امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62198
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 79
محمدرضا پورابراهمی عضو شورای بورس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد وضعیت بازار سرمایه و اینکه آیا ...

محمدرضا پورابراهمی عضو شورای بورس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد وضعیت بازار سرمایه و اینکه آیا روند نزولی شاخص بورس طبیعی است، یا خیر؟ اظهار کرد: وضعیت بازار متأثر از عوامل بیرونی و درونی اقتصاد است و بخشی مربوط به مؤلفه‌های داخل کشور مثل موضوعات اخیر بودجه، هدفمندی یارانه‌ها و قیمت‌گذاری شرکت‌های سنگ‌آهنی و پتروشیمی‌ها است که قیمت خوراک پتروشیمی‌ها اثرش را بر حوزه قیمت‌های معاملاتی سهام شرکت‌ها می‌گذارد.

نماینده مردم رفسنجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: روند نزولی شاخص‌‌های بورس یک امر طبیعی است. نوسان جزء ذات بازار سرمایه کشور است و اگر تغییرات روند قیمتی در بازار نیفتد و بازار به طور دائم مثبت شود، باید به بازار شک کرد.

*حرکت منابع مالی به سمت بورس به نفع اقتصاد

عضو کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: اینکه با تقویت بازار سرمایه منابع به سمت بورس می‌آید و بازار مولد به وجود می‌آید، کاملا روشن و به اثبات رسیده است و همه هنر کشور هم باید سوق دادن منابع کوچک به سمت بازار سرمایه باشد، تا بتوان با تجمیع منابع باعث خلق ثروت در بازار سرمایه شد.

عضو شورای عالی بورس تصریح کرد: با رشد بازار سرمایه از رویکرد دلالی و سفته‌بازی در سایر بازارهای مشابه می‌‌توان اجتناب کرد. 

پورابراهیمی درباره اینکه وقتی نوسان در بازار سرمایه اتفاق می‌افتد،  عده‌ای سرمایه خود را از این بازار خارج می‌کنند و یا سرمایه خود را نگه می‌دارند، بستگی به سرمایه‌گذاران دارد و اظهار داشت: معمولا افرادی که در بازار سرمایه ایران کار می‌کنند، حرفه‌ای  نیستند و کاملا هیجانی عمل می‌کنند، یعنی با اخبار خوب بیش از آنچه که خوب است، عمل می‌کنند و با اخبار بد بیش از آنچه که بد است، عمل می‌کنند.

وی افزود: باید به تحلیل سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه کمک کنیم و نگاه آن‌ها را از کوتاه مدت و میان مدت به بلند مدت تغییر دهیم. عملکرد بازار سرمایه‌ها علی‌رغم همه نوسانی که در سا‌‌ل‌های گذشته داشته، تقریبا متوسط بازدهی بین 2 تا 2.5برابر بازدهی بدون ریسک داشته و این اتفاق در کشور افتاده و عملکرد دو دهه اخیر هم به خوبی این را نشان می‌دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: باید نگاه سرمایه‌گذاران بلند مدت باشد و نباید نگران کاهش شاخص در چند روز گذشته باشند، زیرا این اتفاق کاملا طبیعی است.

پورابراهیمی گفت: باید در بازار سرمایه به افزایش شفافیت اطلاعات کمک کرد و کمک کرد که قوانین و مقرراتی وضع نشود که اثرات منفی بر روی بازار سرمایه داشته باشد.

*قیمت‌گذاری سنگ آهن و پتروشیمی با روح بازار سرمایه متفاوت است

وی افزود: وضع قوانینی مانند تعیین نرخ سالانه سنگ آهن و خوراک پتروشیمی‌ها با روح سرمایه‌گذاری و نگاه بلند مدت کاملا منافات دارد و حتما باید از سال آینده نرخ اینها در قالب یک فرمول بلند مدت تعیین شود، تا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با تغییر قیمت‌ها در هر سال مواجه نشوند.

نایب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: موارد دیگری مثل شوک‌های ارزی، رکود در بازار جهانی، کاهش قیمت جهانی نفت و کاهش قیمت فلزات و ... همه جزء روند طبیعی است و بازار سرمایه در وضعیت بسیار خوب و مطلوبی است و نسبت به وضعیت این بازار نگرانی نداریم.

عضو شورای عالی بورس بیان داشت: باید از اقداماتی مانند قیمت‌گذاری توسط مجلس بر روی سنگ آهن و خوراک پتروشیمی‌ها خودداری کرد، زیرا این موضوع روند شاخص‌های بورس را منفی می‌کند.

پورابراهیمی گفت: تعیین نرخ سنگ آهن و خوراک پتروشیمی بر عهده دولت و در قالب سیاست مشخص است و باید با فرمول‌هایی که نرخ جهانی را به صورت شناور تعیین می‌‌کنند، معین شود که این کار در دنیا مرسوم است و نباید در بودجه برای آن عدد و رقمی تعیین شود.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها