امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62434
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

مصادیق آزار جنسی کودکان چیست

الهام شیرازی، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: غفلت اعم از عاطفی و فیزیکی 60 تا 70 درصد سوء رفتار با کودکان را تشکیل می‌دهد. خشونت فیزیکی 20 درصد و سوء رفتار جنسی نیز 10 درصد آمار کودک آزاری‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

وی گفت: سوءرفتار همان کودک آزاری است که می‌تواند به صورت غفلت، سوء رفتار فیزیکی، سوء رفتار عاطفی و سوء رفتار جنسی بروز پیدا کند.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: نادیده گرفتن یا غفلت از کودک می‌تواند خود دارای دو جنبه فیزیکی و عاطفی باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران تصریح کرد: نیازهای کودک اعم از لباس و پوشاک مناسب، غذا و خوراک، محل زندگی امن، مدرسه، آموزش و پرورش از جمله جنبه‌های فیزیکی است که اگر برآورده نشود می‌توان گفت غفلت فیزیکی رخ داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: نیاز به حمایت روانی، محبت؛ همچنین پرورش اخلاقی و روانی کودک از جمله نیازهای عاطفی کودک است که اگر این نیازها و حمایت ها انجام نشود به غفلت روانی از کودک منجر می‌شود.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بهداشت و روان تصریح کرد: سوء رفتار فیزیکی با کودک می‌تواند با مسائلی همچون کتک، لگد، هل دادن، نیشگون و سوزاندن بدن عنوان شود و به طور کلی هر چیز دردناک بدنی یا آسیب‌زا می‌‌تواند سوء رفتار جسمی یا فیزیکی محسوب شود.

وی ادامه داد: همچنین اگر کودک را در شرایطی قرار دهیم که آسیب ببیند مثلاً کودک را در ارتفاع بلند قرار بدهیم که احتمال افتادنش باشد یا اینکه ظرف داغی را پیش کودک بگذاریم که احتمال سوزاندن کودک باشد این موارد نیز مصداق سوء رفتار فیزیکی هستند.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: همچنین اگر شاهد باشیم که کودک در معرض آسیب است و وی را نجات ندهیم این نمونه هم مصداق سوء رفتار فیزیکی است.

متخصص اعصاب و روان تصریح کرد: سوء رفتار عاطفی نیز می‌‌تواند در مسائلی چون توهین، تحقیر، فحش و ناسزا و حرف‌هایی از جنس تهدید و ترس بروز پیدا کند؛ همچنین اگر دست و پای کودک را ببندیم که تکان نخورد این نمونه هم یک نوع سوء رفتار عاطفی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: اگر کودک در معرض خشونت قرار بگیرد یا اینکه صحنه‌های خشن فیلم‌ها، مراسم اعدام، دعواهای خیابانی و صحنه‌های ناراحت کننده و ترس آور را ببیند این نمونه‌ها نیز سوء رفتار عاطفی به شمار می‌آیند.

وی افزود: دعواهای پدر و مادر و نزدیکان با هم نیز مصداق سوء رفتار عاطفی‌اند.

عضو هیئت مدیره انجمن روانپزشکان کودک و نوجوان ایران تصریح کرد: سوء رفتار جنسی می‌تواند اعم از نگاه جنسی، لمس، دست کشیدن تا هرگونه رفتار جنسی توسط یک فرد بزرگتر با کودک باشد.

وی افزود: ممکن است هیچ گونه رفتار جنسی با کودک انجام نشود اما کودک در معرض رفتارهای جنسی باشد یعنی یا شاهد این رفتارها باشد یا اینکه فیلم و عکس رفتارهای جنسی را ببیند که در محدوده سنی کودک نیست که این نمونه‌ها نیز مصداق سوء رفتار جنسی هستند.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان ادامه داد: سوء رفتار جنسی می‌‌تواند بین دو کودک که هر دو زیر 18 سال هستند و یکی از آنها حداقل 4 سال بزرگتر باشد انجام پذیرد.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بهداشت و روان تصریح کرد: غفلت اعم از عاطفی و فیزیکی 60 تا 70 درصد سوء رفتار با کودکان را تشکیل می‌دهد و سوء رفتار فیزیکی 20 درصد و سوء رفتار جنسی نیز 10 درصد آمار کلی را به خود اختصاص می‌دهند.

شیرازی ادامه داد: ممکن است کودک در معرض همه این سوء‌رفتارها و کودک آزاری‌ها قرار بگیرد چرا که اگر پدر و مادر با هم دعوا کنند کودک دچار سوء رفتار عاطفی می‌شود و در ادامه چون والدین عصبانی هستند کودک را کتک می‌زنند یا به او ناسزا می‌گویند یا به مسائل روحی و روانی کودک توجه نمی‌کنند و غفلت و سوء رفتار فیزیکی نیز در مورد کودک اعمال می‌شود.

متخصص اعصاب و روان ادامه داد: در خانواده‌های پر جمعیت و خانواده‌هایی که بیش از 3 فرزند دارند انواع اختلال‌های روانی و سوء رفتار با کودکان دیده می‌شود که در این بین خانواده‌های کم فرزند کمترین سوء رفتار را با کودک دارند.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان افزود: بیشترین موارد سوء رفتار با کودکان را مراقبان اصلی کودک اعم از پدر و مادر یا جانشین والد یا نزدیکان انجام می‌دهند و  10 تا 20 درصد سوء رفتارها را غریبه‌ها انجام می‌دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: بیشتر کودکانی که در معرض سوء رفتار هستند از اختلال‌های جسمی و روانی رنج می‌برند؛ همچنین هرگونه اختلال جسمی یا روانی والدین به همراه فقر و بیکاری و عدم شناخت نیازهای سنی کودک و بلد نبودن مهارت فرزند پروری در خانواده‌های دارای سه فرزند به بالا می‌تواند زمینه سوء رفتار با کودکان را بیش از پیش ایجاد کند.

مادران 6 ماه پس از سزارین دراز و نشست بزنند

ربابه طاهری‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به اینکه چه عواملی سبب بزرگ ماندن حجم شکم پس از زایمان می‌شود گفت: حجم توده بزرگ شکمی پس از زایمان ربطی به زایمان طبیعی یا سزارین ندارد بلکه نوع تغذیه چه در دوران بارداری و چه پس از زایمان می‌تواند در بزرگ شدن حجم چربی شکم مؤثر باشد.

وی گفت: برخی افراد به دلیل باور غلط و اینکه باید از غذاهای پرچرب و مقوی برای رشد جنین یا شیردهی به نوزاد استفاده کنند رژیم غذایی را رعایت نمی‌کنند.

به گفته این متخصص زنان و زایمان، طبق استانداردهای دنیا مادران در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون و مقداری هم افزایش سلول‌های چربی باید بین 10 تا 15 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند و بیش از این مقدار به چربی‌های زاید مانند چربی شکم تبدیل می‌شود.

وی گفت: اگر چه بخش زیادی از چربی‌ها در دوران شیردهی از بین می‌رود اما بهترین روش برای از دست دادن چربی حفره شکم انجام ورزش به ویژه دراز و نشست است.

طاهری‌پناه استفاده از شکم‌بندهای مخصوص را در جلوگیری از بزرگ ماندن شکم پس از زایمان بسیار مؤثر دانست.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به اینکه،‌ برخی مادران از قدیم محکم بستن شکم را عاملی در چسبندگی روده یا رحم می‌دانند گفت: محکم بستن شکم پس از زایمان هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

طاهری‌پناه در پاسخ به اینکه برخی پزشکان تا 6 ماه پس از سزارین اجازه انجام ورزش به ویژه دراز و نشست و بستن شکم را به مادران سزارینی نمی‌دهند گفت: ما معمولاً 24 ساعت پس از زایمان بستن شکم‌بند آن هم به مدت طولانی را توصیه می‌کنیم و انجام ورزش به ویژه دراز و نشست نیز پس از هفته ششم زایمان برای مادران سزارینی منعی ندارد و عضلات شکم را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند.

بخور نخورهای طب سنتی در روزهای برفی

علی حسینی ، متخصص طب سنتی در مورد اینکه در فصل زمستان چه غذاهایی توصیه می‌شود گفت: در فصل زمستان، افراد دارای مزاج سرد باید در مصرف غذاهای سردی‌بخش احتیاط کنند و غذاهای گرمی‌بخش مانند کره، عسل، بادام و فندق مصرف کنند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت:در فصل زمستان به هنگام ابتلا به سرماخوردگی می توان به جای مصرف آنتی بیوتیک‌های شیمیایی از گیاهان دارویی استفاده کرد.

وی ادامه داد: برای این موضوع توصیه شده که روغن مرزنگوش استفاده شود، این روغن تا حد زیادی باکتری ها را از بین می برد و از ابتلا به مننژیت، عفونت روده‌ای، مسمومیت های غذایی، گلودرد، مخملک، تب روماتیسمی و عفونت ادراری جلوگیری می‌کند.

این متخصص طب سنتی گفت: عصاره برگ زیتون نیز علاوه بر آنتی بیوتیک، ضدویروس خوبی است و عصاره این برگ، مانع از پیری می شود.

حسینی ادامه داد: خوراکی دیگر سیر است که آنتی بیوتیک طبیعی و عامل ضدقارچی و ضدویروسی محسوب می‌شود این گیاه حاوی 2 ماده معدنی لازم به نام پتاسیم و ژرمانیوم است که سیستم ایمنی را تقویت می کند.

وی تصریح کرد: چای سبز نیز حاوی ماده ای است که مانع از رشد میکروب ها در دهان می‌شود و مصرف آن بسیار توصیه می‌شود چراکه چربی اضافه در بدن را کاهش می دهد.

این متخصص طب سنتی گفت:در فصل زمستان،افراد دارای مزاج سرد باید در زمستان و شب‌ها در مصرف غذاهای سردی‌بخش احتیاط کنند و از غذاهای گرمی‌بخش مانند کره، عسل، بادام و فندق به همراه غذاهای اصلی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف این غذاها متناسب با مزاج هر فرد باید باشد، گفت: در فصل زمستان بدن نیاز به غذای بیشتر و انرژی بیشتری مانند مصرف گوشت دارد.

این متخصص طب سنتی افزود: در زمستان، نوشیدنی‌ها و غذاها را باید گرم مصرف کرد و بهتر است که مصرف میوه‌های سرد و مرطوب مانند هندوانه، خیار، نارنگی و غیره کم شود و بیشتر از میوه‌های گرم و میوه‌های خشک و خشکبار استفاده شود.

دستکاری گوش به ایست قلبی می‌انجامد

سید نظام الدین قهاری، متخصص گوش و حلق و بینی گفت: در گوش یک عصب وجود دارد که با عصب دهمی که به قلب می‌رود ارتباط دارد. اگر این عصب تحریک شود، می‌تواند باعث ایست قلبی شود؛ بنابراین نباید با وسائل و ابزارها گوش را تحریک کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت پیرامون راه‌‌‌های صحیح تمیز کردن گوش اظهار داشت:‌ گوش مژک‌هایی دارد که تمیز سازی گوش را انجام می‌دهند؛ البته در مواقعی که چربی گوش زیاد است، پزشک متخصص می‌تواند نسبت به خارج سازی و شستشوی آن اقدام کند.

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: هیچگاه نباید از گوش‌پاک‌کن که به غلط به این نام مشهور شده، استفاده کرد.

قهاری تصریح کرد: در گوش یک عصب وجود دارد که با عصب دهمی که به قلب می‌رود ارتباط دارد که اگر این عصب تحریک شود، می‌تواند باعث ایست قلبی شود؛ بنابراین نباید با وسائل و ابزارها گوش را تحریک کرد.

وی استفاده از قطره‌های گوش موجود در داروخانه‌ها را منوط به تجویز پزشک دانست و گفت: پزشک معالج با توجه به جرم گوش فرد و برای نرم کردن آن استفاده از این قطره‌ها را توصیه می‌کند؛ اما افراد دقت داشته باشند که این قطره‌ها را نیز نمی‌توان به طور خودسرانه استفاده کرد.

علت شیوع پوکی استخوان در زنان سالمند

سید هاشم حسینی فر، جراح استخوان گفت: مصرف سیگار و قهوه زیاد در بروز پوکی استخوان تأثیر دارد و حتی مطالعات نشان داده همنشینی با فرد سیگاری نیز می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت اظهار داشت: پوکی استخوان در اصل همان کم شدن تراکم و قدرت استخوان است که باعث شکننده‌تر شدن استخوان می‌شود و با کمترین ضربه یا تروما احتمال بروز شکستگی افزایش می‌یابد.

جراح و متخصص استخوان گفت: پوکی استخوان با سن افراد ارتباط دارد چرا که تا قبل از 20 سالگی استخوان حالت ارتجاعی دارد و در محدوده سنی 20 تا 35 سالگی استخوان، استحکام کامل پیدا می‌کند و در همان حالت باقی می‌ماند.

متخصص ارتوپدی تصریح کرد: از 35 سالگی به بعد به تدریج و با سرعت کمی تراکم استخوان تغییر پیدا می‌کند که این وضعیت در خانم‌ها شایع‌تر است.

حسینی‌فر در پاسخ به درباره علل شایع بودن پوکی استخوان در خانم‌ها گفت: بعد از سن یائسگی به دلیل توقف ترشح هورمون‌های زنانه و نقشی که این هورمون‌ها در استحکام استخوان دارند شیوع پوکی استخوان زیاد‌ می‌شود.

جراح و متخصص استخوان گفت: تحرک بدنی و ورزش می‌تواند باعث استحکام استخوان در هر سنی شود و عکس آن نیز صادق است؛ یعنی عدم تحرک و استراحت زیاد باعث تحلیل و پوکی سریع استخوان می‌شود.

وی نقش تغذیه را در پوکی استخوان مهم ارزیابی کرد و گفت: افرادی که در رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی‌کنند در معرض ابتلای بیشتر به پوکی استخوان قرار دارند.

متخصص ارتوپدی تصریح کرد: مصرف سیگار و قهوه زیاد در پوکی استخوان تأثیر دارد و حتی مطالعات نشان داده همنشینی با فرد سیگاری نیز می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود.

حسینی‌فر افزود: استفاده طولانی مدت از داروی کورتون نیز می‌تواند باعث پوکی استخوان شود؛ همچنین افرادی که اختلالات هورمونی از قبیل پرکاری تیروئید، پارا تیروئید یا کم‌کاری غدد جنسی دارند در معرض ابتلای بالاتری به پوکی استخوان هستند.

وی به خانم‌ها در دوره یائسگی و به مردان در محدوده سنی 55 تا 60 سال توصیه کرد: برای تست تشخیص تراکم استخوان اقدام کنند؛ اما گروه‌های سیگاری یا افرادی که دچار مشکلات هورمونی هستند باید این تست را زودتر از موعد مقرر انجام دهند.

جراح و متخصص استخوان گفت: برای پیشگیری استفاده از غذاهای پروتئینی، املاح و ویتامین‌ها می‌توانند تأثیر‌گذار باشند؛ همچنین کلسیم به عنوان مهمترین جزء سازنده استخوان‌ها باید در غذای روزانه هر فرد گنجانده شود.

حسینی‌فر افزود: هر فرد بالغ باید هزار تا 1200 میلی‌گرم کلسیم در روز دریافت کند که این میزان در زنان باردار، شیرده، یائسه و افراد مسن به میزان 1500 تا 2 هزار میلی‌گرم نیاز است.

وی فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کشک و پنیر را منابع مهم و غنی کلسیم ارزیابی کرد و گفت: مصرف روزانه نیم لیتر شیر 50 درصد نیاز افراد بالغ به پروتئین و 80 درصد نیاز افراد به کلسیم را برآورده می‌کند.

جراح و متخصص استخوان، سبزیجات، کلم، شلغم، هویج، توت‌فرنگی، انگور، پرتقال، حبوبات و غذاهای دریایی را به عنوان منابع حاوی کلسیم معرفی کرد.

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در میان بگذارند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها