امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62351
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۶
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین نشست خبری دبیرکل جدیدالورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صبح ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین نشست خبری دبیرکل جدیدالورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صبح امروز در ساختمان شماره یک این نهاد با حضور محمدحسین ملک‌احمدی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این نشست خبری محمد حاج‌مومنی مدیرکل روابط عمومی نهاد کتابخانه‌ها که از صبح امروز به عنوان مدیر این روابط عمومی به جای وحید شاکری منصوب شده بود، برنامه را آغاز کرد.

ملک‌احمدی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ضمن اشاره به اینکه در فواصل زمانی برنامه‌ریزی شده و یا در صورت نیاز نشستی با اهالی خبر برگزار خواهند کرد، گفت: همانطور که در روز معارفه هم عنوان کردم رویه‌ام با رسانه‌ها در مسیر ارتباط و تعامل خواهد بود زیرا معتقدم کار فرهنگی و اصولا هر فعالیت اجرایی و مخصوصا فعالیت فرهنگی بدون همراهی و همکاری اصحاب رسانه محقق نخواهد شد.

به گفته وی، اگر قرار باشد به ماهیت کتابخانه‌ها نگاهی داشته باشیم این ارتباط به اشکال مختلفی برقرار می‌شود که طبیعتا همه عناصری که می‌توانند برای ارتقای جایگاه مطالعه نقش داشته باشند باید در این مسیر قرار گیرند.

* شخصا تلاش دارم نگاهم فرهنگی باشد، از سیاست‌زدگی پرهیز کنم و اسیر آن نشوم

وی ضمن اشاره به اینکه ما یک بخش فرهنگی هستیم، تأکید کرد: شخصا تلاش دارم نگاهم به این مقوله فرهنگی باشد، از سیاست‌زدگی پرهیز کنم و اسیر آن نشوم.

در ادامه این مراسم دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به سوالی در مورد ارتقای کیفی و کمی مطالعه و برنامه‌‌های این نهاد برای رادیو کتاب گفت: تلاش دارم در این نشست به کلیات مباحث بپردازم، چون یکی از نکاتی که در آن عمل خواهم کرد رعایت شأن و جایگاه هیأت امناست در قانون نهاد کتابخانه‌ها وزین‌ترین رکنی که داریم هیأت امنا هستند که متشکل از 5 فرد حقیقی و 5 فرد حقوقی است. طبیعتا سیاست‌‌ها باید به تصویب آنها برسد. خصوصا در شرایط فعلی که ترتیب هیأت امنا تغییر کرده است. امیدوارم تا پایان سال 92 اولین جلسه را برگزار کنیم.

* قول مساعد دبیر کل به همکارانش در نهاد کتابخانه‌ها

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره بازدید روز گذشته از بخش‌های مختلف نهاد توضیح داد: عملکرد نهاد در هفت سال گذشته و آمارهای ارائه شده باید بررسی شود. هنوز فرصت نکرده‌ام وارد جزئیات و احکام پرسنل شوم اما این قول را می‌دهم که پس از استقرار کامل دوستان در مجموعه امور مالی و اداری نهاد اولین کارم بررسی احکام پرسنلی و رفع نواقص احتمالی باشد.

وی ادامه داد: در سال 84 نخستین کاری که صورت گرفت تعیین تکلیف وضعیت استخدامی همکاران بود در آن دوران 4 هزار نفر نیروی انسانی داشتیم که بیش از نیمی از آنها قراردادی بودند. حتی برخی از آنها با سابقه بیش از بیست سال، هنوز قراردادی بودند از این رو در آن سال اولین کار بررسی حداقل حقوق دستمزد و مبنا قرار گرفتن آن شد.

* یکی از سخت‌ترین سال‌‌های عمری کارم سال 85 و 86 بود

ملک احمدی در ادامه ضمن بیان اینکه یکی از سخت‌ترین سال‌‌های عمری کارم سال 85 و 86 بود، گفت: به دلیل عظمت کار در آن سال‌ها انفکاک این مجموعه از ارشاد بسیار دردناک بود زیرا در مجموعه نظام اداری، یکی از سخت‌ترین کارها انفکاک است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در پاسخ به سوالی پیرامون ارتقای کیفی کتاب‌داران هم گفت: بیش از توجه به مسائل مالی در زمینه ارتقای کیفی کتابداران به خصوص ارتقای علمی و ارتقای فضای شغلی تلاش خواهم کرد. تلاش من بر این است در کتابخانه‌ها فضای دلمرده‌‌ای که کتابدار احساس می‌کند در آن محسوس است از بین برود قطعا من این را قبول ندارم چرا که این فضا ما را به هدف یعنی ارتقای کتابخوانی نمی‌رساند.

* هیچ مبنایی برای تعریف مطالعه نداریم

وی در ادامه پیرامون میزان سرانه مطالعه تأکید کرد: سرانه مطالعه بحث چالشی است هم به لحاظ اینکه بخش‌های مختلف ورود می‌کنند و میزانی را اعلام می‌کنند و هم به لحاظ اینکه این سرانه‌ها گاهی با هم اختلاف فاحشی دارند. یعنی برخی از آنها از سه دقیقه و برخی دلالت تا هفتاد دقیقه دارند، طبیعی است که اگر مبنای مشخصی وجود داشته باشد تفاوت تا این حد نباید باشد. البته در این راستا می‌توانم به مسئله تورم اشاره کنم ممکن است میزان تورم از سوی دستگاهی 25 درصد و دستگاهی دیگر 27 درصد باشد و این دو درصد تفاوت طبیعی است اما اگر دستگاهی 6 درصد و دستگاهی دیگر 40 درصد تورم را اعلام کند طبیعی است کسی به آنان اعتنا و اعتماد نمی‌کند.

به گفته ملک‌احمدی نکته اصلی این است که ما هیچ مبنایی برای تعریف مطالعه نداریم.

* اگر مسئولیت سنجش به ما محول شد طبعا ورود می‌کنیم و سعی می‌کنیم به سرعت مبنایی را تعریف کنیم

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه باید جایگاه خود را در این مسیر ارائه سرانه مطالعه مشخص کنیم، توضیح داد: اگر مسئولیت سنجش به ما محول شد طبعا ورود می‌کنیم و سعی می‌کنیم به سرعت مبنایی را تعریف کنیم و آن را به عنوان سرانه مطالعه در سال پایه تعریف و مدام سنجش داشته باشیم تا ارتقا یا نزول این روند را ارزیابی کنیم. این مهم نیز در هیأت امنا مطرح می‌شود و با توجه به اینکه وزیر ارشاد به عنوان رئیس هیأت امنا حضور دارند می‌توانند کمک بهتری به ما بکنند.

* آخرین برآورد را از نیم درصد شهرداری ندارم/ برای نیم درصد برنامه داریم

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، درباره بدهی شهرداری به نهاد که سال‌ها مورد بحث بوده و از آن به عنوان نیم درصد یاد می‌شود، پاسخ داد: آخرین برآورد از نیم درصد را در دست ندارم، تا دقیقا بگویم در سال جاری چقدر است، 120 میلیارد تومان در سال جاری برآورد می‌شود که شهرداری‌ها باید به کتابخانه‌ها پرداخت کنند. رویه‌ام این بود که با شهرداری‌ها تعامل کنیم البته در جهت اجرای قانون و نه در جهت چشم‌پوشی از آن و یا در جهت تضعیف قانون؛ اگر ما هم چشم‌پوشی کنیم باید به دیوان محاسبات پاسخگو باشیم بنابراین در جهت اجرای قانون باید تعامل کنیم. این بدین معناست که من با برخی رفتارها مخالف هستم اینکه ما از شهرداری در یک شهرستان دورافتاده یا مرکز استانی بخواهیم نیم درصد را به حساب نهاد، متمرکز در تهران واریز کند و ما در تهران هزینه کنیم درست نیست، این مهم با روح قانون مغایرت دارد و منتج به نتیجه نخواهد شد. نتیجه طبعا آن خواهد بود که شهرداری‌ها شورای شهر شهرستان و استان ممکن است یک سال این پرداخت را انجام دهند اما ضد انگیزه‌ای ایجاد خواهند شد.

وی ادامه داد: من نگاه نمی‌کنم تا ببینم صندوق نهاد متمرکز و دارای سرمایه هنگفتی باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر برای دریافت نیم درصد مشکل داریم و پیش از این نیز مجلس ایرادی نسبت به مصوبه دولت گرفته بود قرار است اصلاحیه برای رفع آن بدهم. روز گذشته نیز متن پیشنهادی را مطالعه کردم و درخواست داشتم که مجددا با نظر بنده اصلاحات صورت گیرد تا در نهایت در هیأت دولت مصوبه بگیریم و آن نیم درصد را با لحاظ کردن سیاست‌های کلی هیأت امنا که رکن اصلی نهاد است و با لحاظ جایگاه انجمن‌های استانی و شهرستانی در حساب مشخصی قرار گیرد و با نظر انجمن‌های محلی و در چارچوب سیاست‌های هیأت امنا هزینه شود.

* بازنشسته نیستم

ملک‌احمدی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه شما بازنشسته هستید و به نهاد آمدید، گفت: بنده عضو هیأت علمی دانشگاه هستم و تا 35 سالگی می‌توانم بازنشسته نشوم.

وی پیرامون مؤسسات تابعه نهاد و ادامه کار آنها، گفت: اگر هر یک را هیأت امنا تصویب کنند مشکل خاصی به لحاظ قانونی برای ادامه کار نخواهند داشت. اما به لحاظ وظایف و عملکرد به بخشی از کارها و ارتباط‌های نهاد نتوانسته‌ام پی ببرم. ما 4 موسسه تابعه داریم که در ادامه با آنها نشست برگزار می‌کنم و پس از آن تصمیم خواهم گرفت.

* وجود کارگروه خرید کتاب لازم است/ فعالیتش ادامه خواهد داشت

این مقام مسئول در نهاد کتابخانه‌ها پیرامون کارگروه‌های خرید کتاب حضور آنها را اصلی مهم تلقی و توضیح داد: اصل وجودی این کارگروه‌ها به سال‌های قبل بازمی‌گردد حتی پیش از پذیرش مسئولیت از سال 81. اما هر زمان تغییرات را در کارگروه‌ها شاهد بودیم با نظر هیأت امنا بوده در زمان بنده که اینگونه بود پس از آن را مطلع نیستم.

وی تصریح کرد: اصل وجود این کمیته خدشه‌ناپذیر است و فعالیتش ادامه خواهد داشت.

* گلایه دبیرکل از اخبار کذب برخی رسانه‌ها

دبیرکل در ادامه که دل پری از برخی رسانه‌ها پیرامون شایعه انتصابش و فعالیت‌هایش در دوران گذشته داشت، اینگونه توضیح داد و افزود: متأسفانه برخی شایعات طی چند روز گذشته مطرح شد که فلان شخص از نهاد رفته و فلانی می‌آید و در ادامه آن مسائلی را گفتند. دوستانم می‌گفتند مسائلی که درباره شما مطرح شده پاسخ بدهیم من گفتم هنوز مشخص نیست به نهاد بروم یا نه اما باید به نکاتی در این نشست اشاره کنم. در آن اخبار به برخی شخصیت ها اشاره شده بود که در دوره‌هایی در نهاد بودند آن فرد هیچ گاه در دوره مسئولیت من در نهاد نبود نه در مقام مشاورت و نه مدیریت، حتی یکی از این افراد را در طول عمرم ندیده و صحبت نکرده‌ام.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه از برخی کتاب‌ها در این اخبار یاد شده که اگر این گروه دوباره بیایند چه کتاب‌هایی خواهند خرید من عرض می‌کنم کتاب‌های نام برده شده در اخبار چند روز گذشته کذب بود چنین خریدهایی از سوی نهاد انجام نشده است. برخی کتاب‌های مورد اشاره آثاری بود که دوره‌شان همان سال‌های 77-76 بود در صورتی که من سال 81 به نهاد آمدم و زمان آن کتاب‌ها گذشته و در بورس نبودند اگر افرادی که این مطالب را مطرح کردند کمی فکر کرده و مطالب را با دوران مسئولیت من تطبیق می‌دادند این صحبت‌ها را ارائه نمی‌کردند اما منکر نیستم امروز ممکن است شما به کتابخانه‌ای بروید که کتاب آن را نهاد خریداری نکرده باشد البته آثاری که مجوز و شابک هم داشته باشد نهاد می‌تواند آنها را بخرد اما ممکن است شخصی آن را به کتابخانه‌ای هدیه کرده باشد و یا مدیر کتابخانه آن را به آن کتابخانه اهدا کرده باشد. این اثر جزء اموال کتابخانه است ولی وظیفه کتابدار آن است که مخاطب خود را بشناسد و سپس کتاب تهیه کند.

وی در ادامه پیرامون سرانه مطالعه خاطرنشان کرد: ضابطه ما برای انتخاب کتاب باید بدانید چه مسائلی خواهد بود. فکر می‌کنم باید چند کار عمده را انجام دهیم اول رشد کتابخوانی، دوم ارتقای سلیقه کتاب‌خوان و تغییر آن به سمتی که کتاب مفید را مطالعه کند، سوم سهولت در دسترسی به کتاب و چهارم تعامل خوب با ناشرین؛ اما تلاش خواهم کرد که میزان مطالعه را افزایش دهیم. طبیعتا با ارتقای جایگاه کتاب و ارتقای کیفی ذائقه کتاب‌خوان‌ها باید در این مسیر به نکات اصلی توجه کرد اول مخاطب‌محوری است بنده هم قبول دارم و همیشه هم مخالف بوده‌ام که صرف اینکه یک کتابی از سوی ناشری منتشر شد بلافاصله 4 هزار نسخه از آن را بخریم. چرا که کمتر کتابی می تواند برای همه کتابخوان‌ها مفید باشد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، گفت: ما هنوز در هر استان کتابخانه مرکزی نداریم و تنها هفت کتابخانه مرکزی داریم.

* نگاه ما باید مخاطب محور باشد

ملک‌احمدی با تأکید بر اینکه باید با این نگاه مخاطب‌محوری بنگریم که کتابخانه‌ها نیازمند چه کتاب‌‌هایی هستند، توضیح داد: در این راستا فرهنگ مناطق مورد تأکید است از سوی دیگر نگاه کتابدار و مراجعان به کتابخانه مهم تلقی می‌شود.

* ماجرای استخدام پیمانی اعضای ستاد مشایی در نهاد

وی در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه از چند ماه پیش استخدام پیمانی اعضای ستاد آقای مشایی در نهاد کتابخانه‌ها کلید خورده اما از سوی دیگر آقای واعظی آن را تکذیب می‌کنند، آیا این مطلب صحت دارد یا نه، گفت: نگاه من رعایت قانون است. رویه‌ام همین است و شاید یکی از مشکلات من در گذشته به رعایت قانون بازمی‌گشت. در این مورد هم مبنای من قانون است. تا به امروز هرگز پایم به دستگاه‌های نظارت در طول 31 سال مدیریتم باز نشده است.

* فعالیت‌ ده سال گذشته نهاد کتابخانه‌ها بازنگری می‌‌شود/ گزارش‌های روز معارفه جای تامل دارد

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در نخستین نشست خبری در ورود به نهاد کتابخانه‌ها در پاسخ به سوال فارس پیرامون طرح‌های تصویب و اجرا شده در زمان دبیرکلی منصور واعظی توضیح داد: در جلسه معارفه هم عنوان کردم خوشبختانه و یا بدبختانه برای بار دوم در این مسئولیت قرار می‌گیرم، دوستانی که در آن زمان بودند می‌توانند شهادت دهند زیرا مستنداتی وجود دارد و خوشبختانه در آن دوران مطالعه طرح‌هایی را انجام دادیم و حتی برخی طرح‌ها نیز فرصت اجرا یافت.

* عملکرد ده سال گذشته را بازنگری می‌کنم

وی افزود: دو طرح کلان داشتیم طرح جامع توسعه کتابخانه‌های عمومی و طرح فناوری اطلاعات کتابخانه‌های عمومی که البته طرح‌های دیگری چون کتابخانه‌های سیار کتابخانه‌های روستایی، کتابخانه‌های نابینایان و زندانیان و ... از جمله آنهاست.

ملک احمدی تصریح کرد: واقعیت این است که این طرح بسیار عظیم بود و خاطرات خوبی از آن ایام دارم، ضمن اینکه خوشبختانه در آستانه دهمین سالگرد تصویب قانون نهاد هستیم. 17 اسفند سال 82 این قانون تصویب شد و احتمالا سه هفته دیگر احتمالا برای آن سالگرد برگزار می‌کنیم.

این دبیر کل توضیح داد:در شرایطی هستیم که اتفاقات بزرگی را پشت سر گذاشته‌ایم تعصب خاصی روی چند سال حضورم خصوصا از سال تصویب این قانون ندارم، اما یکی از امور مورد تاکید من بازنگری در عملکرد ده سال گذشته است که بخشی از آن به دوره بنده و بخشی به دوره هفت سال گذشته باز می‌گردد.
 

* ارتباط برخی فعالیت‌ها با نهاد کتابخانه‌ها را نفهمیدم

ملک احمدی گفت: البته هنوز  به شکل جدی وارد بحث محتوایی طرح‌های نهاد نشده‌ام اما همواره به برخی فعالیت‌ها نقد داشته‌ام به برخی دوستان گفتم من نفهمیدم که ارتباط برخی فعالیت‌ها با نهاد کتابخانه‌ها چیست.

وی ادامه داد: البته از بحث فعالیت‌ها هم به شدت خوشحال شدم چرا که مرتبط و عالی بود به گفته وی بدون ورود به محتوای فعالیت‌ها عرض می‌کنم که ارزیابی دقیقی با حضور مدیران و معاونان انجام خواهم داد بر این اساس از عصر امروز با تک تک مدیران جلسه خواهم داشت و جمع‌بندی نهایی را در هیات امنا مطرح کرده و پیرامون آن تصمیم می‌گیریم.

* برخورد حذفی ندارم

ملک احمدی در پاسخ به سوال دوم فارس که پیرامون روند تغییر مدیران در نهاد کتابخانه‌ها پرسیده شد توضیح داد هنوز ورودی به مدیریت‌ها نکرده‌ام و طبیعتا از امروز به تک تک مدیران جلسه خواهم داشت و تصمیمات بعدی را اخذ خواهم کرد.طبیعی است هر فردی با ورود به جمع تغییراتی را ایجاد می‌کند البته رویه من همانند 31 سال کار اجرایی در بخش‌های مدیریتی بوده اما عرض می‌کنم هیچ یک از مدیران را عزل نکردم اما تغییرات به تدریج حاصل شد البته برخی دوستان هم بازنشسته شدند. رویه من همواره عدم برخورد حذفی بوده است اما اگر ببینم فردی در پستی هست که حداقل‌های مورد نظر ما را که قانونی است رعایت نمی‌کند تغییر می‌دهم.

* گزارش‌های روز معارفه جای تامل دارد/معتقد نیستم وضع مالی نهاد عالی است

دبیرکل نهاد  کتابخانه‌ها در پاسخ به سوال سوم فارس مبنی بر اینکه شما گفته‌اید در پایان سال 92 نهاد کتابخانه‌ها 15 میلیارد تومان تعهد مالی دارد اما منبع مالی برای آن مشخص نشده آیا این مهم با سخنان منصور واعظی در مراسم تودیع خود که گفته است وضعیت مالی نهاد عالی است متناقض نیست گفت: اجازه دهید پیرامون این بدهی 15 میلیارد تومانی پاسخ ندهم من مسئول آن نیستم از معاونت اداری مالی و کتابخانه‌ها گزارشی خواهم گرفت زیرا بخشی از این تعهدات داخلی است و مربوط به مجموعه است بسیار روشن و واضح هستند،‌اما فرمایشات آقای واعظی را در جلسه تودیع و معارفه نخواستیم بسنجیم زیرا مایل بودم جلسه شاد شود؛ بخشی از گزارشاتی که آن روز داده شد جای تامل دارد معتقد نیستم وضع مالی نهاد عالی است. این تعبیر عالی بار معنایی دارد و شاید با بخشی از اطلاعات موجود ما همخوانی نداشته باشد.

وی ادامه داد: آنچه را در روز معارفه تحویل گرفته‌ام ارزیابی خواهم کرد امیدوارم این تعهدات مالی بدون مشکل پیش رود و منابع آن تامین شده باشد اما همکاران آقای واعظی می‌گویند منابعی برای این تعهدات پیش‌بینی نشده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار