امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62380
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۵۵
تعداد بازدید: 33
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری بوابه نیوز، ملت لیبی امروز دوشنبه سومین سالگرد انقلاب هفدهم فوریه در این کشور را که انقلابیون قهرمان آن با ریختن ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری بوابه نیوز، ملت لیبی امروز دوشنبه سومین سالگرد انقلاب هفدهم فوریه در این کشور را که انقلابیون قهرمان آن با ریختن خون خود و جهاد و مبارزه علیه چهار دهه دیکتاتوری رژیم قذافی به پیروزی رساندند، جشن می‌گیرند.

خیابان‌ها و میادین اصلی در همه شهرهای لیبی آذین بندی شده و شهروندان هم خودروهای خود را با پرچم‌های استقلال لیبی تزئین کرده‌اند.

هرچند انقلاب لیبی در هفدهم فوریه سال 2011 آغاز شد، اما مبارزه انقلابیون این کشور علیه رژیم قذافی و وابستگان وی تا اواسط تابستان سال 2011 ادامه داشته و در نهایت با کشته شدن قدافی در 21 آگوست همان سال به پیروزی رسید.

لیبیایی‌ها طی سال گذشته بخشی از امیدهای خود را برای رسیدن به کشوری محقق کردند که مبتنی بر نهادهایی قانونی است و مردم از آزادی بیان برخوردار باشند و ایجاد نهادهای جامعه مدنی در لیبی تا حد زیادی در ترسیم جلوه‌های نظامی دموکراتیک که مردم لیبی را راضی کند تاثیرگذار بوده است.

این نهادها با به راه انداختن فراخوان‌ها در حمایت و یا مخالفت با برخی تصمیم‌های کنگره ملی و دولت لیبی در مشارکت مردم در روند سیاسی کشور سهیم بوده‌اند.

این جشن و پایکوبی در شرایطی است که با تصویب کنگره ملی لیبی،‌ این کشور در انتظار انتخاب اعضای شورای تدوین قانون اساسی این کشور و انتخابات شوراهای شهر در بیستم فوریه است.

از سوی دیگر کنگره ملی لیبی در پی اعتراضات مردمی از تصمیم خود برای تمدید دوره فعالیتش تا پایان سال 2014 صرف نظر کرد در همین زمینه علی زیدان نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد هیأت وزارتی خاصی را برای پیگیری و تمهید مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام تعیین کرده است.

مردم طرابلس شب گذشته با تجمع در میدان شهدای این شهر در حالی که پرچم‌های استقلال لیبی را در دست داشتند با سر دادن شعار الله اکبر و خواندن سروده‌های انقلابی به جشن و پایکوبی و آتش بازی پرداختند.

برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تفریحی نیز از سوی نهادهای مدنی و خودجوش مردمی به همین مناسبت در شهرهای مختلف لیبی برگزار شده است.

نیروهای مسلح لیبی اعم از نیروی هوایی و زمینی با رژه و چتربازی و دیگر مراسم نظامی سومین سالگرد قیام سال 2011 این کشور را گرامی داشتند.

مقامات لیبی نیز از مردم این کشور خواسته‌اند با حفظ همبستگی و اتحاد خود لیبی را از راه‌های دموکراتیک مسالمت آمیز بسازند و فریب دعوت‌ها برای فتنه انگیزی که با اهداف و خواسته‌های شخصی مطرح می‌شود را نخورند.

آنها تاکید کردند که دوره دیکتاتوری‌ها گذشته و برگشت ناپذیر است و لیبیایی‌ها فریب این دعوت‌ها را نمی‌خورند.

علی زیدان، نخست وزیر موقت لیبی شب گذشته به همین مناسبت در نطقی تلویزیونی گفت: در لیبی فرصت برای همه لیبیایی ها فراهم است تا نظرات خود را به صورت مسالمت آمیز و مسئولانه بیان کنند و این تجسم واقعی دموکراسی است.

زیدان برگزاری انتخابات برای تعیین اعضای شورای تدوین قانون اساسی را مرحله‌ای از روند انتقال دموکراتیک در کشورش خواند و گفت دولت با رئیس کمیسیون ملی انتخابات در تماس است تا فضای مناسب و آمادگی‌ها برای برگزاری این انتخابات فراهم شود و در همین ارتباط کمیته‌ای وزارتی تشکیل شده است و وزارت کشور و دفاع نیز مسئولیت تامین برگزاری امن این انتخابات را برعهده دارد.

با این وجود اقدامات تروریستی و ناامنی‌ها در لیبی همچنان ادامه دارد، عصر دیروز یکشنبه سرنشینان مسلح یک دستگاه خودرو با تیراندازی به سمت یک افسر سابق امنیتی لیبی ، وی را مقابل خانه‌اش در شهر بنغازی در شرق لیبی ترور کردند.

در این اقدام تروریستی افسر سابق لیبی کشته و یک فرد همراه این افسر لیبی به شدت مجروح شد.

آدم ربایی‌ها و اقدامات گروه‌های تبهکار هم در شهر بنغازی، مهد قیام مردم لیبی ادامه دارد و منابع روز گذشته دو مورد آدم ربایی را در این شهر گزارش دادند.

بنغازی که مهد انقلاب مردمی لیبی به شمار می‌رود، اکنون به یک صحنه ناآرامی‌ها و قتل شخصیت‌های نظامی و غیرنظامی و آدم ربایی مبدل شده است ضمن آنکه این نا آرامی‌ها دیگر شهرهای لیبی از جمله طرابلس، پایتخت این کشور را نیز دربر گرفته است.

بخشی از مردم لیبی دولت را در برقراری امنیت و پایان دادن به اقدامات تروریستی در مناطق مختلف لیبی ناتوان دانسته و خواستار کناره گیری وی از قدرت هستند.

خلیفه حفتر، سرتیپ بازنشسته و از فرماندهان سابق نیروی زمینی لیبی اواخر هفته گذشته با پخش نوار ویدیویی و صدور بیانیه‌ای تعلیق فعالیت کنگره و تشکیل شورای انتقالی موقت در لیبی شده بود اما این بیانیه وی مورد استقبال لیبیایی‌ها قرار نگرفت و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی لیبی برای بازداشت سرتیپ حفتر که به تلاش برای کودتای نظامی علیه دولت لیبی متهم شده است، تلاش می‌کنند.

سرتیپ خلیفه حفتر در  اواخر دهه 1980 از رژیم قذافی جدا شد وی در ژوئن سال 1988 ارتش ملی لیبی را تشکیل داد و بعد از منحل شدن شاخه نظامی این گروه، به آمریکا رفت و بیست سال در ایالت ویرجینیا زندگی کرد.

سرتیپ حفتر در مارس 2011 به لیبی بازگشت تا از انقلابیون در جنگ علیه قذافی حمایت کند، حفتر نفوذ زیادی در صفوف انقلابیون به دست آورد و حتی گفته می‌شود اکثر فرماندهان نظامی ارتش نوپای لیبی از او حمایت می‌کنند.

حفتر با اظهارات اخیر خود در نوار ویدیویی و مطرح کردن نقشه راه پنج ماده‌ای برای لیبی در پی سلب مشروعیت از حکومت کنونی لیبی برآمد. وی خواستار توقف کار کنگره ملی لیبی و کناره گیری دولت کنونی و توقف اجرای قانون اساسی موقت و تشکیل شورای ریاست جمهوری برای اداره کشور تا زمان برگزاری انتخابات جدید شد.

موضع حفتر با واکنش قاطع مقامات لیبیایی مواجه شد و علی زیدان نخست وزیر لیبی گفت اوضاع تحت کنترل است و حفتر از این پس هیچ اختیاراتی ندارد. فرماندهی ارتش لیبی نیز ضمن اعلام بی طرفی، دستور بازداشت حفتر و بازجویی از او را صادر کرد.

مردم لیبی امیدوارند در سومین سالگرد انقلاب این کشور چالش ها و مشکلاتی را که برای ساختن کشوری مبتنی بر دموکراسی، عدالت و برابری با آن روبه رو هستند، پشت سر بگذارند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها