امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62343
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۶
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ادامه گفت‌وگو با اساتید و پیشکسوتان قرآن کریم با موضوع بررسی ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ادامه گفت‌وگو با اساتید و پیشکسوتان قرآن کریم با موضوع بررسی «جایگاه مسابقات قرآن نزد قاریان و حافظان قران کریم» دقایقی با «مسعود نیک‌دستی» قاری بین‌المللی و نفر اول بیست‌و‌هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم به گفت‌وگو نشستیم.

پیش از وی هم گفت‌وگو با اساتید و قاریانی مانند «امین پویا» و «حسین اخوان‌اقدم» تقدیم علاقه‌مندان شد.

«مسعود نیک‌دستی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص مسابقات قرآن اظهار داشت: مسابقه نکات مثبتی مانند هیجان و رقابت دارد و در افراد ایجاد انگیزه می‌کند، همچنین شرکت‌کننده برای آماده نگاه داشتن خود همواره تلاش می‌کند و این امر سبب می‌شود که همواره در اوج باشد.

بسیاری از امتیازات اجتماعی فقط با کسب عنوان در مسابقه به دست می‌آید

وی با اشاره به نقاط ضعف مسابقات گفت: مسابقه نقاط ضعفی هم دارد مثلاً ممکن است زندگی یک قاری یا حافظ را تحت‌الشعاع قرار دهد زیرا افراد برای موفقیت در مسابقات برنامه‌های خود و خانواده را با آن هماهنگ می‌کنند؛ بسیاری از امتیازات اجتماعی و یا حتی مالی فقط با کسب عنوان در مسابقه به دست می‌آید که این از ضعف‌های مسابقات است.

وی آرزوی شکست برای رقیب را یکی از آفات مسابقه دانست و گفت: همچنین یکی از ایرادات بزرگ مسابقات این است که ممکن است یک قاری و یا یک حافظ آرزو کند که رقیبش بد بخواند و حذف شود و این امر با تقوا منافات دارد.

برخی از مفاد آیین‌نامه مسابقات سبب افت تلاوت می‌شود

نیک‌دستی وجود برخی مفاد در آیین‌نامه مسابقات را سبب افت تلاوت دانست و گفت: در مسابقات قرآن داوران از قاری انتظاراتی دارند که ممکن است زیبایی تلاوت را بگیرد، زیرا قاری باید بسیار خط‌کشی‌شده بخواند و رعایت بیش از حد تجوید و وقف و ابتدا زیبایی تلاوت را می‌گیرد در نتیجه ممکن است قاری بسیار خوش‌خوان باشد و در عین حال در مسابقات عنوان کسب نکند و همچنین ممکن است یک قاری قرائت خوبی نداشته باشد و در مسابقه به مقام برسد، در سال‌های گذشته برخی افراد بودند که به همین دلیل پس از کسب عنوان، تلاوتشان افت کرد و دیگر نمی‌خوانند اما از امتیازات کسب عنوان بهره‌مند هستند.

باید اهداف مسابقات تبیین شود

این قاری بین‌المللی پیشنهادی مبنی بر تشکیل اتاق فکر برای مسابقات ارائه کرد و گفت: باید ابتدا ببینیم هدف ما از برگزاری مسابقات چیست، اگر هدف این است که قاریان ما به جهان اسلام معرفی و به ستاره‌ای تابناک تبدیل شوند این نوع مسابقات کارایی چندانی ندارد، البته ضروری است که اتاق فکری تشکیل شود و در ابتدا اهداف برگزاری مسابقات را تعیین و مسابقه را با این اهداف هماهنگ کنند.

راه‌های زیادی برای کسب موقعیت‌های اجتماعی وجود دارد

نیک‌دستی با اشاره به اینکه نباید قاریان و حافظان همه زندگی را در مسابقه ببینند، گفت: یکی از عوامل موفقیت در مسابقه خود افراد هستند، اگر فرد همه زندگی خود را در کسب عنوان در مسابقات ببیند همواره مضطرب است و با یک شکست نا‌امید می‌شود در حالی که راه‌های زیادی برای کسب موقعیت‌های اجتماعی وجود دارد که یک فرد با کمی تلاش می‌تواند به این موقعیت‌ها دست پیدا کند.

حضور در مسابقات قرآن برای رضای خدا باشد

نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با توصیه قاریان و حافظان قرآن به رعایت تقوای الهی گفت: باید قاریان و حافظان قرآن کریم با رعایت تقوای الهی برای رضای خدا و با انگیزه خدایی گام به مسابقات بگذارند و بدانند که برای کسب موقعیت‌های اجتماعی راه‌های زیادی وجود دارد و تنها به کسب عنوان در مسابقات قرآن فکر نکنند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «مسعود نیک‌دستی» متولد 1355 در اصفهان  است، وی در سال 1374 در رشته دندانپزشکی پذیرفته و در سال 1380 موفق به اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی شد، نیک‌دستی در سال 1389 توانست برای اولین‌بار در طول 33 سال گذشته، استان اصفهان را صاحب مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کند وی از سوی سازمان نظام پزشکی کشور مفتخر به دریافت عنوان جراح و دندانپزشک نمونه کشور شد.

انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها