امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62368
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۶
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از مستند «جای خالی» عصر امروز با حضور محمد رجبی دوانی رئیس ...

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از مستند «جای خالی» عصر امروز با حضور محمد رجبی دوانی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سالن همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

محمدرجبی دوانی در ابتدای این مراسم گفت: طبعاً گذشته چراغ راه آینده است و ما باید نگاهی به گذشته خودمان داشته باشیم از طرفی دیگر خود را نمی‌توان شناخت مگر خود را با دیگران مقایسه کنیم هیچ گروه بشری در هیچ دوره تاریخی و در هیچ نقطه‌ای از جهان بدون فرهنگ نیست، زیرا در جنگلی هم گروهی بدون امکانات زندگی می‌کنند همین نحوه زندگی که روان معینی دارد و مناسبات آنها را شکل می‌دهد فرهنگ است، فرهنگ عبارت است از نحوه‌ای که انسان در ارتباط با هم نوعان و خودش مشخص می‌کند، اصل وجود فرهنگ اگر نبود انسان نمی‌توانست زندگی کند از این جهت ما باید بین فرهنگ و تمدن تفاوت قائل شویم. چنانچه انسانی که دارای فرهنگ است در جایی ساکن شود آن عینیتی پیدا کند تمدن گفته می‌شود.

وی افزود: یک فرهنگ به نام فرهنگ خاص داریم که شامل علم و... است کسی که می‌گویند کار فرهنگی می‌‌کند یعنی اهل علم و فلسفه است، معنی قدیمی فرهنگ که در قدیم کار سرد داشت کالچر بود که به معنی کشاورزی است، چون زندگی در حال حرکت کوچ‌نشینی دام‌داری است پس کشاورزی را طلب می‌کند در ادبیات قدیم ما فرهنگ به این معنا نبود، فرهنگ در ادبیات قدیم به معنی ادب بود، انسانی که می‌گفتند فرهیخته است شخصی بود که آداب درست زندگی عملی را می‌داند، ادب یا آداب یعنی بهترین روش برای شروع هر کاری تا فرهنگ نباشد تمدن هم

رجبی در ادامه گفت:‌ اگر مردمی در بخشی از زندگی خود در یک دوران کلان به یک آداب و اصول و شیوه خاصی برای تعامل با جهان اطراف خود دست یابند و این شیوه را نسل به نسل منتقل کنند٬ درواقع تمدن را خلق کرده اند. بنابراین تا فرهنگ نباشد تمدن نیز نخواهد بود. کسی که به دنبال تمدن جدیدی است باید در ابتدا فرهنگ جدیدی را به وجود آورد تا سپس خودبه خود تمدن خلق شود.

وی فرهنگ در ادبیات قدیم ما را به معنای ادب دانست و خاطرنشان کرد: انسان فرهیخته کسی را می گفتند که آداب درست زندگی عملی را می داند. ادب یا آداب یعنی بهترین روش را برای هر کاری را می شناسد. لذا به او آداب دان یا فرهیخته یا فرهنگ دان می گفتند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اما خود فرهنگ از نوع دیدگاهی که انسان به عالم، انسان و مبدا عالم هستی دارد، شکل می گیرد. لذا آن پاسخی که به چه هستم، از کجا آمده ام و به کجا می روم، فرهنگ را شکل می دهد. لذا فرهنگ با تغییر دیدگاه به وجود می آید تا خود به خود عینیت پیدا کند و تمدن جدیدی را شکل دهد.

رجبی بیان کرد: آنچه ما امروز شاهدش هستیم به هیچ وجه فرهنگ اسلامی نیست. لذا آنچه که باید به آن فکر کنیم مسائل دیدگاهی است که این مسائل دیدگاهی خودبه خود اتقضا می کند تا ما نحوه زندگی دیگری را برای خود متصور شویم و تا زمانی که ما به نوع دیگری از زندگی و مصرف و تولید فکر نکنیم، فرهنگی تغییر نمی کند. زمانی که شاهد ادبیات جدید، هنر نو، زبان غنی و اخلاق متفاوتی باشیم آن وقت می توان به ظهور فرهنگ جدید

در ادامه این مراسم کمیل سوهانی کارگردان مستند «جای خالی» گفت: در عرصه فرهنگ کار کمی انجام شده است درصورتی که ریشه بسیاری از مسائل و معضلات کشور فرهنگ است. بسیاری از مشکلات در عرصه سیاسی به دلیل نداشتن قدرت تحمل یکدیگر است. فرهنگ مقوله مظلومی است و ما دقیقا بدین دلیل تصمیم گرفتیم، مستندی در این حوزه بسازیم.

وی اظهار داشت: ما به قدر بضاعت و دانش خود سعی کردیم بپردازیم به آنکه جای چه چیزی خالی است و باید به چیز پرداخت.

سوهانی با اشاره به نقش فرهنگ در زندگی عنوان کرد: به نظر من مهم‌ترین جای خالی ما این است که ببینیم جای چه چیزی خالی است، یعنی به وجود آمدن یک گفتمان اجتماعی قدم اول برای حرکت به سمت تعالی و اصلاح فرهنگی است، ضروری‌ترین چیز به وجود آمدن فضای بدون هیجان برای تشکیل گفتمان فرهنگ است، ما در ابتدای این راه هستیم،‌اول باید گفت‌وگوها ایجاد شود تا از دل گفت‌وگوها آسیب‌‌ها شناخته شود تا به نقطه خوبی برسیم.

محمدصادق باطنی تهیه کننده این مستند در ادامه سخنان سوهانی عنوان کرد: ما در مواجهی که در سطح کشور و در بین مردم و مسئولین داریم مشاهده می کنیم به اینکه فرهنگ بدون توجه و دور واقع شده است. گرچه با معضلات فرهنگی هر روز مواجهیم اما خیلی راحت از آنها عبور می کنیم. لذا جای خالی تلاشی بود برای آن که قدر کمی بتوانیم گرد و خاکی که بر روی موضوع فرهنگ عمومی ایجاد شده است بزداییم تا به طبع آن فضایی ایجاد گردد تا بتوان بر روی مسئله فرهنگ عمومی بحث کرد.

محمدالیاس قنبری پژوهشگر مستند «جای خالی» درباره مراحل پژوهش این مستند گفت: ادبیات و گفتمانی در میان ما رایج است که من اسمش را می گذارم دولت ستیزی و ملت ستایی! اما باید دید این دولت از کجا آمده است؟ و فکر می کنیم فرهنگ چیزی است که مدیران محاط بر آن هستند و آن را اداره می کنند. اما توجه نداریم که این مدیران خود نیز شناور در این فرهنگ اند و در آن تنفس می کنند. لذا این تئوری که مدام ناکارآمدی ها را به

وی افزود: وقتی فیلم را برای برخی اساتید پخش کردیم گفتند قرار نیست که همیشه شما نگاه وسیعی به فرهنگ داشته باشید و فرهنگ خودش باید خودش را پیدا کند. اگر جای خالی در فرهنگ نباشد فرهنگ پویایی خود را از دست می‌دهد.

قنبری شکل گیری ایده اصلی مستند را قبل از طرح سوالات رهبری در استان خراسان شمالی در خصوص فرهنگ عنوان کرد و گفت: متاسفانه این فرهنگ هم در میان ما است که تا رهبری در مسئله ای وارد نشوند ما نیز توجهی نمی کنیم.

وی آفت دیگر این نگاه را، نگاه مهندسی به فرهنگ دانست و گفت: اگر ما نیز در بخش هایی از مستند بدین آفت دچار شدیم باید جبران کرد.

سوهانی در پایان این مراسم تاکید کرد: بسیاری مواقع جای یک گفتگو که بنشینیم و بحث کنیم تا ببینیم جای چه چیزی خالی است، اگر چنین فضایی شکل بگیرد در دل همین گفتگوها راهکارها پیدا می‌شود. ما در ابتدای این راه هستیم، لذا ابتدا باید با گفتگو، آسیب ها شناخته شود تا سپس راه حل ها یافت شود.
انتهای پیام/ع
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها