓﺘﻦ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭ در نتیجه باعث ﺍﻟﺘﻬﺎﺏ ﺁﻥ ﻭ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺩﺭﺩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.

شرافت وزیری اظهار کرد: ﺑﺴﺘﻦ ﮐﻒ ﭘﺎ ﺑﺎ ﻧﻮﺍﺭﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﯽ ﺗﻮﺍند ﻓﺸﺎﺭ ﻭﺍﺭﺩ ﺑﺮ پاشنه پا ﺭﺍ ﮐﺎﻫﺶ ﺩهد ﻭ ﺳﺒﺐ ﺗﺴﺮﯾﻊ ﺑﻬﺒﻮﺩ ﺁﻥ شود.همچنین ﺳﺮﻣﺎ ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﯾﺎ ﯾﺦ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ به ﮐﺎﻫﺶ ﺍﻟﺘﻬﺎﺏ درد آن کمک کند.

وی گفت: ﺗﺠﻮﯾﺰ ﺩﺍﺭﻭﻫﺎی ﺿﺪ ﺍﻟﺘﻬﺎﺑﯽ غیر ﺍﺳﺘﺮﻭئیدی، ﺗﺠﻮﯾﺰ ﻭﺳﺎﯾﻞ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺍﺭﺗﻮﭘﺪی برای ﮐﺎﻫﺶ ﻋﻼﺋﻢ،ﺑﺴﺘﻦ ﻧﻮﺍﺭ ﭘﺎ ﺑﺎ ﺭﻭﺵ ﻣﻨﺎﺳﺐ،ﺍﻧﺠﺎﻡ تکنیکهای ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﺎﺳﺎژ ﺑﺮﺍی ﺷﻞ ﮐﺮﺩﻥ ﻭ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺍﻧﻌﻄﺎﻑ ﭘﺬﯾﺮی ﻋﻀﻼﻧﯽ،ﺗﺰﺭﯾﻖ ﮐﻮﺭﺗﻮﻥ ﺑﺮﺍی ﺍﺯ بین ﺑﺮﺩﻥ ﺍﻟﺘﻬﺎﺏ و ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺭﺍﺩﯾﻮﮔﺮﺍﻓﯽ ﺑﺮﺍی ﺑﺮﺭﺳﯽ ﺭﺷﺪ ﺍﺣﺘﻤﺎﻟﯽ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻧﯽ روشهای دیگر درمان خار پاشنه به شمار می روند.

تفاوت آلرژی فصلی با سرماخوردگی

مریم محلوجی راد، فوق‌تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: عطسه، آبریزش بینی، خارش گوش، گلو و چشم‌ها از علائم حساسیت پاییزی است که با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود در حالی که حساسیت تا پایان فصل ادامه دارد اما عمر سرماخوردگی 3 تا 5 روز است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: مهمترین آلرژی شایع در فصل پاییز حساسیت به درختچه‌هاست که معمولاً با پایان گرفتن فصل پاییز این علائم برطرف می‌شود.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی افزود: عطسه، آبریزش از بینی، گرفتگی بینی، خارش بینی، گلو، گوش و چشم‌ها از جمله علائم این حساسیت است.

محلوجی‌راد با بیان این مطلب که علائم این حساسیت شبیه سرماخوردگی است گفت: چون در پاییز هوا رو به خنکی است افراد با بروز چنین علائمی فکر می‌کنند که سرما خورده‌اند در حالی که سرماخوردگی  و حساسیت دو بیماری جدا از هم هستند.

عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران تصریح کرد: افراد دقت داشته باشند که علائم حساسیت به صورت متناوب بروز پیدا می‌کند بدین صورت که صبح‌ها اول وقت و هنگام غروب علائم تشدید می‌شود و در اواسط روز نیز معمولاً علامتی وجود ندارد که این اولین تفاوت حساسیت با سرماخوردگی است.

محلوجی راد ادامه داد: دوره سرماخوردگی 3 تا 5 روز طول می‌کشد و در نهایت خوب می‌شود اما آلرژی تا پایان فصل وجود دارد.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی افزود: در افرادی که آسم دارند با شروع فصل سرما علائم عود می‌کند که باید برای کنترل وضعیت خود به پزشک متخصص مراجعه کنند.

جوانه گندم، سیب‌زمینی و هویج، ضد استرس هستند

حامد پور آرام در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارداشت: تغذیه خوب و رژیم غذایی متعادل می‌تواند در کاهش استرس‌های گوناگونی که در طول روز با آنها مواجه می‌شویم موثر باشد چرا که گاهی برخی مواد غذایی از جمله کافئین‌ها بر فشار روحی می‌افزاید یا برخی مواد غذایی مانند اکسیدان‌ها از فشارهای روحی کم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مواد غذایی مناسب و ضد استرس مانند جوانه گندم که سرشار از ویتامین E ، B و سلنیوم، مخمر آب جو ، ماست، اسفناج، کلم بروکلی، عدس، غلات ، سیب‌زمینی و هویج است.

به گفته این کارشناس ارشد تغذیه، اگر هنگام خوردن غذایی از آن لذت ببریم مایعات گوارشی وارد بدن شده و بر فعالیت اعصاب سمپاتیک غلبه می‌کند.

وی با بیان اینکه گاهی فشارهای روحی سردردهای میگرنی را در افراد افزایش می‌دهد، افزود: افراد مستعد این حالت باید از خوردن غذاهای حاوی اسید آمینه نیتروزین مانند پنیرهای کهنه، گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس صرف‌نظر کنند.

وی استفاده از آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین‌های A , E , C , B را سبب محافظت بدن در برابر آسیب‌های فشارهای روحی و سوء تغذیه دانست و گفت: فرآورده‌های حاصل از گندم، سبزی‌های سبز رنگ‌، تخم مرغ، آجیل، دانه‌های روغنی و ماهی در این راستا بسیار مفید هستند.

این کارشناس ارشد تغذیه در پاسخ به اینکه چرا بیشتر افراد هنگام استرس تمایل به غذا خوردن دارند، گفت: برای رهایی از اضطراب و دلمشغولی افراد راحت‌ترین راه‌حل یعنی غذا خوردن را انتخاب می‌کنند غافل از اینکه این عامل باعث هضم ناقص غذا شده و در عین حال استرس بیشتری را در بدن به وجود می‌آورد و در عین حال نباید فراموش کرد که رژیم غذایی نامناسب، مقاومت بدن را نسبت به استرس کاهش می‌دهد.

وی به افرادی که برخی مواد حاوی کافئین مانند قهوه را در دستور غذایی قرار می‌دهند توصیه کرد تا از خوردن قهوه ، انواع چای در این راستا تا حد امکان اجتناب کنند.

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در میان بگذارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها