امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62278
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۱
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از پلدختر، ترکمن‌ها، کردها، بلوچ‌ها، قـشقـایی‌ها، لرها، پارسی‌ها (‌فارس‌ها‌)اعـراب، آذری‌ها، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از پلدختر، ترکمن‌ها، کردها، بلوچ‌ها، قـشقـایی‌ها، لرها، پارسی‌ها (‌فارس‌ها‌)اعـراب، آذری‌ها، ارامنه و یهودیان، آشوریان از جمله اقوامی هستند که کشورعزیزمان ایران را تشکیل داده‌اند.

یکی از این اقوام لرها هستند، لرها از نـژاد آریایی آمیخـته با قوم کاشی یا کاسیت هستـند، در طول تاریخ گروه‌هایی از اعـراب و ترک‌ها نیز با لرها اختلاط نـژادی پـیدا کردند، ولی در مجموع اصالت نـژادی آنها دست نخورده باقی مانده است.

 لرها عمدتا در استان‌های لرستان، خوزستان و کرمانشاه و تا حدودی همدان ساکن هستند، جمعیت آنها حدود یازده میلیون نفر است.

*لر بزرگ و لر کوچک

امام جمعه پلدختر امروز در گفت‌گو با فارس گفت: منطقه لرنشین در گذشته به دو منطقه لر کوچک و لر بزرگ تقسیم شده است، منطقه لر کوچک شامل، ایلام، لرستان و بخش‌هایی از استان همدان(نهاوند، ملایر و تویسرکان) است  و منطقه لر بزرگ، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، اصفهان، بوشهر و قسمت‌هایی از خوزستان را شامل می‌شود.

*لرها در سطح ایران پراکنده هستند

حجت الاسلام محمدعلی لروند افزود: در سایر نقاط ایران نیز افرادی از قوم لر به صورت پراکنده زندگی می‌کنند، لیکن امروزه عمده مناطق لرنشین و کانون استقرار الوار در حوزه سه استان لرستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و بخش‌هایی از استان‌های خوزستان، ایلام، فارس و اصفهان نیز جزِء قلمرو این قوم محسوب می‌شود.

*محل سکونت قوم لر از نظر شرایط آب و هوایی و ویژگی‌های جغرافیایی متنوع است

وی اظهار کرد: محل سکونت قوم لر از نظر شرایط آب و هوایی و ویژگی‌های جغرافیایی متنوع است، دامنه‌های کبیر کوه، منتهی به کوه‌های مرتفع، دارای آب و هوای سرد و خشک، درختان جنگلی بلوط و گردو، حیواناتی از قبیل پلنگ، بز کوهی، گوزن و گونه‌های مختلف پرندگان است.

امام جمعه پلدختر گفت:  در ناحیه خرم‌آباد، کثرت آب چشمه‌ها و رودخانه‌های محلی، سرسبزی و خرمی باغات و کشتزارهای این منطقه را به همراه داشته و شرایط محیطی در منطقه بختیاری و کهگیلویه، کوچ نشینی (ییلاق – قشلاق)تیره‌های مختلف قوم را سبب شده است.

وی افزود: لرها عمدتا مردمی با غیرت و شجاع هستند  و تفنگ عنصر لاینفکی از فرهنگ و زندگی قوم لر در دهه‌های اخیر بوده و با همین وسایل و تجهیزات و البته غیرت مثال‌زدنی آنها سال‌ها  دشمنان ایران را مایوس کرده است.

لروند اضافه کرد: لرها در زمان قاجار پایتخت فتح می‌کردند و در زمان رضاخان چنان ایستادند که حتی بمباران هوایی شده و به شهرهای مختلف تبعید شدند. 

*لرها به نظام، رهبری و ولایت عشق می‌ورزند

امام جمعه پلدختر افزود: البته در کنار این و از همه مهم‌تر عشق و ارادت مثال‌زدنی لرها به اهل بیت (ع) و مملکت، ولایت‌پذیری، پاکی، صداقت، سادگی زندگی آنها باعث شده است، این قوم درطول تاریخ هیچ وقت مقابل زور و ظلم سرخم نیاورد و تاب کوچکترین ظلمی چه نسبت به خود و دیگران را ندارند.

*مقام معظم رهبری: جنگیدن مردان لر بیش از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است

حجت الاسلام لروند گفت: در این خصوص مقام معظم رهبری می‌فرمایند، جنگیدن مردان لر بیش از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است،

از این‌رو امروز که دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وحدت و یکپارچگی ملت را نشانه رفته است و هر روز به یک بهانه سعی در تضعیف اقوام سراسر کشور را دارد، وظیفه ما از هر نژاد، فرهنگ وقوم است که با اطلاع‌رسانی درست و واقع بینانه نقشه‌های دشمنان قسم خورده این آب وخاک را نقش بر آب کرده و هر روز از لر، بلوچ،  ترکمن‌ وکرد گرفته تا فارس، آذری  بر وحدت و برادری تاکید نمایم از این‌رو طبق نظر مقام معظم رهبری مهمترین نکاتی که باید مدنظر همه اقوام ایرانی باشد، عبارتند از:

1- وحدت اقوام ایرانی، عامل کلیدی در به دست آوردن موفقیت‌ها از یک طرف و مأیوس کردن دشمن از طرف دیگر است.

2- انگیزه ایمانی و دینی و همچنین داشتن ملیت یکسان ایرانی در میان کلیه اقوام ایرانی مهمترین عاملی است که در سایه آن وحدت ملی شکل گرفته و باید تقویت شود.

3- نگاه به موضوع تعدد قومیت‌ها در ایران به عنوان یک فرصت و نه یک چالش، از مهمترین عوامل کلیدی در پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی است که باید مد نظر قرار گیرد.

4- بروز جنبه‌های افراطی قوم‌گرایی در سراسر جهان اسلام از خواسته‌های دشمن است که این تلاش با ظهور انقلاب اسلامی مضاعف شده است.

-------------------

عباس جودکی

-----------------

انتهای پیام/85009/خ30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها