امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۱۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62440
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 155
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، نیروی انسانی هر جامعه‌ای مهم‌ترین سرمایه آن کشور محسوب می‌شود، چرا که نقش مهمی در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، نیروی انسانی هر جامعه‌ای مهم‌ترین سرمایه آن کشور محسوب می‌شود، چرا که نقش مهمی در توسعه پایدار دارند در واقع می‌توان گفت رمز پیشرفت و توسعه پایدار هر کشوری در تجلی استعدادها و سرمایه‌های انسانی کارآمد، پرتلاش، با شور و نشاط و خلاق بوده از این‌رو در دهه اخیر از نیروی انسانی به عنوان یک عنصر هوشمند و تأثیرگذار در فرآیند توسعه کشورها یاد شده است.

در این میان کارگران به عنوان نیروهای محرکه چرخه اقتصاد، نقش برجسته و ویژه‌ای در این عرصه دارند، این طبقه پیش نیاز توسعه هر جامعه محسوب می‌شود و در واقع عامل کلیدی در چرخ توسعه هر جامعه‌ای است.

در فرهنگ ایرانی ـ اسلامی جامعه ما کارگران از شریف‌ترین انسانهای جامعه محسوب می‌شوند به طوری که بزرگان دینی ما از کار کردن به عنوان عملی که اجر و ثواب دنیوی و اخروی دارد یاد کرده‌اند، اما این طبقه از جامعه که در واقع نقش مهمی در توسعه کشورها دارد از لحاظ واقعیت عملی چه جایگاهی در کشور ما دارند؟ آیا قوانین حقوقی ما در این زمینه توانسته است نیازهای این بخش از جامعه را به خوبی منعکس کند؟ دولت و مجلس چه نقشی در بهبود این طبقه زحمتکش جامعه دارند؟

*کارگران هنرمند و نجیب هستند

سعید یمینی‌نژاد، کارگر نمونه کارخانه بهارچین در این خصوص اظهار کرد: کارگران هنرمندند به این دلیل که هیچ‌یک از مسئولین ادارات توان اداره زندگی با حقوق ماهیانه 500 هزار تومان را ندارند، اما کارگران بدون هیچ اعتراضی، با این شرایط زندگی می‌کنند، همچنین کارگران نجیب نیز هستند از این نظر که هرجا خبر خوشی باشد، اسمی از کارگران نیست.

وی افزود: آنجایی که سهام عدالت توزیع می‌شود به کارگران تعلق نگرفته و به قشری از جامعه تعلق می‌گیرد که حقوق دو تا سه برابر کارگران را دارند و آنجایی که به علت گرما، سرما و یا آلودگی صحبت از تعطیلی می‌شود باز هم کارگران باید همچنان به کار خود ادامه داده و وجود خارجی ندارند و زمانی که به خاطر ماه مبارک رمضان و ترافیک زمان کاری را کم می‌کنند کارگران همچنان از ساعت 6 صبح تا 10 شب کار خود را انجام می‌دهند.

این کارگر نمونه ادامه داد: آنجایی که حرف از اضافه کاری، وام‌های کم بهره می‌شود و یا وام مسکن می‌شود اسمی از کارگران در میان نیست و تنها زمانی اسم کارگران گفته می‌شود که حرف از افزایش حقوق چند درصدی که چه مشکلاتی به وجود می‌آورد و چقدر تورم را افزایش می‌دهد، باشد انگار که در سال‌های گذشته با افزایش حقوق چند درصدی کارگران تورم روند رو به رشدی داشته است.

وی تصریح کرد: سوال این است که آیا در یک جامعه اسلامی که عدالت از مصادیق آن است، این عملکرد پسندیده و انصاف است؟

یمینی‌نژاد با بیان اینکه کارگران انتظار زیادی از دولت ندارند، اضافه کرد: در حال حاضر کارگران به جای تلاش برای بهره‌وری کافی از کار خود، درگیر مسائل روزمره زندگی و مشکلات معیشتی خود هستند.

وی افزود: با توجه به تعداد کارگران اصفهان که 47 درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، به طور حتم، این قشر ارزش سرمایه‌گذاری را داشته و ارائه تسهیلاتی به آنها سرمایه‌های دولت را از بین نمی‌برد بلکه کار چندین ساله کارگران نشان داده‌ است که برای این کشور و پیشرفت آن تلاش می‌کنند پس به طور قطع این سرمایه‌ها برگشت‌پذیر هستند.

کارگر نمونه کارخانه بهارچین اضافه کرد: در استان اصفهان با بنیه صنعتی قوی که دارد و با توجه به دارا بودن رتبه اول صنعت در کشور، کارگران لایق کارهای بزرگ بوده و توان آن را نیز دارند، اما این در صورتی است که به کرامت آنها احترام گذاشته و در سطوح پایین جامعه قرار داده نشوند.

وی با بیان اینکه متاسفانه جامعه ما به جامعه خدمات محور تبدیل شده است، نه تولید محور، اظهار کرد: باید راهی فراهم شود تا کارگران بتوانند خلاقیت‌ها و توانایی‌های خود را نشان داده و با آموزش‌های لازم در تمام زمینه‌ها، شرایط مثبت و مطلوب را برای آنها فراهم کنیم.

*دانشگاه‌ها باید در کنار اندوخته‌های علمی، توانمندی‌های عملی را نیز بیاموزند

یمینی‌نژاد افزود: در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیاری در زمینه افزایش سواد در جامعه انجام شده و جوانان ما از نظر سطح سواد پیشرفت بسیاری داشته‌اند اما متاسفانه نتوانستیم آنها را برای محیط  کار آماده کنیم.

وی با بیان اینکه بیشتر جوانان ما به دنبال کار راحت و کارمندی هستند، تاکید کرد: دانشگاه باید شرایطی فراهم کند تا جوانان در کنار اندوخته‌های علمی، توانمندی‌های عملی را نیز بیاموزند و احساس مسئولیت‌پذیری در آنها نهادینه شده و به جای توجه به منفعت فردی به منفعت جامعه فکر کنند.

این کارگر در پایان افزود: اگر بخواهیم نتیجه خوب بگیریم باید جامعه کارگری را به به عنوان قشر تاثیرگذار در جامعه به حساب آورده و به آنها ارج نهیم تا بتوانیم جلوی واردات‌هایی که از کشور‌های چین، ژاپن و ... انجام می‌شود گرفته و محصولات تولید ایران را جایگزین آنها کنیم.

واقعیت این است که علی‌رغم توصیه و تأکید بر نقش و جایگاه مهم کار و کارگر در فرهنگ غنی اسلام ما و نیز پر‌‌اهمیت دانستن این قشر در نگاه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری و با وجود ظرفیت فراوان این قشر در توسعه و رشد جامعه، این طبقه آن‌طور که باید و شاید در جامعه ما مورد توجه قرار نگرفته‌اند و متأسفانه مظلوم واقع شده‌اند.

به طور کلی طبقه کارگر در ایران از جمله طبقات و اقشار ضعیف محسوب می‌شود که دارای وضعیت شغلی نامناسب، قدرت خرید پایین، معضل حقوق معوقه و... است. به‌طوریکه اغلب کارگران جامعه ما با دریافت حقوق ماهیانه کمتر از 700 هزار تومان در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. علاوه بر این طبقه کارگر در ایران با ضعف در ساختارهای صنفی مستقل نیز مواجه است.
-----------------------------

گزارش از: زهرا اسفرجانی
-----------------------------

انتهای پیام/63029/ق40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها