امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62405
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۵۵
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، نهضت اسلامی تاجیکستان از «بهرالدین مومن‌اف» یک جوان محکوم به شرکت در جنگ ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، نهضت اسلامی تاجیکستان از «بهرالدین مومن‌اف» یک جوان محکوم به شرکت در جنگ سوریه به عنوان یکی از اعضای این حزب حمایت کرد.

سامانه رسمی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان امروز با انتشار مطلبی در این زمینه نوشت: مومن‌اف در حقیقت عضو این حزب بوده و وی برای تحصیل به سوریه رفته بود.

واکنش حزب نهضت اسلامی به موضوع محکومیت این جوان درحالی است که شبکه‌های رسمی تلویزیون‌های تاجیکستان با انتشار گزارش‌هایی ویژه در  رابطه با حضور اتباع این کشور در جبهه جنگ سوریه تأکید کردند که فردی به نام بهرالدین مومن‌اف که عضویت حزب نهضت اسلامی را دارد در جنگ علیه دولت بشار اسد شرکت کرده و پرونده وی در 2 ماه قبل از سوی دادگاه عالی تاجیکستان بررسی و به زندان محکوم شده بود.

در مطلب سامانه رسمی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ذکر شده که مومن‌اف از یک خانواده مذهبی بوده و تمام اهل این خانواده که در ناحیه «واسیع» منطقه کولاب جنوب تاجیکستان زندگی می‌کنند، عضو این حزب هستند.

در ادامه این مطلب آمده‌ است: حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به هیچ وجه یک عضو خود را برای شرکت در جبهه جنگ نفرستاده و کسانی که به کشورهای اسلامی سفر می‌کنند با تصمیم شخص خود و به منظور تعلیم و آموزش است.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همچنین تصریح کرده است که مومن‌اف با هدف آموزش علوم اسلامی به سوریه رفته و قصد عضویت در هیچ گروه جنایی را نداشته است.

بنابراین بیانیه، حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز همانند سایر احزاب سیاسی این کشور در تصمیم سفر اعضای حزب به کشورهای جهان دخیل نبوده و عزیمت‌ را حق طبیعی هر شهروند می‌داند.

دفتر مرکز حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در این بیانیه مطرح کردن این موضوع پس از 2 ماه از اعلام حکم مومن‌اف از سوی دادگاه عالی را اقدامی غرض‌آمیز دانسته و تأکید کرده‌ است که افرادی منفعت جو با انتشار این گونه موارد می‌خواهند بار دیگر از طریق رسانه‌های دولت «اثبات» کنند که یک عضو نهضت اسلامی در جنایتی آشکار یعنی در مبارزه مسلحانه علیه دولت قانونی سوریه شرکت و خود را بدنام کرده‌ است.

در همین حال مقامات امنیتی منطقه «کولاب» تاجیکستان اخیرا در مورد کشته شدن 2 تن دیگر از ساکنان این منطقه در جنگ سوریه خبر دادند.

به گفته این نهاد یکی از این افراد از ساکنان شهر کولاب بوده و دومی از منطقه واسیع است که به طور غیر رسمی به سوریه رفته و در جبهه جنگ علیه نیروهای دولت کشته شده‌اند.

دادگاه تاجیکستان 2 ماه قبل نیز پنج دانشجوی تاجیک دانشگاه‌های سوریه‌ را که به کشور برگشته بودند به اتهام حضور در جبهه جنگ و مقاومت با نیروهای دولت اسد هر کدام را به 2 سال زندان محکوم کرد.

برخی از منابع دولت تاجیکستان در مصاحبه‌هایی با پایگاه‌های خبری از حضور 150 الی 200 نفر از اتباع جوان این کشور در جبهه‌های جنگ روسیه صحبت می‌کنند.

دادگاه عالی تاجیکستان در تاریخ 18 دسامبر سال 2013 «بهر‌الدین مومن‌اف» را براساس بند 187 قانون کیفری به 2 سال زندان محکوم کرد.

بنابراین گزارش، وی در ماه سپتامبر همان سال پس از بازگشت از سوریه در شهر دوشنبه دستگیر شده و به مدت 3 ماه تا پایان تحقیق و نهایی شدن پرونده‌اش در بازداشت‌گاه موقت بود.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها