امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62277
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، موضوع سرمایه‌گذاری در بورس و نوسانات اخیر شب گذشته در برنامه تلویزیونی پایش ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، موضوع سرمایه‌گذاری در بورس و نوسانات اخیر شب گذشته در برنامه تلویزیونی پایش آن مورد بحث و تبادل‌نظر میان کارشناسان قرار گرفت.

محمدهادی زاهدی‌وفا رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در این برنامه با بیان اینکه نوسان در بورس طبیعی است، اظهار داشت: گاهی در کنار بنیاد‌هایی که بر بازار سرمایه اثرگذار هستند، جو روانی و هیجان ناشی از آن موجب نوسان بازار ‌شود.

وی ادامه داد: سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر و متولی بازار سرمایه می‌تواند در شرایطی برای حمایت از سرمایه‌گذاران خرد دخالت‌هایی داشته باشد که مانع از هیجان گروهی برای به خطر افتادن منافع سرمایه‌گذاران شود.

زاهدی‌وفا همچنین خاطرنشان کرد: باید سرمایه‌گذاران مسائل بنیادی و تحلیل‌های صحیح را به جای هیجانات روانی مدنظر قرار داده و برمبنای آن تصمیم‌گیری کنند.

وی گفت: در مجموع باید روند عرضه و تقاضا در بازار سهام به طور طبیعی عمل کند.

علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگوی تلفنی با این برنامه درباره تغییر شرایط معاملات بورس اظهار داشت: به هرحال ما در همه شرایط در کنار مردم هستیم و در روزهای رونق و رکود خود را در کنار سرمایه‌گذاران می‌دانیم.

وی ادامه داد: شاخص بازار سهام همواره باید روند افزایشی یا کاهشی داشته باشد که اگر روند بلندمدت آن مدنظر قرار گیرد، بسیار معقولانه‌تر است.

صالح‌آبادی گفت: هفته گذشته با وجود روند کاهش شاخص‌های بازار هم بنده و هم وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها بارها توصیه‌های لازم را به مردم کردیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه همواره به دغدغه‌ مردم توجه داریم، گفت: از ابتدای هفته جاری سازوکاری را اجرایی کردیم که شاهد آثار مثبت آن در بازار بودیم.

وی در پاسخ به نقد کارشناسان در مورد سازوکار اجرایی جدید تأکید کرد: طرحی که از ابتدای هفته جاری اجرا شد، جهت اطمینان‌بخشی به بازار بود که جلوی هیجان کاذب را گرفت.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: همه مردم انتظار دارند که در زمان هیجان روانی در کنار آنان باشیم، بنابراین با اجرای این سازوکار جدید بسیاری از مردم در تماس‌هایی از سازمان بورس تشکر کردند.

صالح‌آبادی با اشاره به اینکه همواره جلوی هیجان کوتاه‌مدت را با سازوکارهای مختلف خواهیم گرفت، گفت: در سازوکارهای حمایتی ضمن آنکه در عرضه و تقاضا نقشی نداشته باشیم، جو کاذب را کنترل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این سازوکار جدید از ساعت 8:30 دقیقه تا 12 به دلیل جلوگیری از جوهای روانی کاذب و نگرانی از صف‌های فروش، محدودیتی در فروش سهام ایجاد شد که این محدودیت از ساعت 12 به طور کامل برداشته شده و برمبنای قیمت پایانی امکان معاملات به هر تعدادی فراهم شده است.

صالح‌آبادی با اشاره به اینکه در روزهای پررونق هم با هماهنگی سازمان خصوصی‌سازی در گذشته جلوی افزایش بیش از حد قیمت‌ها گرفته شد، گفت: در این خصوص با هماهنگی‌ سازمان بورس، عرضه‌ها به طور کاملاً طبیعی و بر مبنای شرایط بازار جهت گسترش مالکیت عمومی انجام شد.

به گزارش فارس، زاهدی‌وفا در سخنانی با اشاره به وضعیت فعلی اقتصاد و چالش‌های دولتهای نفتی تصریح کرد: یکی از علت‌های عدم بسته شدن چاه‌های نفت، ساختار مبتنی بر بودجه‌های نفتی است.

وی ادامه داد: امکان دچار شدن اقتصاد مقاومتی به سرنوشت عدم بستن چاه‌های نفت وجود دارد چرا که دولت‌ها نفتی هستند.

رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) با انتقاد از تأکید دولتها بر کوچک‌سازی و عمل کردن برخلاف آن گفت: در حالی دولت‌ها به کوچک‌سازی تأکید می‌کنند که همواره بودجه‌های دولتی در حال افزایش هستند و بیشتر نیز برمبنای نفت انجام می‌شود.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها