امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62276
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۱
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فقط انتخاب یک استاندار تا کامل شدن ترکیب استانداران دولت یازدهم باقی مانده ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فقط انتخاب یک استاندار تا کامل شدن ترکیب استانداران دولت یازدهم باقی مانده است.

«خراسان رضوی»؛ استانی که تا امروز و پس از 6 ماه از روی کار آمدن دولت جدید هنوز استاندار جدید برای آن معرفی نشده و این روزها تقریبا حساسیت ها درباره آن به اوج رسیده است.

دولتی ها از چندماه پیش حرف های مختلفی درباره انتخاب استاندار خراسان رضوی می زدند و از گوشه و کنار هم شایعه ها و گزینه های مختلف مطرح می شد.

ولی تمام این گزینه های احتمالی تا دیروز به هیچ نتیجه ای نرسید و قفل استانداری خراسان رضوی در چهل و هشتمین جلسه هیات دولت نیز گشوده نشد.

اما حاشیه های به وجود آمده در انتخاب استاندار خراسان رضوی دارای ابعاد مختلفی است که پرداختن به آن می تواند موضوع را کمی روشن تر کند.

همه گزینه های «یک استانداری»!

«حسین فروزانمهر» استاندار فعلی خراسان رضوی و آخرین بازمانده از میان استانداران دولت سابق تا همین چند هفته پیش یکی از گزینه‌های جدی برای استانداری خراسان رضوی بود.

برخی منابع مطلع در دولت نیز در گفت و گو با خبرنگار فارس، بر احتمال ابقای فروزانمهر تاکید داشتند و وی را گزینه نهایی وزارت کشور برای این سمت معرفی می کردند.

آذرماه گذشته نیز وزیر کشور از احتمال ابقای فروزانهمر خبر داده بود و همین مساله احتمال ماندن تنها استاندار احمدی نژاد در میان ترکیب جدید استانداران را بیشتر می کرد.

 خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اما چندی بعد و در اواخر دی ماه بر مبنای اظهارات وزیر کشور مبنی بر احتمال حضور فروزانهمر در ستاد وزارت کشور، از قطعی شدن اسماعیل نجار به عنوان گزینه نهایی وزارت کشور برای استانداری خراسان رضوی خبر داد.

اسماعیل نجار که پس از فروزانمهر نامش برای استانداری خراسان رضوی مطرح شد،  استاندار سابق کرمان در دوران احمدی نژاد بود.

این گزینه که به دلیل حاشیه های پیش آمده درباره اظهارات منتسب به وی در حادثه زلزله کرمان ( که البته بعدها مورد تکذیب و شکایت وی قرار گرفت) و غیر بومی بودنش، از همان ابتدا حرف و حدیث های فراوانی را ایجاد کرد.

وزیر کشور نیز ابتدای بهمن ماه جاری تائید کرد که نجار یکی از گزینه های این وزارتخانه برای تصدی پست استانداری خراسان رضوی است.

در این میان اما اسامی افراد نام آشنایی از سوی برخی سایت ها و رسانه های منتسب به جریان دولت به گوش می رسد.

شاید نام تیمور علی عسگری یکی از پر سرو صداترین این اسامی باشد؛ سابقه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و حضور فعال در دانشگاه آزاد و نزدیک بودن به آیت الله هاشمی رفسنجانی از جمله مواردی است که وی را به عنوان گزینه ای جدی برای استانداری خراسان رضوی مطرح می کرد، به ویژه آخرین خصوصیت وی!

مسئولان وزارت کشور درباره گزینه‌های مطرح شده دیگر برای تصدی پست استانداری خراسان رضوی سکوت کرده‌اند و این احتمال قریب به یقین است که اسماعیل نجار سکاندار استان خراسان رضوی خواهد شد.

دولتی‌ها چه می‌گویند؟

یکی از شایع‌ترین عکس العمل‌های دولتی‌ها در برابر سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه استاندار خراسان رضوی چه زمان معرفی خواهد شد، گفتن جمله «بزودی» و یا طی «هفته های آینده» بود.

هفته گذشته محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تاخیر در انتخاب استاندار خراسان رضوی ارائه خبر انتخاب استاندار را به جلسات آینده! موکول کرد و گفت: این استان از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و وزارت کشور در حال بررسی گزینه‌های مطرح است.

نوبخت با تأکید بر اینکه در سفر به برخی از 30 استان دیگر نمایندگان و مسئولین استان حسن انتخاب استاندار از سوی وزارت کشور را تأیید می‌کردند، افزود: امیدوارم در خراسان رضوی نیز به گونه‌ای عمل شود که همه از این انتخاب راضی باشند.

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور نیز در جدید ترین اظهار نظر خود درباره انتخاب استاندار خراسان رضوی گفت: وزارت کشور گزینه خود را مطرح کرده اما در دولت هنوز طرح نشده است.

امیری حساسیت های ویژه استان خراسان رضوی نظیر موقعیت مذهبی و اجتماعی و همچنین هم مرز بودن با چند کشور را دلیل تاخیر در انتخاب استاندار جدید عنوان کرد.

سخنگوی وزارت کشور همچنین دخالت هیات دولت و رئیس جمهور را در انتخاب گزینه های استانداری خراسان رضوی رد کرد و گفت: رئیس‌جمهور هیچ‌گاه در تعیین استاندار دستوری برخورد نکردند و کار را به مراجع ذی‌ربط سپرده‌اند و کار از کانال قانونی خود صورت می‌گیرد و در مورد استاندار خراسان رضوی نیز گزینه خاصی را اعلام نکرده و حتی در انتخاب استاندار سمنان که استان خودشان نیز هست دخالتی نداشت و انتخاب را به وزارت کشور سپرد.

وی اما نکته قابل توجه دیگری را نیز مطرح کرد؛ «وزارت کشور برای معرفی استاندار خراسان‌رضوی تحت فشار هیچ شخص و گروهی نیست.»

این اظهارنظر سخنگوی وزارت کشور درباره عدم تحت فشار بودن این وزارتخانه برای انتخاب استاندار اما با شواهد موجود همخوانی چندانی ندارد.

چه کسانی می خواهند در انتخاب استاندار تاثیرگذار باشند؟!

دولت تدبیر و امید در ابتدای تشکیل خود اعلام کرد که در انتخاب استانداران نظر چند قشر خاص برای انتخاب استاندار را در نظر می گیرد.

نمایندگان استان، علما، نمایندگان ولی فقیه و نخبگان هر استان از جمله کسانی بودند که وزارت کشور نظر آنها را برای انتخاب استاندار هر استان کسب می‌کرد.

اما ظاهرا در استان خراسان رضوی ماجرا کمی با دیگر استان های حساس کشور متفاوت است.

بر خلاف اظهارات سخنگوی وزارت کشور مبنی بر اینکه این وزارتخانه برای انتخاب استاندار تحت فشار هیچ گروهی قرار ندارد،تلاش های رسانه ای برخی جریان های سیاسی برای تاثیر گذاری در انتخاب استاندار از مدت ها قبل آغاز شده است.

بنابر این گزارش،‌طی روزهای گذشته زمزمه هایی مبنی بر تلاش های گسترده سید محمد خاتمی برای تاثیرگذاری در انتخاب استاندار خراسان رضوی مطرح شد؛ زمزمه هایی که با توجه به اقدامات رسانه ای جریان حامی وی، به واقعیت نزدیک و نزدیک تر می شود.

برخی سایت های خبری نیز از مخالفت گسترده برخی گروه های تندرو نزدیک به اصلاح طلبان با ابقای فروزانمهر و انتصاب نجار منتشر کرده و از توزیع شب نامه و تخریب وسیع این گزینه ها توسط این گروه ها خبر داد.

شاخه حزب منحله مشارکت در استان خراسان رضوی که با فشارهای پیدا و پنهان قصد تاثیرگذاری بر روند انتخاب استاندار را دارد،‌در بیانیه ای درباره انتخاب استاندار و درست زمانی که تقریبا همزمان با مطرح شدن نام نجار برای استانداری خراسان رضوی بود با انتشار بیانیه ای، نوشت: « مطلع شدیم علی رغم تماس های گذشته فعالان سیاسی، پیشنهادات، نظرات احزاب سیاسی و نخبگان و فعالان ستادهای انتخاباتی درباره استاندار آینده استان، وزارت کشور فردی را برای این مسئولیت در نظر گرفته که نه تنها سنخیتی با پیشنهادات مردم و نخبگان ندارد بلکه از تجربه و مهارت های لازم برای اداره این استان و خدمت به مردم گرانقدر آن برخوردار نیست.

ظاهرا در این انتصاب روابط خویشاوندی بیش از هر عامل دیگر موثر بوده است، جبهه مشارکت این نوع برخورد درباره مردم غیور و نیک اندیش استان را محکوم نموده و مسئولان را به درک عمیق تر از خواسته های مردم و نیازهای استان و عمل به شعارات پیش از انتخابات دولت یازدهم فرا می خواند.»

سایت آینده از رسانه های نزدیک به دولت و جریان هاشمی رفسنجانی نیز در مطلبی با عنوان «گشایش قفل استانداری خراسان با اکسیر فامیل و"سرخه ای" بودن!؛ هاشمی به مشهد ممنوع الورود می شود؟» تلاش کرد مطرح شدن نام نجار برای استانداری خراسان رضوی را بدلیل فشار جریان تندرو به دولت و همچنین رابطه خویشاوندی این گزینه با حسن روحانی رئیس جمهور، عنوان کند.

این سایت در راستای بیانیه حزب منحله مشارکت که احتمال برنامه ریزی گسترده برای فشار بر وزارت کشور در جهت انتخاب استانداری باب میل جریان های سیاسی تندرو را بیشتر می کند، در مطلب خود، رابطه فامیلی نجار با حسن روحانی و همشهری بودن با وی را مهمترین دلیل برای عدم صلاحیت وی برای قرار گرفتن در جایگاه استانداری می داند.

بنابر این گزارش، اما برخی چهره های دیگری که سعی دارند در انتخاب استاندار خراسان رضوی تاثیرگذار باشند همچنان سعی می کنند خود را در پشت پرده نگه دارند و به وسیله گروه ها، جریان ها و رسانه های نزدیک به خود اقدام به تاثیرگذاری در انتخاب این استان سرنوشت ساز، کنند.

گستره فرهنگی و اجتماعی استان و داشتن ظرفیت سیاسی بالا یکی از دلایلی است که باعث شده جریان اصلاحات برای انتخاب یک استاندار نزدیک به خود تلاش کند.

بنابر این گزارش، تا امروز دولت حکم استاندار جدید را برای استان خراسان رضوی صادر نکرده است و بدون شک فشار گروه های سیاسی تندرو استان در این مساله بی‌تاثیر نبوده است.

حال باید دید وزارت کشور کار انتخاب استاندار یکی مهمترین استان های کشور  به سال آینده کشیده می شود یا خیر؟
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها