امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62411
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۵۵
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مردم منطقه شیعه نشین قطیف واقع در شرق عربستان در 17 فوریه سال 2011 علیه حکومت مطلقه آل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مردم منطقه شیعه نشین قطیف واقع در شرق عربستان در 17 فوریه سال 2011 علیه حکومت مطلقه آل سعود جنبشی اعتراض آمیز را به راه انداختند.
رهبری اعتراضات شیعیان شرق عربسان را شیخ «باقر نمر النمر» بر عهده داشت که حکومت به سرعت در فکر حذف وی  برآمد و نیروهای آل سعود بعد از شلیک گلوله این عالم شیعی را زخمی کردند و سپس وی را ربودند.
 


دستگاه قضایی عربستان در تلاش است تا با صدور حکم اعدام علیه شیخ النمر از وجود این مبارز عربستانی خلاص شود.
نیروهای آل سعود تظاهرات مسالمت آمیز مردم شرق عربستان را به شدت و با استفاده از گلوله‌های جنگی سرکوب می‌کردند که در نتیجه آن تاکنون 19 تن از جوانان این منطقه به شهادت رسیده‌اند.به گفته فعالان عربستانی نیروهای آل سعود از آغاز انتفاضه منطقه شرقی تاکنون 1000 نفر از فعالان سیاسی و حقوقی و انقلابیون را در این منطقه بازداشت کرده‌اند.
در همین رابطه در سال 2012 در زندان های عربستان 13 نفر به صورت مشکوک فوت کردند که منابع حقوقی با انتشار اسامی فوت شدگان خواستار تحقیق در مورد مرگ این افراد شدند.

همچنین در همین سال درگیری‌های شدیدی بین زندانیان زندان الحایر عربستان و نیروهای امنیتی روی داد که باعث کشته شدن 3 زندانی شد.

در همین رابطه دیده بان حقوق بشر سازمان ملل سرکوب تظاهرات را در منطقه شرقی عربستان محکوم کرد و از حکومت کشور خواست تا تعرض به تظاهرات کنندگان را متوقف کند.

جنبش علیه خاندان آل سعود مخصوص به منطقه شرقی این کشور نمی شود بلکه بعد از نشر اخباری مبنی بر شکنجه زندانیان در بند خاندان حاکم خانواده‌های آنها اعتصاب و تظاهرات‌های زیادی را در جده، ریاض، الدمام و القصیم برای آزادی زندانیان سیاسی برپاکردند.

از دلایل انقلاب در کشور عربستان می توان به پادشاهی مطلقه، مسئله زندانیان اشاره کرد که تعداد آنها بر اساس سازمان های حقوقی به بیش از 30 هزار نفر می رسد که تعداد زیادی از آنها بدون محاکمه در زندان به سر می برند و بسیاری از آنها حکم آزادی آنها صادر شده است ولی دستگاه اطلاعاتی عربستان از ازادی آنها خودداری می کند.

همچنین در عربستان شیعیان در اقلیت قرار دارند به گونه ای که در مناصب حکومتی به هیچ وجه از آنها استفاده نمی شود.

بیکاری، فقر و مشکل مسکن از دیگر مسائلی است که مردم عربستان را به اعتراض علیه خاندان حاکم کشانیده است.

در پی شعله ور شدن اعتراضات در کشور عربستان ملک عبد الله پادشاه این  کشور برای ساکت کردن اعتراض‌ها دست به اقداماتی زد که از جمله آنها موارد زیر است:

مقامات عربستان 29 میلیارد دلار برای کمک به افراد بیکار اختصاص داد.

همچنین مقامات این کشور اعلام کردند که 500 هزار واحد مسکونی برای افراد بدون مسکن ایجاد خواهند کرد.

همچنین ملک عبد الله از تشکیل یک هیئت مبارزه با فساد و اختصاص چند میلیارد دلار برای افزایش دست مرزدها خبر داد.

این وعده‌ها جواب نداد و مردم منطقه شرقی و خانواده های زندانیان هر از چندگاهی به اعتراضات خود علیه خاندان حاکم ادامه می‌دهند.انتهای پیام/ر 
برچسب ها:
آخرین اخبار