امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62200
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نصرت الله اسپیاری با اشاره به آخرین وضعیت تولید نفت و گاز از ذخایر نامتعارف ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نصرت الله اسپیاری با اشاره به آخرین وضعیت تولید نفت و گاز از ذخایر نامتعارف هیدروکربوری جهان مانند اویل و شیل گس‌ها (ذخایر گاز شن و رسی یا ذخایر غیر متعارف گازی) به ویژه در ایالات متحده آمریکا، گفت: بر اساس مطالعات انجام گرفته توسط موسسات معتبر بین‌المللی هم اکنون شیل گس‌ها حدود نیمی از ذخایر گاز جهان را تشکیل می‌دهند.

این عضو کارگروه اصلاح قراردادهای وزارت نفت با بیان اینکه هزینه بالای استخراج و پالایش، استفاده از فنآوری و تکنولوژی‌های پیچیده و مسائل زیست محیطی از مهمترین چالش‌های پیش روی تولید گاز از ذخایر نامتعارف است، تصریح کرد: با این وجود تولید گاز طبیعی از ذخایر متعارف با حفاری تعدادی حلقه چاه و نصب و راه اندازی تاسیسات سرچاهی امکان پذیر خواهد بود.

این کارشناس اقتصاد انرژی با یادآوری اینکه تولید گاز از منابع نامتعارف نیاز به فنآوری‌های پیچیده و عملیات پیچیده تر برای استخراج و پالایش گاز دارد، بیان کرد: از این رو برای حفاری چاه در منابع نامتعارف باید از تکنیک‌های پیچیده عملیاتی، حفاری چاه‌های افقی جهت دار و تکنولوژی شکست هیدرولیکی استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با تاکید بر اینکه استفاده از این فنآوری که انحصار آن فعلا در اختیار آمریکا است بسیار گران قیمت تر در مقایسه با تولید گاز از ذخایر متعارف است، اظهار داشت: علاوه بر حفاری چاه‌های افقی باید از تکنیک شکست هیدرولیکی سنگ مخزن هم استفاده کرد که در این روش باید آب را با فشار زیاد توسط پمپ‌ها به داخل چاه تزریق شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه تولید گاز از منابع و ذخایر نا متعارف تنها در قیمت‌های بالای 100 دلار برای هر بشکه نفت توجیه اقتصادی دارد، تبیین کرد: علاوه بر این تولید گاز از ذخایر شیل و غیر متعارف به دلیل استفاده گسترده از آب با چالش‌های جدی زیست محیطی روبرو است.

اسپیاری از انتشار گسترده گاز متان در محیط اطراف، سرایت آب و اسید تزریق شده داخل چاه‌ها به سفره‌های آب زیر زمینی به عنوان دیگر چالش‌های زیست محیطی تولید گاز از ذخایر نامتعارف یاد کرد و افزود: همزمان با تولید گاز از ذخایر نامتعارف در آمریکا پیش بینی‌ها از افزایش تقاضای جهانی برای این حامل انرژی پاک در سطح کشورهای مختلف جهان حکایت دارد.

این عضو کارگروه اصلاح قراردادهای وزارت نفت با بیان اینکه بدون احتساب ذخایر نامتعارف پیش بینی‌ها از به اتمام رسیدن ذخایر گاز کل جهان تا 60 سال آینده حکایت دارد، گفت: با این وجود کارشناسان در بررسی‌های جدید به این جمع بندی رسیده اند که با تولید گاز از ذخایر نامتعارف طول عمر ذخایر گاز کل جهان به حدود 180 سال افزایش یافته است.

این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه با وجود کشف، استخراج و پالایش گاز از ذخایر نامتعارف گاز در امریکا اما تا چند سال آینده نیاز جهان به گاز ایران به عنوان یک حامل انرژی پاک، زیست محیطی تر و به مراتب ارزان قیمت تر افزایش می‎‌یابد، یادآور شد: از این رو پیش بینی می‌شود در صورت افزایش تولید و برداشت گاز از ذخایر و میادین متعارف ایران همچون پارس جنوبی، پارس شمالی، لاوان، کیش، فرزاد، فروز B و سلمان ایران و لغو تدریجی تحریم‌ها ایران به یک صادرکننده گاز در جهان تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا قصد دارد تولید گاز از منابع نامتعارف خود را تا سال 2035 میلادی به سالانه حدود 14 تریلیون فوت مکعب افزایش دهد.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار