امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62134
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۵
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست با عنوان «اقتصاد سبز»،«کلید توسعه پایدار» گفت: موضوع «اقتصاد سبز» از سال 2008 به عنوان یکی از اساسی‌ترین راهکارهای توسعه پایدار مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در دنیای امروز همه کشورها نیازمند رشد و توسعه هستند و این یک موضوع اجتناب‌ناپذیر است، ادامه داد: پیش از این احساس می‌شد که می‌توان بدون توجه به محیط زیست به توسعه پایدار رسید. اما امروز اقتصاد سبز به عنوان یکی از راهکارهای جدی و پاسخی به این سؤال است که اگر انسان بخواهد به اشتغال و توسعه برسد باید محیط زیست را مورد توجه قرار دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به حرکت ایران در مسیر توسعه و نیاز به ایجاد رفاه و اشتغال برای مردم تصریح کرد: در کنار این موضوعات مسئله محیط زیست جزء اساسی‌ترین موضوعات است و به دلیل عدم توجه به توسعه پایدار و مسائل زیستی در دهه‌های گذشته در مقطع فعلی با چالش‌های جدی روبرو هستیم.

وی خشکسالی ادامه‌دار از سال‌های گذشته و نابودی بخش قابل توجهی از زیست‌گاه‌های کشور را یادآور شد و ادامه داد: احیای برخی از این زیست‌گاه‌ها هزینه فراوانی را به کشور تحمیل می‌کند و به عنوان مثال در جلسه‌ای که درباره احیای دریاچه ارومیه داشتیم مشخص شد که اگر بخواهیم برای احیای این دریاچه اقدام نیاز به کار چند ساله و هزینه‌های زیاد است. 

جهانگیری آلودگی هوا و برداشت و غیرمتعارف از آب‌های زیرزمینی را موجب کاهش کیفتی زندگی مردم عنوان کرد و افزود: سه برابر استفاده کردن از ظرفیت طبیعی کشور به دلیل برداشت‌های غیرمجاز از منابع، امکانات زیستی در معرض تخریب قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: شاید در شرایط کنونی اقتصاد سبز راه برون‌رفت از مشکلات کشور باشد و این نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و توجه جدی به مسائل محیط زیست است.

معاون اول رئیس‌جمهور به گزارش وزیر بهداشت و رئیس سازمان محیط زیست درباره آلودگی هوای تهران اشاره و اظهار داشت: بر اساس این گزارش تعداد روزهای پاک در کلان‌شهرها و به ویژه تهران در طول سال به انگشتان دست رسیده است.

جهانگیری با بیان اینکه گاهی ممکن است، مدیری برای محبوبیت چند روزه خود با منابع کشور هرگونه که دوست دارد رفتار کند، گفت: دولت جدید به استفاده از منابع در جای درست و مورد نیاز مردم جدی است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه اصرار داریم در زمینه مصرف سوخت و انرژی در کلان‌شهرها به ویژه تهران به نقطه خوبی برسیم تصریح کرد: در دولت جدید شورای عالی محیط زیست با دستور رئیس‌جمهور دوباره تشکیل شد و کارگروه‌های جدی‌ای در این زمینه اجرایی شده است.

وی با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در آینده تصریح کرد: حتماً یکی از جهت‌گیری‌های جدی در زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها موضوع محیط زیست است که خارج کردن خودروهای فرسوده عدم اتلاف انرژی و استفاده بهینه از منابع در دستور کار قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها